26 липня: сьогодні відзначається церковне свято, і з цієї причини жінкам заборонено займатися будь-якою працею.

Православний свято, яке відзначається сьогодні, в народі отримало назву Єрмолаїв день.
26 липня за новим церковним календарем православні віряни вшановують пам'ять святителя Йосипа, митрополита Київського, Галицького і всієї Русі, який зіграв важливу роль в історії української православної церкви. Особливі традиції та прикмети цього дня передаються з покоління в покоління - про них, а також яке сьогодні церковне свято за старим стилем, розповідаємо в матеріалі.
26 липня (8 серпня за юліанським календарем) в Православній церкві України вшановують святителя Йосипа. Він був видатним церковним діячем, митрополитом Київським, Галицьким і всієї Русі з 1663 по 1675 рік, а також екзархом Константинопольської Православної Церкви на території України.
Точна дата народження Йосипа Нелюбовича-Тукальського залишається невідомою, але, ймовірно, він з'явився на світ у маєтку Мутвиця, що розташований у Пінському повіті Речі Посполитої. Походив з шляхетної родини, його батько служив військовим у Пінську. Йосип отримав освіту в православній школі Святого Духа у Вільні, після чого прийняв чернечий постриг у місцевому монастирі.
З 1654 року Йосип обіймав посаду архімандрита Лещинського монастиря та старшого Віленського Свято-Духівського монастиря, а в 1661 році став єпископом Могильовським. У 1663 (або 1664) році його обрали митрополитом Київським, але в той час існувала конкуренція серед кандидатів через боротьбу козацької старшини. Гетьман Павло Тетеря висловив підтримку іншому претенденту - Антонію Вінницькому, який зрештою був проголошений митрополитом. Також на Лівобережній Україні на цю посаду претендував кандидат від московського уряду - єпископ Мефодій (Филимонович).
Оскільки Йосип Тукальський був проти впливу польської адміністрації на справи української церкви, в червні 1664 року його заарештували в Марієнбурзькій (або Мальборській) фортеці в Пруссії. Проте вже через два роки, у 1666 році, черкаський полковник Петро Дорошенко, який став гетьманом України, звільнив Правобережжя від польського контролю та визволив Тукальського з ув'язнення.
Йосип почав керувати єпархіями Правобережної України, Білорусі та Литви, в той час як Львівська, Перемишльська та Луцька єпархії залишились під контролем Вінницького. Деякий час Йосип Тукальський проживав у Вільно та Могильові, а згодом повернувся до Чигирина. Його дворічне ув'язнення значно підвищило його авторитет серед православного духовенства, козацтва та шляхти. Незважаючи на розподіл України, він залишався митрополитом Київським, Галицьким і всієї Русі, самостійно вирішуючи всі церковні питання. Завдяки підтримці Петра Дорошенка, митрополит у 1668 році (за іншими джерелами — 1670 року) отримав благословення від Константинопольського патріарха.
Після того, як Петро Дорошенко об'єднав лівобережну та правобережну частини України, митрополит Тукальський взяв на себе керівництво церквою на обох берегах. В цей період була ініційована спроба інтеграції Київської митрополії. Єпископа Мефодія, який мав підтримку Москви, відправили до Уманського монастиря, а Тукальський заборонив згадувати московського царя в українських православних церквах, що раніше робив Мефодій. Йосип рішуче відстоював автономію української церкви від московського патріархату та виступав за її підпорядкування Константинополю. Визнання Йосипа Тукальського митрополитом на обох берегах Дніпра підтверджується тим, що Москва призначила Лазаря Барановича на цю посаду лише після смерті Тукальського.
26 липня 1676 року митрополит покинув цей світ у монастирі Святої Трійці в Чигирині. Пізніше його мощі перенесли в Лубенський Мгарський монастир. Канонізований і шанується як святий у Православній церкві України з 2021 року.
Яке православне свято святкують сьогодні ще?
Раніше ми вже згадували про те, яке церковне свято відзначається сьогодні в Україні за традиційним календарем - 26 липня віряни святкують Собор архангела Гавриїла.
26 липня віряни звертаються до святого Єрмолая з молитвами, просячи про зцілення від недуг, укріплення своєї віри та підтримки в складних обставинах життя.
У народі цей день отримав назву Єрмолаєвого. Сьогодні триває збір ранньої картоплі, а також починають збирати перші яблука, хоча їх не вживають у їжу до Другого Спаса. Існує повір'я, що якщо в день Єрмолая зірвати кілька колосків жита та заховати їх за пояс, це допоможе позбутися болю в спині. Ще одна прикмета цього дня говорить, що людям, чиї імена починаються на букву "Е", неодмінно пощастить.
26 липня церква, як і в будь-який інший день, виступає проти негативних явищ, таких як лайка, конфлікти, заздрість. Вона засуджує гнів, бажання помсти, наклеп і поширення пліток. Важливо не залишати без допомоги тих, хто цього потребує.
За народними прикметами, цього дня жінкам не слід займатися будь-якою важкою роботою, особливо працювати в полі, на городі, а також шити, в'язати і вишивати - щоб не втратити сімейне щастя і вдалого нареченого. Не радять сьогодні позичати робочі інструменти - можна з дому віддати благополуччя.
За ознаками цього дня можна передбачити, якою буде погода найближчими днями та восени:
Цей день також відомий як Мар'їв. Вважається, що в цей період з трав відбувається спостереження за незвичайними туманами, які називають "марева". Цим явищам приписують лікувальні властивості, тому після ранкової роси люди вирушають за збором лікарських рослин.