8 порад, як без зусиль і конфліктів навчити дитину дотримуватися порядку.
Багато батьків мають схильність виконувати завдання за своїх дітей, навіть якщо ті здатні впоратися самостійно. Це свідчить про невпевненість дорослих у здібностях своїх чад. В результаті, дитина виростає без достатньої незалежності, самоповаги та навичок вирішення проблем, що призводить до небажання або нездатності виконувати завдання, які відповідають її віковій категорії.
Про це розповідає психолог з Едмонтона (Канада) Джин Вільямс, як зазначає видання Today's Parent. Вона стверджує, що цю проблему можна подолати, і в результаті діти стануть більш впевненими в собі, самостійними, дисциплінованими та здатними приймати власні рішення.
Вісім порад, як навчити дітей бути більш незалежними:
1. Повідомте, будь ласка.
Коли Вільямс усвідомила, що надає синові більше допомоги, ніж це потрібно, вона звернулася до нього зі словами: "Вибач, я ставилася до тебе як до малюка, хоча ти вже здатний справлятися з дорослими завданнями!" При цьому вона підкреслює, що варто уникати висловлювань на кшталт "Ти вже не малюк", оскільки слово "малюк" може бути чутливим для дітей цього віку.
2. Визначте можливості
Створіть перелік завдань, які дитина могла б виконувати самостійно. Крім того, корисно запитати саму дитину, які обов'язки вона вважає посильними для себе, адже це може значно підвищити її бажання взятися за їх виконання.
3. Розставте пріоритети
Краще не перевантажувати дитину всім й одразу. Нехай вона поступово навчиться робити по одній справі самостійно, щоб наперед не перевантажувати її.
4. Ефективно управляйте своїм часом.
Якщо вашій дитині потрібно 10 хвилин, щоб розчесати волосся, спробуйте прокидатися на 10 хвилин раніше. Коли ви не будете надмірно контролювати її дії, вона може виявити готовність до співпраці. Намагайтеся не поспішати і зберігайте спокій – це допоможе створити більш позитивну атмосферу.
5. Домовляйтесь про компроміс
Якщо ваша дитина чинить опір, спробуйте знайти компроміс і додати трошки розваги. "Протягом кількох днів я взяла на себе відповідальність за верхню частину одягу, а він займався штанами. Я пояснила, що його гілки (руки) потребують листя (сорочки), і похвалила його за те, як добре він справляється. Я запевнила, що йому також буде цікаво носити свою власну сорочку," – зазначає психолог.
6. Забудьте про досконалість
Визнайте, що ваша дитина може не виконати завдання на такому ж високому рівні, як ви. Якщо молоко випадково проллється, навчіть її, як прибрати це без осуду, і запевніть, що подібні ситуації бувають у кожного.
7. Відзначте за досягнення.
Замість того, щоб вказувати на те, що черевики не на тій нозі, скажіть: "Ти сам одягнув черевики! Молодець!" Дитина пізніше виявить дискомфорт. Дайте позитивне продовження, наприклад: "Упевнена, завтра ти одягнеш їх на правильні ноги".
8. Приймайте до уваги обставини.
Якщо діти втомилися, хворі, зазнають стресу чи пристосовуються до змін, не час вводити нові обов'язки. І не засмучуйтесь, якщо вони регресують, вимагаючи, щоб ви виконали завдання після того, як вони його освоїли. Це нормально. Тимчасовий поділ навантаження може допомогти їм швидше прийти до тями, ніж якби ви їх лаяли або критикували.
"Спробуйте зберігати спокій. Як і я, ви, напевно, помітите численні брудні плями на ліжку та розлиті калюжі молока, але почути, як ваша дитина з гордістю вигукує: 'Я все зробив сам!', - це того варте", - зазначає Вільямс.
Як повідомляв OBOZ.UA, раніше фахівці озвучили для батьків 10 простих порад, як допомогти дитині стати кмітливою.