Алле Дорхаут, дипломатичний представник Нідерландів в Україні.


Наприкінці минулого тижня посол відвідав Укрінформ, де в інтерв'ю поділився своїми думками щодо ролі Нідерландів у всебічній підтримці України. Він також розглянув складнощі, пов'язані зі шляхом до європейської інтеграції, вказав на об'єктивні недоліки міжнародних санкцій проти Росії, а також нюанси, пов'язані із замороженням російських активів. Дипломат підкреслив важливість міжнародного права та необхідність притягнення до відповідальності винних у воєнних злочинах. Крім того, він висловив свій погляд на найбільш ефективні гарантії безпеки для України та відзначив зміни в європейському суспільному дискурсі щодо загроз, які представляє Російська Федерація для безпеки континенту.

У ПЛАНАХ НАШОЇ ОБОРОННОЇ ДОПОМОГИ - ЩЕ ЯКНАЙМЕНШЕ 6 МЛРД ЄВРО

Є безліч тем для обговорення, адже останнім часом відбувається багато важливих подій — як у двосторонніх стосунках, так і на міжнародній арені, зокрема в контексті НАТО та Європейського Союзу. Перш за все, варто зосередитись на питанні оборонної підтримки. Нідерланди вже надали Україні понад 3,76 мільярда євро у вигляді військової допомоги, яка включає системи "Патріот", броньовану техніку, артилерійські засоби та літаки F-16. Чи розглядається можливість подальшого постачання систем протиповітряної оборони, додаткових винищувачів або іншого сучасного озброєння?

Протягом останніх трьох років Нідерланди активно підтримують Україну різними способами, включаючи моральну, гуманітарну, економічну та військову допомогу. Наразі було виділено 3,8 мільярда євро, і в планах ще додаткові шість мільярдів. Таким чином, загальний обсяг військової допомоги від Нідерландів вже перевищує 10 мільярдів євро, з яких майже чотири мільярди вже надійшли.

ЕНЕРГЕТИЧНА СФЕРА - ОДИН З ГОЛОВНИХ НАПРЯМКІВ ПІДТРИМКИ УКРАЇНИ З БОКУ НІДЕРЛАНДІВ

Міністр оборони Нідерландів підкреслив, що підтримка України є нашим колективним зобов'язанням. Яким чином Нідерланди оцінюють свою роль, а також роль Європейського Союзу у забезпеченні тривалої безпеки України, особливо після закінчення активних бойових дій?

Ми завжди підкреслювали, що це спільна боротьба, і ми на стороні України, адже це стосується не лише інтересів цієї країни, а й європейської безпеки. Захист наших цінностей та процвітання є спільною метою. Тому процес вашого приєднання до Європейського Союзу є надзвичайно важливим. У Договорі про Європейський Союз існує спеціальний розділ, присвячений питанню безпеки, що вказує на необхідність не лише економічної співпраці. Після завершення війни ЄС неодмінно вибудує довгострокові відносини з Україною. Я переконаний, що нинішня військова допомога з боку ЄС і його держав-членів поступово трансформується в економічну підтримку та відновлення.

Нещодавно Нідерланди оголосили про виділення 209,5 мільйона євро на відновлення важливої інфраструктури в Україні, серед яких 45 мільйонів призначено для Фонду підтримки енергетичного сектору. Чи є плани на розширення подібних ініціатив у майбутньому?

Для Нідерландів енергетичний сектор є одним із ключових напрямків у наданні допомоги Україні. Ми вже здійснили чимало для підтримки вашої країни, і постійно шукаємо нові шляхи для співпраці. Наші колеги регулярно взаємодіють з українською стороною, щоб визначити, як ще ми можемо сприяти Україні в подоланні труднощів цієї зими.

Формула миру Зеленського - це ефективний засіб для досягнення спокою.

Нідерланди активно підтримують ініціативу миру Президента Зеленського. У червні 2024 року країна підписала фінальну декларацію Саміту миру, що підтверджує її зобов'язання щодо територіальної цілісності України, звільнення військовополонених, а також гарантій в галузі ядерної та продовольчої безпеки. Які подальші кроки планують Нідерланди для підтримки цієї ініціативи? Які конкретні механізми можуть бути впроваджені для реалізації цілей Формули миру?

Нідерланди вважають, що мирна формула, запропонована вашим Президентом, є ефективним механізмом для досягнення миру, і ми активно залучені до роботи в робочих групах. Як провідна країна, ми співпрацюємо з Україною над пунктом 7 цієї формули, що стосується притягнення Росії до відповідальності за скоєні злочини.

Ми вважаємо, що робочі групи допомагають ефективніше працювати над досягненням спільної мети, якою є суверенна, незалежна та територіально цілісна Україна.

- Поряд із Формулою миру з'являються альтернативні "мирні ініціативи", наприклад, від Китаю та Бразилії, які не передбачають повного відновлення територіальної цілісності України. Як ви оцінюєте такі пропозиції?

З 24 лютого 2022 року ми активно підтримуємо Україну. На нашу думку, ця боротьба завжди була спрямована на захист територіальної цілісності, суверенітету, а також на відновлення та забезпечення дотримання міжнародного права. Нідерланди, як відомо, мають Гаагу — юридичну столицю світу, тому міжнародне право є для нас надзвичайно важливим.

Агресія не повинна стати на користь Росії. Вибір компромісів на майбутніх переговорах залежить від України та її народу, проте ми рішуче підтримуємо українські прагнення.

Related posts