Анчелотті не є єдиним причетним до невдачі Реалу, але в Мадриді про це не говорять.

Це був справжній крах, катастрофічна поразка. Кількість негативних коментарів, які супроводжували нищівний результат "Реалу" у виїзному матчі з "Арсеналом" (0:3) в першому матчі чвертьфіналу Ліги чемпіонів, в іспанських ЗМІ просто зашкалювала. Лише переглянувши заголовки, можна було зрозуміти, що майже кожен серйозний журналіст вважав за доцільне критично висловитися про головного тренера "бланкос" Карло Анчелотті, якому низка джерел вже передбачає звільнення в кінці сезону.
Але чи справді у провалі в Лондоні винен лише Анчелотті? Після 70-тої хвилини, коли рахунок став 2:0 на користь "канонірів", італійський коуч нарешті вирішив звернутися до лави запасних, аби спробувати якось переламати хід поєдинку, що складався для його команди вкрай невдало. І яке ж найкраще кадрове рішення вдалося знайти Карло? Він випустив 33-річного правого фулбека Лукаса Васкеса замість 39-річного центрального півзахисника Луки Модрича...
Коли рахунок на табло став 3:0 на користь "Арсеналу", Анчелотті вирішив провести ще дві заміни, сподіваючись, що це допоможе "Реалу" хоча б піднятися з колін і забити той самий гол престижу. Але кого він випустив на поле? 25-річного лівого захисника Фран Гарсію та його однолітка, вінгера Браїма Діаса...
Ці заміни зовсім нічого не дали "Реалу", та й, відверто кажучи, навряд чи могли дати імпульс для виправлення ситуації. Найгірше для мадридців було те, що, окрім провального рахунку на табло, вони програли господарям за всіма статтями. І це після матчу знайшов у собі сили визнати хавбек "бланкос" Джуд Беллінгем, котрий заявив, що "голів "Арсеналу" могло би бути значно більше, аніж три".
Поєдинок у Лондоні ще раз підтвердив незаперечний факт: у нинішньому складі "Реала" є багато відомих гравців, особливо в атакуючій лінії. Проте, склад мадридського клубу не є достатньо глибоким та збалансованим, щоб ефективно змагатися з найсильнішими опонентами.
У нинішньому сезоні "Реал" зіткнувся з серйозними проблемами через травми, особливо серед захисників. Втрата правого захисника Дані Карвахаля та центрального оборонця Едера Мілітао внаслідок серйозних ушкоджень стала важким ударом, особливо враховуючи, що їхній партнер по захисту Алаба досі не може показати своїх найкращих результатів після розриву передньої хрестоподібної зв'язки, отриманої минулого року. Проте, розпочинаючи сезон із лише трьома досвідченими центрбеками, клуб такого масштабу, як "Реал", мав усвідомлювати всі потенційні ризики та труднощі, з якими може зіткнутися.
Якщо проаналізувати поточний сезон, стає очевидним, що Анчелотті із впевненістю розраховував (або міг розраховувати) на дев'ятьох футболістів, яким довіряв у найбільш відповідальних поєдинках. Це воротар Тібо Куртуа, захисник Антоніо Рюдігер, півзахисники Федеріко Вальверде, Джуд Беллінгем, Орельєн Тчуамені та Едуардо Камавінга, а також нападники Кіліан Мбаппе, Родріго та Вінісіус Жуніор. Саме таким був кістяк команди, яка входила у сезон із амбіціями вкотре спробувати завоювати свій перший требл в історії.
Анчелотті неохоче вдавався до використання запасних гравців, оскільки не бачив у них потенціалу, який міг би суттєво посилити команду. Тож не дивно, що 39-річний Лука Модрич, якому багато хто перед початком сезону передбачав роль "весільного генерала" — футболіста, що виходить на поле лише в безнадійних ситуаціях, знову став важливою фігурою для італійського тренера. Наразі він вже взяв участь у 48 офіційних матчах цього сезону!
У "Реалі" наразі взагалі існує певний перекіс із досвідченими та молодими футболістами. І перших, і других дуже багато для клубу, який претендує на всі трофеї в турнірах, де він бере участь. Виходить, що Анчелотті може розраховувати здебільшого або на "пенсіонерів", або на "молодих та зелених". Просто погляньте, хто залишався на лаві запасних у Лондоні у вівторок: Ендрік (18 років), Фран Гонсалес (19 років), Арда Гюлер (20 років), Лоренсо Агуадо (22 роки), Хакобо Рамон (20 років), Гонсало Гарсія (21 рік), Серхі Местро (20 років) та Хесус Вальєхо (28 років). Якщо відкинути останнього, то сумарно на рахунку усіх інших набирається лишень 260 хвилин у Лізі чемпіонів, а якщо відкинути ще й Гюлера (142) з Ендріком (106) виходить й зовсім тільки 12 хвилин на шістьох футболістів "Реала", які опинилися у запасі на "Арсенал" в чвертьфіналі найпрестижнішого клубного змагання континенту!
Нестача досвідчених, надійних футболістів змусила Анчелотті постійно імпровізувати та намагатися шукати короткострокові рішення, що призвело лише до подальших проблем. Наприклад, Вальверде на позиції правого фулбека попросили робити надто багато, аніж він міг дати суто фізично...
З огляду на явні проблеми з кадрами, Анчелотті вже тривалий час не має можливості виставити на важливі матчі свій оптимальний склад гравців. Здається, що тренер змушений постійно експериментувати з тактичними схемами, залучаючи до гри всіх доступних йому досвідчених футболістів. Він сподівається, що черговий блискучий момент індивідуальної майстерності когось із них допоможе "Реалу" здобути перемогу.
Схожі ситуації мали місце у двох останніх раундах плей-офф Ліги чемпіонів проти "Манчестер Сіті" та "Атлетіко", тоді як обидва матчі з "Барселоною" цього сезону стали невдачами – 0:4 у чемпіонаті та 2:5 у Суперкубку.
Загалом ми спостерігаємо вкрай дивну ситуацію. З одного боку, "Реал" - це найбагатший клуб світу, який у липні минулого року оголошував, що став першим футбольним клубом планети, який отримав за сезон понад мільярд євро доходу. "Реал" - це клуб, чий зарплатний фонд ще минулого сезону був третім у європейському футболі та становив 505 мільйонів євро, що значно більше, аніж в "Арсеналу", який був дев'ятим із 381 мільйоном євро. Проте все це не допомогло "Реалу" підійти до фінального та найвідповідальнішого відрізку сезону-2024/25 із достатньою кількістю футболістів, здатних реально вирішувати завдання на топ-рівні, а не просто просиджувати штани на лаві запасних, радіючи самому факту потрапляння до заявки.
Це суттєво контрастує з першим періодом роботи Анчелотті в "Реалі" з 2013 по 2015 роки. У той час італійський тренер мав у своєму розпорядженні досвідчену міжнародну команду на всіх позиціях, що дозволило їм виграти Лігу чемпіонів у першому сезоні. Коли його наступник Зінедін Зідан зумів виграти три титули поспіль з 2016 по 2018 рік, у розпорядженні перших команд "бланкос" була потужна група досвідчених гравців, таких як Пепе, Начо, Хамес Родрігес, Матео Ковачич, Іско та Альваро Мората. Тепер порівняйте ці імена з тими, хто залишився на лавці запасних у вівторок у Лондоні...
Слід також підкреслити, що при формуванні кадрової стратегії в "Реалі" думка головного тренера не завжди є вирішальною. Коли Карім Бензема покинув команду, будучи другим за кількістю голів у історії клубу після Кріштіану Роналду, Карло Анчелотті висловив бажання підписати капітана збірної Англії Гаррі Кейна з "Тоттенгема" як пряму заміну французу. Проте, це прохання було відхилене керівництвом на чолі з президентом Флорентіно Пересом. У результаті Анчелотті змушений був адаптувати гру, надавши новачку Джуду Беллінгему більш атакуючу роль. Цей підхід виявився успішним: Джуд забив 23 голи, а "Реал" здобув титули Ла Ліги та Ліги чемпіонів.
Минулого літа, після відходу хавбека Тоні Крооса, захисника Начо Фернандеса та резервного форварда Хоселу, керівництво "Реалу" вирішило зробити лише одне значне підписання — Кіліана Мбаппе, і то на умовах вільного агента, хоч і з щедрими особистими виплатами для французького гравця. Хоча прихід Мбаппе міг підсилити атакувальні дії команди, він не зміг компенсувати кадрові проблеми, що виникли внаслідок втрати гравців у середній лінії та захисті.
Зимове трансферне вікно видалося ще більш бентежним. Навіть із трьома досвідченими захисниками в лазареті (Алабою, Карвахалем та Мілітао), Анчелотті так і не дочекався кваліфікованих підписань. Власне, він не дочекався взагалі жодних новачків, унаслідок чого був змушений шукати хоч якісь опції, звертаючись до молодіжного складу.
Публічно Карло Анчелотті востаннє висловлював своє невдоволення кадровою ситуацією в кінці 2023 року. Тоді він заявляв, що бажає, аби клуб підписав більш досвідчених захисників, які могли б допомогти забезпечити баланс у команді. Проте після підписання нового контракту з "Реалом" Анчелотті зник з публічного простору, давши зрозуміти, що приймає умови клубу. Таким чином, це стало єдиною об'єктивною причиною, чому на нього сьогодні звалилося майже все критичне навантаження.
З іншого боку, припинивши відкриту критику керівництва щодо дій на трансферному ринку, Анчелотті через інтерв'ю продовжував надсилати послання громадськості. Італійський тренер у своїх роздумах постійно доходив до висновків, які можна було б сприймати як його особисте виправдання, особливо враховуючи невизначеність щодо його статусу після завершення цього сезону.
Головна проблема нинішнього "Реалу" - це інвестиції на суму понад 1 мільярд євро у реконструкцію домашнього стадіону. На думку президента "бланкос" Флорентіно Переса, додаткові доходи, отримані в майбутньому від нового стадіону, мають стати ключем до фінансової стійкості мадридців. Проте перевитрата коштів на будівництво, а потім проблеми із проведенням концертів та інших нефутбольних заходів означають одне - запланованого фінансового підйому поки що так і не відбулося.
Очевидно, що в поєдинку у відповідь чвертьфіналу ЛЧ-2024/25 Карло Анчелотті знову доведеться якось тасувати склад та вигадувати щось, що може принести успіх. В історії "бланкос" є чимало яскравих камбеків, тому заздалегідь списувати їх з рахунків все ж таки не варто. Проте, найімовірніше, результатом цього протистояння стане ще одна очевидна демонстрація обмеженості нинішнього "Реалу".
Карло Анчелотті, безперечно, несе пряму відповідальність за результати команди та за те, що не зміг сформувати більш конкурентоспроможний колектив з талановитих гравців, які є у його розпорядженні. Проте, не меншою мірою відповідальність лежить і на тих функціонерах, які сьогодні розглядають можливість звільнення італійця. Звісно, прийняти таке рішення буде найпростішим виходом, але навряд чи без виваженого та якісного підсилення влітку будь-який інший тренер зможе повернути "Реал" на пікові позиції, які Карло зміг досягти минулого сезону. А тоді, до речі, ніхто не ставив під сумнів професіоналізм наставника "бланкос"...