Автопарк українських нардепів отримав нові автомобілі на мільйонні суми: на які цілі витрачають кошти високопосадовці та чому це викликає стурбованість у суспільстві.


Незважаючи на повномасштабну війну, народні депутати продовжують насолоджуватися розкішшю, обираючи дорогі автомобілі. За даними реєстру декларацій, у 2025 році дев'ять депутатів звітували про купівлю нових авто, ціна яких варіювалася від 403,9 тисяч гривень до понад 5 мільйонів. Ті ж, хто не придбав нові транспортні засоби цього року, також не залишаються осторонь і користуються орендованими машинами, які, очевидно, не підходять під їхні офіційні доходи.

OBOZ.UA провів дослідження, які автомобілі обирали народні депутати в останній час та чи були їх легальні доходи достатніми для таких покупок.

Нардеп Колтунович: грошей нема, але авто елітне

Народний депутат від "Опозиційної платформи – за життя" Олександр Колтунович протягом декількох років активно виступав за відновлення відносин з Росією, навіть після агресії з боку РФ, але ще до початку повномасштабної війни. У 2019 році він закликав до відновлення транзиту через територію Росії, а в 2020-му, разом із Віктором Медведчуком, одним з лідерів своєї фракції та кумом Путіна, відправився до Москви, де провів зустрічі з російськими парламентарями.

Колтунович пересувається на розкішному BMW X5 2023 року випуску, вартість якого складає приблизно 100 тисяч доларів. Проте автомобіль не є його власністю - депутат орендує його у компанії ДС "Пром Груп", що спеціалізується на ремонті дорожнього покриття. Зазначимо, що раніше серед акціонерів "Пром Груп" був фонд "Ю.Жі.Джи", який належить дочці та дружині Віталія Борту, народного депутата від партії "Опозиційна платформа - за життя".

Згідно з інформацією, отриманою від київських компаній, що займаються прокатом автомобілів, вартість оренди BMW X5 варіюється від приблизно 3,8 тисячі гривень на добу до 10,407 тисячі гривень (250 доларів за курсом НБУ на 19 червня). Таким чином, за місяць (30 днів) ціна оренди становитиме від близько 114 тисяч до 312,21 тисячі гривень. Хоча можливо, що при помісячному договорі вартість буде нижчою, проте варто зазначити, що така машина не відповідає офіційному фінансовому становищу політиків.

Схоже, що дружба з росіянами не виправдала себе. Адже Колтуновичу фактично бракує коштів.

Згідно з декларацією, у 2024 році його доходи склали 842 тисячі 76 гривень. Це означає, що щомісяця народний депутат отримував приблизно 70,1 тисячі гривень. Ця сума значно нижча за те, що, можливо, він витрачає на оренду автомобіля, якщо, звісно, не зміг укласти вигіднішу угоду з орендодавцем.

Проте, Колтунович зобов'язаний отримувати зарплату:

Наприклад, у травні-2025 колишній дружині він заплатив 13,579 тис. грн.

Нині у нардепа є непрацююча дружина та 5 дітей.

Збережень у Колтуновича, за його ж декларацією, нема. Тож, виходить, і сам нардеп, і його сім'я живуть лише на його зарплату. Частину якої він мусить віддавати колишній..

Він також не має власного житла. Так:

Проте, здається, що це не є підставою, скажімо, зібрати приблизно 70 тисяч гривень для придбання Ford Mondeo 2001 року випуску, а залишок коштів витратити на більш термінові потреби, згідно з декларацією депутата.

Народний депутат Зуєв вигідно придбав автомобіль MERCEDES.

У травні 2025 року нардеп від "Слуги народу" Максим Зуєв повідомив у змінах до декларації, що придбав автомобіль MERCEDES-BENZ EQS 450+ 2021 р.в. Також він зазначив, що заплатив за неї 800 тыс. грн.

І, здається, йому пощастило в цій ситуації. Згідно з інформацією з auto.ria, найнижча вартість такого автомобіля становить приблизно 1,95 млн грн. Це більш ніж удвічі перевищує суму, яку витратив депутат.

Він придбав автомобіль у компанії з назвою ТОВ "Бриз". Згідно з інформацією, що міститься в системі YouControl, ця фірма спеціалізується, серед іншого, на продажу автомобілів та легкових транспортних засобів. Отже, з огляду на елементарну економічну логіку, вона повинна прагнути реалізувати навіть "вживані" автомобілі за вищими цінами, щоб сплатити податки, забезпечити зарплати своїм працівникам та отримати прибуток.

З іншого боку, за 2024 рік Зуєв заробив 723 тисячі 836 гривень, тоді як його дружина Єлизавета отримала 10 тисяч гривень у вигляді допомоги для внутрішньо переміщених осіб. Це єдині доходи їхньої сім'ї за рік, які в сумі становлять (723 836 + 10 000 = 733 836 грн). Цієї суми не вистачило б навіть для придбання автомобіля за ту вартість, яку вказав депутат. І це за умови, що вони з дружиною та сином протягом всього року не витрачали грошей на їжу, комунальні послуги та інші необхідні витрати.

Втім, у березні-2025 - за 26 днів до подачі щорічної декларації за 2024 рік - Зуєв отримав 840 тис. грн від Стаєцького Леоніда Юрійовича за відчуження рухомого майна. І цих грошей вже вистачає на куплене авто. Якщо рахувати по зазначеній в декларації ціні.

В системі ж YouControl є лише один Стаєцький Леонід Юрійович. Його основним напрямком діяльності зазначається технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів.

Проте, у Зуєвих є активи - по 65 тисяч доларів у нардепа та його дружини. Ці кошти вони зберігають у готівці.

Також, наприкінці 2024 року Зуєв отримав кредит у ПриватБанку на суму 400 тисяч гривень. Проте, згідно з його декларацією, кошти вже були повернені.

Перед придбанням "Мерседеса" у 2025 році, родина Зуєвих вже володіла кількома автомобілями цієї ж марки. Цікаво, що:

Цікаво, що дружина народного депутата отримала права на Mercedes-Benz E EQE 350 4 листопада 2024 року. А всього через 8 днів, 12 листопада, сам Зуєв вирушив за кредитом до ПриватБанку.

Які автомобілі нардепи купували в 2025 році

Згідно з новими даними декларацій, у 2025 році депутати придбали 7 автомобілів. Окрім Зуєва, до цього списку входять:

У квітні 2025-го 68-річний нардеп став власником Audi Q8 2025 р.в. У салоні такий автомобіль коштує близько 5 млн грн - саме стільки, згідно з декларацією, і витратив парламентар.

У 2018 році Сергій Магера повідомив про свою зарплату на Маріупольському металургійному комбінаті ім. Ілліча, де займав посаду директора з регіонального розвитку. Його місячний дохід становив 95 тисяч гривень, що в річному підрахунку дорівнювало 1,1 млн гривень. У попередньому році, середня зарплата майбутнього народного депутата складала 87,9 тисяч гривень. У 2019 році, після того як Магера залишив комбінат і перейшов на роботу в парламент, його річний дохід зріс до 32,7 млн гривень, ймовірно, завдяки компенсаційним виплатам.

Крім того, у травні-2025 Магера повідомив про купівлю автомобіля VOLKSVAGEN TOUAREG 2019 р.в. за 1,8 млн грн. Тоді ж він повідомив про отримання такої ж суми у якості доходу від відчуження рухомого майна.

У лютому 2025-го він витратив 2,8 млн грн на автомобіль BMW 7 Series M760Li 2021 року випуску. На майданчиках з продажу авто такі машини коштують від 3 млн грн. Народному депутату пощастило знайти таку автівку всього за 2,8 млн.

Муса Магомедов експлуатує цей автомобіль з минулого року. Раніше він вказував у своїй декларації, що користується ним на умовах оренди. Його дружина Тетяна є власницею Porsche Panamera 2020 року, яку придбали за 3,4 мільйона гривень. У своїй декларації за минулий рік Магомедов, разом з дружиною, повідомив про наявність заощаджень в розмірі 1,4 мільйона євро, 13,1 тисячі доларів та 4,4 мільйона гривень.

Він придбав AUDI A6 2019 року випуску за 762 194 гривні. Протягом минулого року його доходи, серед іншого, склали 844,585 тисячі гривень зарплати, а також 227 193 гривні у вигляді відсотків від "Райффайзен Банку". Крім того, у цьому банку він має депозит на суму 318 тисяч доларів.

У 2025 році цей народний депутат став власником автомобіля RENAULT DUSTER 2013 року випуску, витративши на нього 490 тисяч гривень. У його декларації за 2024 рік вказано, що він отримав зарплату в розмірі 724 011 гривень. Додатково він має в наявності 1,5 мільйона гривень та 904,5 тисячі доларів готівкою.

Він також оголосив про наявність 11 автомобілів та 268 об'єктів нерухомості.

Він придбав FORD FOCUS 2019 р.в. за 403,9 тс. грн. В декларації ж в нього, серед іншого, зазначені зарплата в 764 984 грн, а також зберігання готівки на 90 тис. доларів та 1,3 млн грн.

Детальнішу інформацію про майно українських високопосадовців можна знайти в серії статей від OBOZ.UA.

Related posts