Байден висловив бажання провести зустріч із Зеленським. Які нові обставини з’явилися та що дає нам підстави для надії?


Зволікання Білого дому з підтвердженням зустрічі президентів США й України свідчить про вагу української проблематики в американській політиці. Вірогідно, Джо Байден готує сюрпризи. На що розраховувати Зеленському, - розбиралася Gazeta.ua.

18 вересня адміністрація Джо Байдена підтвердила зустріч президента США з президентом України. Цьому передувала вагома обставина - бюджетна криза.

Того дня Конгрес відхилив фінансовий план, представлений республіканцями. Конгресменів обурив запит Джо Байдена на продовження його повноважень щодо виділення коштів Україні без попередньої згоди Палати представників. Дія цього дозволу завершується 30 вересня. Водночас на президента США чинять тиск різні політичні сили, зокрема й міжнародні, з питань надання "далекобійок" і вступу України до НАТО. Цей тиск підтверджують висловлювання генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга: "Україна ніколи не була так близька до НАТО". Також варто відзначити офіційний заклик Європейського парламенту скасувати заборону на удари українських сил західною технікою по території Росії.

Однак по фінансових питаннях Байден і Конгрес, схоже, близькі до згоди: демократи готують свій бюджет, котрий включатиме продовження допомоги Україні та сподіваються на його вдале голосування у Палаті представників.

Таким чином, президент Сполучених Штатів висловив своє бажання провести зустріч зі своїм українським колегою. "З нетерпінням чекаю на можливість прийняти мого товариша, президента України Зеленського, у Білому домі наступного тижня", - зазначив він у своїх соціальних мережах. "На цій зустрічі я підтверджу відданість Америки підтримці України в її боротьбі за свободу та незалежність".

Офіс президента України також підтвердив заплановані зустрічі Володимира Зеленського з президентом США та двома кандидатами. У ході цих зустрічей український лідер представить свій план щодо досягнення перемоги та обговорить його на Генеральній асамблеї ООН. Таким чином, наш президент зможе поспілкуватися не тільки з віце-президентом, а й безпосередньо з президентом США.

На що може розраховувати українська сторона? Американські видання з посиланням на чиновників пишуть про вагання Білого дому, адже, на їхню думку, "далекобійка" мало що змінить у війні. Сумніваються й у Великій Британії. Утім, уже відомо про щонайменше 225 ворожих цілей, ураження яких підірве військову міць Росії. Водночас директор з військових студій Королівського інституту об'єднаних збройних сил Метью Савілл закликає не переоцінювати можливий ефект зняття заборони на "далекобійку", принаймні, не називати переломним моментом.

У Пентагоні висловлюють сумніви щодо позиції британців. "Ми не вважаємо, що скасування обмежень на використання українськими військовими західної дальньобійної зброї для ударів по території Росії матиме значний вплив," - зазначила прес-секретар Пентагону Сабріна Сінгх.

В Україні зазначають, що позитивний результат все ж можливий, оскільки Росія перемістила свої військові літаки вглиб своєї території. Цю інформацію озвучив кандидат політичних наук Олексій Буряченко в інтерв’ю для Gazeta.ua.

Українські фахівці сподіваються отримати схвалення на "дальнобійні" системи.

На думку Олексія Буряченка, ситуація розвиватиметься подібно до того, як це було з HIMARS – спочатку буде непублічний дозвіл, який згодом стане відомим. Він вважає, що саме з цією метою до Києва прибула президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. "Виступи Джо Байдена та Володимира Зеленського на Раді безпеки ООН, де вони говоритимуть про Україну, демонструють спільну та консолідовану позицію. Це, безумовно, наближає нас до ухвалення відповідного рішення", – переконаний він.

Очікувати запрошення України до НАТО від Джо Байдена не слід, оскільки рішення щодо цього ухвалює сам Альянс під час свого саміту, а не президент США. Можливо, в рамках обговорення піднімуться питання щодо членства України в НАТО. Таку думку висловив Юрій Романюк, голова громадської організації "Україна в НАТО". Він зазначив, що деталі та ключові моменти виступу Володимира Зеленського, а також "сюрпризи" з боку США були ретельно обговорені під час нещодавніх візитів прем'єр-міністра Великої Британії до США, а також держсекретаря США і міністра оборони Великої Британії до Києва.

"Максимум, що може бути, це доручення від Байдена розпочати консультації по можливому запрошенню України до НАТО на наступному саміті", - припустив експерт. На додачу, крім Угорщини і Словаччини, невідомо яку позицію займе Німеччина. Натомість Юрій Романюк припустив особисту зустріч Володимира Зеленського з Кіром Стармером на полях Генасамблеї ООН.

Сам же Володимир Зеленський відкрив ще одну таємницю плану перемоги України: у ньому є пункти, виконання яких заплановане на період з жовтня по грудень 2024 року.

Related posts