"Будь уважним", "З тобою все гаразд": які щоденні вислови батьків можуть негативно вплинути на дитину.
Які висловлювання слід уникати при спілкуванні з дитиною та чому вони можуть негативно вплинути на її розвиток, пояснює РБК-Україна (проект Styler) з посиланням на Parents.
Коли ваша дитина отримує подряпину на коліні і починає плакати, ви намагаєтеся заспокоїти її, стверджуючи, що травма не є серйозною і що все обійдеться. Однак такі висловлювання можуть навпаки засмучувати малюка і погіршувати його емоційний стан.
"Ваша дитина плаче, бо вона не в порядку", - пояснює дитячий психолог доктор Джен Берман.
У цей момент ви можете допомогти своїй дитині, показавши їй, як зрозуміти свої емоції та як з ними справлятися, а не ігнорувати їх.
Спробуйте обійняти свою дитину і визнати її почуття. Скажіть щось на кшталт: "Це дійсно було болісно". Після цього запитайте, чи бажає вона отримати перев’язку, пластир або навіть поцілунок — можливо, все разом.
Ваша дитина влаштовує істерику під час сніданку, наполегливо намагається самостійно зав'язати шнурки на кросівках (хоча поки що це у неї не дуже виходить) і може запізнитися до школи. Як зазначає психолог Лінда Акредоло, примушування до дій може викликати у дитини додатковий стрес.
Спробуйте змінити свій тон на більш ніжний і звертатися до дитини з добрими словами. Це покаже їй, що ви разом, в одній команді, і спільно працюєте над досягненням спільної мети.
Ви можете переформулювати це як завдання, яке потрібно виконати вам обом, і обов'язково запитайте, чи потрібна дитині допомога з чимось, що заважає збиратися швидше.
Якщо ваша дитина регулярно спостерігає, як ви зважуєтеся, і чує ваші коментарі про їжу в контексті зовнішності, це може призвести до формування у неї негативного сприйняття власного тіла.
Замість цього, сприймайте їжу як ключовий елемент для отримання енергії та підтримки здорового харчування. Намагайтеся не використовувати їжу в якості винагороди та уникайте обговорення їжі в контексті вашого вигляду.
Варто також припинити маркувати продукти як "хороші" або "погані". Це допоможе вашій дитині розвинути здорові стосунки з їжею та може запобігти розвитку розладу харчової поведінки.
Легко висловити думку: "ми не можемо це собі дозволити", коли ваша дитина просить про нову іграшку. Проте, за словами Джейн Перл, авторки книги "Діти та гроші", така відповідь може дати дитині зрозуміти, що ви не управляєте своїми фінансами.
Оберіть інший спосіб пояснити дитині ту ж саму думку, наприклад: "Ми поки що не плануємо це купувати, адже зберігаємо гроші на більш важливі потреби".
Якщо ж дитина наполягає на обговоренні, то у вас ідеальний шанс поговорити про те, як складати бюджет і розпоряджатися грошима. Ви навіть можете допомогти їй навчитися складати бюджет, пропонуючи гроші за роботу по дому та показуючи, як розпоряджатися коштами.
Для малюків ця ідея може бути досить складною. Навіть якщо хтось не знайомий, вони не завжди можуть сприймати його як чужого, якщо ця людина проявляє доброту. Більше того, діти можуть неправильно зрозуміти це правило й почати бачити представників служб порятунку, поліцію та медиків в негативному світлі.
Замість того, щоб просто застерігати дітей від незнайомців, проведіть обговорення конкретних ситуацій. Наприклад, запитайте, як дитина реагуватиме, якщо незнайомий чоловік запропонує їй цукерки або запропонує підвести додому. Нехай дитина розповість, як вона вчинить у такій ситуації. Це дозволить вам зрозуміти її підходи до проблеми, а також надати їй корисні рекомендації та чіткі інструкції для дій.
Також надзвичайно важливо пояснити дитині, які дорослі заслуговують на довіру і до кого можна звернутися за допомогою у важкій ситуації. Це можуть бути вчителі, сусіди або продавці в магазині.
Якщо ви вимовите ці слова, поки дитина тримається на решітці, ймовірність її падіння зростає.
"Ваші слова відволікають їх від того, що вони роблять", - пояснює Дебора Карлайл, автор книги "Дитина знає краще".
Якщо ви відчуваєте тривогу, підійдіть ближче, щоб бути поряд у разі потреби. Дайте їм можливість зберегти свою концентрацію і запропонуйте допомогу, коли це буде потрібно.
Уникайте говорити такі фрази під час вечері, оскільки це підвищує сприйняття дитиною цінності частування та зменшує її задоволення від самої їжі.
Доктор медичних наук і психолог Девід Людвіг зазначає, що не слід використовувати їжу як засіб винагороди чи покарання. Виховуючи своїх дітей в такому дусі, ви ризикуєте сформувати у них нездорові звички в харчуванні.
Скажіть ось так: "Спочатку ми насолоджуємось вечерею, а потім перейдемо до десерту". Хоча формулювання трохи відрізняється, такі фрази можуть позитивно вплинути на вашу дитину.
Коли ваша дитина працює над створенням замку з кубиків або намагається розв'язати головоломку, цілком природно мати бажання їй допомогти.
Якщо ви поспішите втрутитися, це може зашкодити самостійності вашої дитини. Замість цього, задайте уточнюючі питання, щоб допомогти їй знайти рішення: "На твій погляд, тут більше потрібно чи менше? Чому ти так вважаєш? Спробуймо разом," - радить психолог Мірна Шуре.
Цей метод не лише допоможе їм стати більш самостійними, але й підвищить їхню самооцінку.