"Це випробування для НАТО": єврокомісар оцінив, скільки безпілотників Україні знадобиться для захисту всієї лінії фронту.
Єврокомісар з оборони та космічних справ Андрюс Кубілюс повідомив, що українські сили на 1200-кілометровій лінії фронту створили так звану "Долину смерті". Це зона шириною від 10 до 15 км, де будь-який рух є небезпечним через безпілотники. Згідно з оцінками, Україні необхідно виробляти близько чотирьох мільйонів дронів на рік, щоб ефективно захистити всю передову від атак з боку Росії.
Про це Кубілюс сказав в інтервʼю Chatham House. За його словами, близько 80% ударів на фронті в Україні припадає саме на безпілотники - танк, який потрапляє в "Долину смерті", витримує в середньому шість хвилин.
"Проте російські сили також мають досвід у використанні безпілотних літальних апаратів. Саме з цієї причини Україна планує цього року виготовити чотири мільйони безпілотників для забезпечення своєї лінії фронту", - підкреслив єврокомісар.
Він зазначив, що вже розпочав оцінювати, які ресурси можуть знадобитися країнам ЄС та НАТО для підготовки до "дня Х" — потенційного нападу з боку Російської Федерації.
"Литва, моя рідна земля, має кордон протяжністю 200 кілометрів з Калінінградською областю та 700 кілометрів з Білоруссю. Це означає, що нам потрібно приблизно три мільйони безпілотників щорічно. Проте я також дізнався від українських колег, що ці дрони потребують оновлення кожні кілька місяців", - поділився Кубілюс.
Він також поділився подробицями своєї нещодавньої поїздки до Києва, під час якої чиновник відвідав усіх виробників безпілотників, щоб "побачити чудову екосистему, яку вони створили".
"Оволодіти виготовленням дронів не є важким завданням, проте справжня складність полягає в їх модернізації. Українські фахівці добре розуміють, чому деякі моделі виявляються неефективними, наприклад, через те, що російські сили успішно їх глушать, і знають, які зміни необхідно внести. Команди інженерів, фахівців з цифрових технологій та операторів працюють у тісній співпраці, що дозволяє оперативно впроваджувати інновації для посилення можливостей безпілотників", - підкреслив європейський комісар.
Що символізує новий тип конфлікту та яким чином слід переформулювати завдання для військових сил і ресурсів – це питання, яке наразі обговорюється в рамках НАТО, зазначив Кубілюс.
"Коли українці радили, що робити таким країнам, як Литва чи Фінляндія, вони казали: створювати команди інженерів, конструкторів, експертів з цифрових систем і операторів, які можуть працювати разом; зберігати запаси компонентів для безпілотників, але не виробляти їх заздалегідь, тому що ви не знаєте, які саме будуть потрібні", - додав він.
Як зазначав OBOZ.UA, на сьогоднішній день армії держав НАТО не володіють ефективними засобами для боротьби з дронами-камікадзе, які використовують оптоволоконні кабелі. Водночас технології безпілотних літальних апаратів постійно вдосконалюються, підкреслив Андрій Коваленко, керівник Центру протидії дезінформації при РНБО.