"Це визнання провини". Депутат представив незвичайний документ, пов'язаний із найбільш суперечливим будівництвом в Україні — у відповідь на це в Енергоатомі висловили свою позицію.


Фінансування будівництва енергоблоків Хмельницької атомної електростанції буде здійснено не за рахунок кредитів, а за рахунок коштів, які компанія Енергоатом зібрала внаслідок дворазового підвищення тарифів. Однак наразі відсутнє техніко-економічне обґрунтування для завершення добудови ХАЕС.

Про це в Telegram повідомив народний депутат України Ярослав Железняк, коментуючи заяву народного депутата України Ірини Геращенко щодо відсутності техніко -- економічного обґрунтування щодо добудови Хмельницької АЕС.

"Під стенограму голова комітету Герус визнав, що в них немає наразі техніко -- економічного обґрунтування щодо добудови Хмельницької АЕС. Але при цьому ... ВР планує голосувати цей проєкт, вартістю щонайменше 600 млн євро. Також Герус визнав, що на цю оборудку підуть кредитні кошти. Тобто, кожен українець буде змушений платити за корупційне нахабство влади", -- наголосила Геращенко.

У відповідь на це, Железняк висловив свою думку: "Дозвольте мені внести корективи до слів двох шановних колег – Ірини Геращенко та Андрія Геруса. Справді, складається враження, що всі вказані особи знаходяться на правильному боці. Техніко-економічне обґрунтування дійсно відсутнє. Андрій Герус правий у своїх зауваженнях, і це підтверджує факт тендеру, проведеного Енергоатомом, на суму 28 млн грн для оновлення розрахунків. Отже, це – реальність."

Гроші підуть не кредитні, а ті, які Енергоатом накопичив через підняття тарифу в два рази. А ось коли буде будівництво, то вже тоді ще раз піднімуть тарифи і будуть шукати якісь кредити (які треба віддавати, але їх просто поки ніхто і не дає... Добре що хоч поки будувати не дозволяють, але після справи НАБУ виглядає так, що закон це не дуже велика перешкода для Міненерго та Енергоатому. P. S. Підкреслюю, що всі депутати вказані в пості на світлій стороні".

Железняк підкреслив, що Антикорупційний Комітет визначив законопроект "щодо масштабного атомного будівництва" як корупційний.

Він також наголосив, що Енергоатом опублікував заявку, якою підтвердив витрачання грошей на "велике атомне будівництво" без закону.

"Є дві новини: одна позитивна, інша негативна. Негативна новина полягає в тому, що уряд все ж виніс на голосування друге питання, яке стосується витрат десятків мільярдів на придбання атомних енергоблоків," – повідомив депутат.

Він також зазначив: "Чудово: еее... здається, Енергоатом сьогодні оприлюднив заяву, яка є свого роду визнанням щодо витрат коштів на 'масштабне атомне будівництво' без належної законодавчої основи. Я завжди довіряв їхнім піарникам. Був упевнений, що в критичний момент вони не підведуть", -- підкреслив депутат.

В Енергоатомі підкреслили з цього питання:

"У відповідь на безпідставні звинувачення групи народних депутатів України щодо ймовірної розтрати коштів та порушення норм законодавства в контексті будівництва енергоблоків на Хмельницькій АЕС повідомляємо.

Операції компанії, що займається ремонтно-відновлювальними роботами на території енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС, виконуються у відповідності до:

Всі придбання товарів і послуг для досягнення цих завдань здійснюються відкрито на платформі Prozorro.

Підкреслюємо, що ремонтно-відбудовні роботи, що проводяться на території промислового комплексу Хмельницької АЕС, не підлягають регулюванню згідно з українським Законом "Про регулювання містобудівної діяльності". Ці роботи не вимагають затвердження проєктної документації та отримання дозволу на будівництво.

Слід також зазначити, що експлуатаційне утримання будівельних конструкцій енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС -- це комплексне завдання, що виходить за межі рутинного технічного обслуговування. Йдеться про збереження унікального інженерного комплексу.

Особливої уваги заслуговує соціальний контекст нашої діяльності. Енергоатом вживає заходи для забезпечення належних умов розміщення працівників окупованої росією Запорізької АЕС. Для них зводяться тимчасові помешкання, які в майбутньому також будуть використовуватися для персоналу, залученого до будівництва ХАЕС.

Ми розглядаємо нещодавні звинувачення як чергову спробу політичного тиску та деструктивної критики опонентів проєкту з добудови ХАЕС.

Незважаючи на всі виклики, АТ НАЕК Енергоатом залишається стійким у своїй меті, продовжуючи зберігати потенціал атомної енергетики та готувати основи для майбутнього розвитку інфраструктури.

Як було згадано раніше, посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова повідомила, що ЄС не виділить коштів на завершення будівництва енергоблоків Хмельницької АЕС, оскільки законопроєкт, що стосується цього питання, був розроблений без узгодження з представниками Євросоюзу.

У квітні 2024 року Кабінет Міністрів дав зелене світло суперечливому законопроєкту.

Міністр енергетики Герман Галущенко заявляв, що добудувати третій енергоблок ХАЕС можливо за три роки. Він пояснив, що під час добудови АЕС ідеться про кредитні кошти.

Народна депутатка України та членкиня комітету з енергетичних питань Інна Совсун висловила думку, що пропозиція щодо завершення будівництва енергоблоків на ХАЕС є неприйнятною.

Директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко висловив думку, що кошти, які планується виділити на завершення будівництва енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції, можуть бути "викинуті на вітер, без жодних обґрунтованих перспектив".

Микола Штейнберг, який раніше обіймав посаду головного інженера ЧАЕС після катастрофи, а також був головою Держкомітету з ядерної безпеки та заступником міністра енергетики, висловив думку, що сучасні зусилля щодо відновлення будівництва нових енергоблоків є, в основному, пустими розмовами і спробами підвищити власний імідж.

Лана Зеркаль, колишня радниця міністра енергетики та надзвичайний і повноважний посол, охарактеризувала концепцію завершення будівництва енергоблоків як "фантазію".

Законопроєкт про добудову енергоблоків № 3 і № 4 ХАЕС кілька разів намагалися поставити на голосування, але згодом знімали з порядку денного. У липні антикорупційне управління Верховної Ради виявило корупційні ризики в законопроєкті.

4 лютого 2025 року генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі висловив підтримку Україні в її планах завершення будівництва атомних реакторів на Хмельницькій атомній електростанції.

Related posts