"Це, напевно, 'ждуни'? Чи, можливо, люди втомилися від гри в патріотів?" Ірена Карпа, що розділяє своє життя між двома країнами, підняла складне питання стосовно використання російської мови в Києві.
Ірена Карпа, письменниця та співачка, яка довгий час проживає у Франції, але часто навідається в Україну, поділилася своїми спостереженнями щодо тривожної тенденції, пов'язаної з українською мовою, в Києві. За її словами, з початком повномасштабної війни вона чула в столиці лише українську, але зараз дедалі більше людей знову повертаються до спілкування російською.
Телеведуча зізналася: така ситуація її по-справжньому тригерить. Вона не розуміє, чому українці знову починають розмовляти мовою країни-агресора, у той час коли РФ не припиняє атакувати нашу державу. Своїми думками письменниця поділилася в інтерв'ю "Українському Радіо".
Кожного разу, коли я приїжджаю до Києва, у мене виникає певне враження щодо мовного середовища. Був час, коли я чула лише українську, і це надзвичайно радувало мене. Проте під час останніх візитів я все частіше чую російську мову від дорослих. Це не якась демонстративна мова, а цілком звичайна побутова. Раніше я казала, що українською мені комфортно, адже я розуміла, що це говорить українське населення, але зараз це викликає у мене занепокоєння. У Київ летять ракети, гинуть люди, а дрони стали частиною нашого життя. У мене виникає питання: чи повернулися ці люди до російської, бо спершу переходили на українську через страх, чи це ті, хто просто чекає на зміни. Можливо, вони думають, що, наприклад, Америка нас не врятує, Росія прийде, і тому потрібно підвищувати знання російської мови. А може, це ті, хто зрозумів, що більше не потрібно приховувати свої справжні відчуття і діяти так, як їм зручніше, а не так, як вимагає патріотизм.
З іншого боку, як зауважила Ірена Карпа, не можна вважати, що в Україні критична ситуація із національною свідомістю. За словами співачки, вітчизняна культура стає дедалі популярнішою серед громадян нашої країни, адже українські артисти збирають повні зали слухачів та багато людей хочуть потрапити на театральні вистави. Однак вона не може сказати, як довго буде зберігатися такий запит.
Ірена Карпа також закликала батьків вести діалоги зі своїми дітьми українською мовою: "Це не лише питання патріотизму. Важливо усвідомлювати, що спілкуючись з дитиною українською, ви формуєте з неї вільну, повноцінну особистість, а не залежну істоту. Коли ви відмовляєтеся від російської, Росія втрачає контроль над вами".
Раніше OBOZ.UA розповів, що Богдан Бенюк відповів, як раз і назавжди вирішити мовне питання і хто обовʼязково повинен перейти на українську.