У центрі Франківська планується зведення висотних будівель.


В Івано-Франківську розгорівся скандал через амбіційні проекти житлового будівництва в історичному центрі міста. Зокрема, на місці незавершеного торгового центру планується спорудження 24-поверхового комплексу, а приватний Університет Короля Данила має намір розширити свої площі до 16 поверхів.

На розробку проекту забудови центральної частини Івано-Франківська претендують кілька компаній. Проєкт, представлений Віталієм Коваленком, стосується території колишнього заводу "Промприлад". Цей спеціаліст має зв’язки із суперечливою львівською компанією "Рубікон Груп", котру звинувачують у фінансових зловживаннях щодо коштів інвесторів.

ZAXID.NET зʼясував, хто і що планує будувати в центрі Франківська та чому мешканці проти.

Of course! Please provide the text you'd like me to make unique.

31 гектар, 24 рівні, 977 нових житлових одиниць.

Детальний план ділянки, що займає 31,2 га, розташований між вулицями Мельника, Сахарова (також відомої як Української перемоги), Чорновола та Січових Стрільців. Основну частину цієї території складають старі будівлі колишнього заводу "Промприлад", який протягом останніх кількох років трансформується в креативний хаб.

Ще 9 вересня 2022 року депутати Івано-Франківської міської ради погодили розробку відповідного ДПТ на замовлення "Промприладу", який і профінансував проєктування. 30 червня 2025 року департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міськради оприлюднив проєкт ДПТ, що складається зі 173 земельних ділянок різної власності. 21,6 га від загальної території ДПТ входить до історичного ареалу.

Докладний проект розвитку території в зоні вулиць Мельника, Сахарова, Чорновола та Січових Стрільців.

Хоча замовником створення детального плану території виступає колишній завод "Промприлад", варто зазначити, що лише незначна частина проєкту стосується подальшої ревіталізації території заводу. У опублікованих матеріалах зазначається, що планується перетворення чотирьох корпусів загальною площею 28 тисяч квадратних метрів на сучасний бізнес-кластер. Зокрема, за основним корпусом планується облаштування підземного паркінгу на 71 автомобіль, а також ще 28 машин можуть бути розміщені на території колишньої котельні "Промприладу".

Замість цього, на значній частині території ДПТ заплановано нове будівництво. На вулиці Мельника пропонується трансформувати незавершений торговий центр у багатофункціональний комплекс з каскадною висотою, що коливатиметься від 7 до вражаючих 24 поверхів, що є рекордом для Івано-Франківська. Загальна площа складе 10,3 тисячі квадратних метрів. Висота будівлі змінюється залежно від відстані до історичного центру Івано-Франківська. Для торгово-розважального центру також передбачено дворівневу підземну парковку з 428 паркомісцями.

З боку вулиці Коновальця планується перетворити покинуті будівлі на нові корпуси приватного Університету Короля Данила висотою 8 та 16 поверхів. Завдяки цим новим спорудам загальна площа університету зросте до 3,5 тисячі квадратних метрів.

Додатково, ДПТ включає в себе:

Новий житловий комплекс висотою від 6 до 10 поверхів розташований на вулиці Шевченка та включає 165 квартир.

* нова будівля висотою від 5 до 10 поверхів в районі вулиці Чорновола, 1, що міститиме 146 житлових одиниць;

* 9-поверхівка на вул. Чорновола, 2 на 60 квартир;

12-поверхова будівля на вулиці Січових Стрільців, що містить 346 житлових приміщень.

П'ятиповерхова будівля на вулиці Коновальця, що містить 60 житлових одиниць.

16-поверхова будівля на вулиці Мельника та проектному провулку, що включає 200 квартир.

Таким чином ДПТ передбачає будівництво щонайменше 977 нових квартир, за умови, що у майбутньому забудовники не збільшать цю цифру. Щодо озеленення чи супутньої інфраструктури в проєкті ДПТ вказано, що пропонується створення нетрадиційного дахового озеленення на верхніх поверхах.

Прикметно, що розробники ДПТ при проєктування багатоповерхівок зважали не на зонінг міста, а ДБН "Планування та забудова територій", вказуючи, що максимально допустима висота житлової забудови

визначається кількістю людей у населенні.

"Для того, щоб підкреслити весь той жах, у який колись перетворили Франківськ, необхідна контрастна та приваблива архітектура."

Детальний план у районі вулиць Мельника, Сахарова, Чорновола та Січових Стрільців розробила львівська компанія "Містоплан". На громадських слуханнях, які відбулись 16 липня, проєкт ДПТ представляв Віталій Коваленко. Серед іншого, він є одним із директорів скандальної львівської будівельної компанії "Рубікон Груп", яку звинуватили у розкраданні вкладень покупців. Віталій Коваленко є бізнес-партнером відомого львівського бізнесмена Олександра Веремеєнка, наближеного до екснардепа від ВО "Свобода" Ігоря Кривецького. Зокрема, Коваленко вказаний співвласником ТОВ "БМК "РБ Груп"", що на 90% належить Веремєєнку.

Віталій Коваленко зазначає, що детальний план розроблено з урахуванням декількох локацій, з яких близько 11,3 га призначено для нової забудови. Однією з таких локацій є територія "Промприладу". Тут планується подальший розвиток у напрямку комерційних, офісних і розважальних функцій, проте масштабне будівництво не передбачається. Натомість, територію колишнього заводу планують ревіталізувати, відокремивши її новою вулицею, яка з'єднає вулиці Мельника та Коновальця. Ця вулиця також передбачена генеральним планом міста Франківська, хоча наразі вона закрита будівельним парканом.

Інша локація — це занедбані будівлі "Промприладу", які не були охоплені загальною реновацією. На цій території планується зведення торгово-офісного та розважального комплексу з багаторівневими паркінгами, висота яких сягатиме 8, 22 та 24 поверхи. Зокрема, йдеться про ділянку, де знаходиться незавершений торгово-розважальний центр на вулиці Мельника. Наразі ця вулиця забудована радянськими п’ятиповерхівками, а єдиною більш високою будівлею є 9-поверховий житловий комплекс на розі з вулицею Січових Стрільців.

Заплановані детальні плани територій для новобудов з видом на панораму міста.

"Ви думаєте, це - Київ чи це Франківськ? Немає навіть пожежних драбин, які б могли досягти такої висоти", - обурено вигукнула з натовпу місцева мешканка Франківська, реагуючи на плани збудувати зі сторони вул. Мельника 24-поверховий комплекс.

Незважаючи на вказані зауваження, Віталій Коваленко намагався презентувати наступну локацію та обґрунтувати потребу в її забудові – житловий комплекс на новоствореній вулиці, розташованій між корпусами колишнього заводу, з метою формування єдиної забудовницької лінії. Мешканці часто переривали архітектора, наголошуючи на необхідності дізнатися більше про висоту нових будівель і супутню інфраструктуру, зокрема про дитячі садки та систему каналізації.

"Для того, щоби створити впізнаваний, гарний і чіткий силует цього міста і відтінити все те, що набудоване впродовж 2000-2010 років, цей увесь жах, який в який перетворили свого часу Франківськ, нам потрібна контрастна і гарна архітектура", - наполягав Віталій Коваленко. Нагадаємо, із 2015 року міським головою Івано-Франківська є представник ВО "Свобода" Руслан Марцінків. До нього цю посаду 9 років обіймав Віктор Анушкевичус (УНП).

Відповідаючи на запитання стосовно дитячих садків, проєктант зазначив, що детальний план не містить конкретних уточнень, а виступає лише як декларація намірів. Однак питання щодо необхідності та розташування дитсадків буде розглянуто в момент, коли забудовник подасть заявку до міської ради для отримання містобудівних умов і обмежень. Проте це не зовсім коректно, адже саме в рамках детального плану слід проводити аналіз потенційного зростання населення внаслідок нового житлового будівництва, а також оцінювати потребу в створенні нових місць у школах і дитсадках у даному мікрорайоні.

"Якщо глянути з вул. Пасічної на силует міста, то воно так виглядає, ніби рівно пострижене бензопилою. Хочеться, щоб десь були якісь акценти та домінанти, щоб цей силует був впізнаваний. Як на мене, не страшна сама поверховість, а кількість автомобілів, які можуть завантажити і так навантажене місто. Але інша думка комплексного розвитку ближнього центру міста - це так зване "15-хвилинне місто". Це така тенденція в містобудуванні, коли мешканці в 15-хвилинах ходьби від свого будинку мають усе. В такому випадку не треба автомобіля", - марно намагався перебити обурення мешканців Віталій Коваленко.

Громадські слухання проєкту ДПТ / Фото міської ради

Він апелював, що Франківську "потрібно пройти шлях Львова", який майже поборов проблему заторів. Присутні на слуханнях засміялись.

"Психологічний підхід до заторів може бути ефективним: людям варто усвідомити, що не завжди потрібно їхати всього 50 метрів. У Франківську можна легко прогулятися, адже все місто можна обійти пішки за приблизно 50 хвилин. У Європі створюються умови, які дуже ускладнюють пересування містом. Перші рік-два можуть бути важкими, але важливо одночасно розвивати систему громадського транспорту", - зазначав проєктант, хоча його слова викликали недовіру та іронічні усмішки у місцевих жителів.

Ще однією важливою локацією є будівництво приватного Університету Короля Данила на вулиці Коновальця. На місці закинутого заводського корпусу планують створити лекційні аудиторії та інші приміщення для закладу. Висота нової будівлі варіюватиме від 6 до 16 поверхів. Ці наміри викликали незадоволення у місцевих мешканців, оскільки 16-поверхова споруда повністю закриє вид з вікон сусідніх домівок.

"Ви впевнені у своїх міркуваннях? Ви ж архітектор. А як щодо дерев – вони будуть на даху? Громадськість не дозволить вам звести ані 24, ані 16 поверхів," - висловився один з мешканців.

Проєктант також не зміг надати переконливих аргументів на користь такого великого розширення Університету Короля Данила, обмежившись лише заявою, що приватний навчальний заклад має намір розвиватися. У відповідь на це студентка університету, присутня на слуханнях, висловила сумніви щодо потреби в нових 16-поверхових корпусах, зазначивши, що виш вже зараз стикається з труднощами у наборі студентів і не бачить значної кількості охочих вступити.

Після обговорення локації УКД, проєктант представив ще одну ділянку на початку вул. Коновальця. Зі сторони вулиці тут пропонують збудувати триповерховий будинок, а всередині ділянки - 10-12-поверховий комплекс. Поруч на вул. Січових Стрільців, 20а компанія Blago планує добудувати 12-поверховий ЖК "Авторський".

Протягом усіх слухань місцеві жителі намагалися з'ясувати у представників міської адміністрації та Віталія Коваленка, хто планує забудову цих територій, оскільки замовником детального плану території (ДПТ) "Промприлад" є лише обмежена ділянка. Віталій Коваленко зазначив, що під час розробки проєкту він не мав контактів з потенційними забудовниками, а узгодження відбувалося лише з власниками земельних ділянок. Він підкреслив, що немає єдиного замовника для всього будівництва в межах території ДПТ, оскільки власники ділянок самостійно вирішують, кому надавати свої землі під забудову.

Директор департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради, Орест Кошик, висловив свою незгоду з певною поверховістю запропонованих планів, зазначивши, що це питання ще потребує обговорення. Він також закликав громадян зафіксувати свої думки в протоколі громадських слухань. В результаті, лише 13 учасників підтримали детальний план, тоді як 28 виступили проти, внаслідок чого громадські слухання були визнані такими, що не відбулися.

"Це що Позняки в Івано-Франківську мають бути?"

Наміри збудувати в центральній частині Івано-Франківська 24-поверховий комплекс викликали масові обурення не лише серед присутніх на громадських слуханнях мешканців, а й у соцмережах та серед місцевої архітектурної спільноти.

Після публікації детального плану, жителі міста ініціювали петицію, в якій вимагають введення мораторію на зведення будівель в центральній частині Івано-Франківська, що перевищують 5 поверхів. Крім того, вони закликають до створення захисної зони навколо центру з радіусом 1000 метрів, де повинні заборонити будівництво об'єктів висотою понад 9 поверхів. На даний момент петиція вже зібрала необхідну кількість голосів для її розгляду.

Мешканка багатоповерхового будинку на вулиці Мельника та архітекторка Ірина Чолій поділилася з ZAXID.NET, що чутки про можливу масштабну забудову цієї території циркулювали в місті протягом кількох років. Проте, остаточні плани стали відомі громадам лише після публікації проекту детального плану території в кінці червня. Водночас, на недобудованому торговельному центрі на вулиці Мельника вже протягом півтора року висить паспорт об'єкта, де забудовником вказана будівельна компанія Blago, яка прославилася в Івано-Франківську численними скандальними проектами. Ця компанія належить місцевому бізнесмену Андрію Луцькому, який також обіймає посаду президента приватного Університету Короля Данила.

Як зазначила архітекторка, окрім компанії Blago, на забудову цієї ділянки також претендує будівельна фірма "Ярковиця", що належить родині колишнього депутата Івано-Франківської міської ради Володимира Балагури. Проте наразі ця компанія не згадується в офіційних документах.

"Кожен має свій шматок, і за один раз вони вирішили захопити величезну територію міста, яку взагалі чіпати не можна. Зараз, нарешті, почали розробляти план просторового розвитку Івано-Франківська, і місцева влада, в тому числі й департамент архітектури, максимально швидко і, не маючи затвердженого плану, бездумно забудовують місто. Вул. Січових Стрільців - це історична вулиця, де є багато памʼяток архітектури, поруч - стометрівка, далі вул. Міцкевича і ратуша. Це осердя міста", - каже Ірина Чолій.

Вона підкреслює, що в створеному ДПТ відсутні як навчальні заклади, так і дитячі садки, а також місця для громадських активностей.

Одна з територій на вулиці Чорновола, яка планується для забудови, раніше належала церкві Московського патріархату. Декілька років тому мер емоційно вигнав представників МП, зруйнував храм і публічно обіцяв, що на цьому місці з'явиться дитячий садок. Однак тепер детальний план території (ДПТ) передбачає будівництво житлових будинків на цій ділянці. Єдине розумне рішення - прокласти нову вулицю, що з'єднає Мельника та Коновальця. Проте в такому випадку мою прибудинкову територію заберуть, а мешканці не зможуть паркувати свої автомобілі, що викликає обурення Ірини Чолій.

Засновник архітектурного бюро Uarch Остап Дольний поділився з ZAXID.NET своїми думками щодо можливого будівництва на території, що розглядається в ДПТ. Він зазначив, що з точки зору організації простору ця ініціатива є виправданою, проте самі запропоновані рішення викликають у нього зауваження.

"Підхід до самого детального плану правильний тому, що краще робити проєктні документи на більшу ділянку, ніж на локальні території. Але самі проєктні рішення викликають питання. Це що Позняки в Івано-Франківську мають бути? Івано-Франківськ - це унікальне місто з ламповими вуличками, натомість хочуть збудувати таку бетонну стіну між мешканцями і містом", - каже Остап Дольний.

Архітектор і урбаніст Кирило Чуйко в коментарі ZAXID.NET зауважив, що розроблений детальний план не формує комплексної забудови всієї дільниці, натомість пропонує точкові рішення.

"Це ціннісне питання. Такі висотки в центральній частині міста не потрібні й з тієї точки зору, що зараз там є середньоповерхова забудова, а висотка - це не про зручне місто, а чиїсь амбіції. Можливо, щоб в рекламі писати: "Найвищий будинок Франківська". Обʼєктивно Франківську 24 поверхи просто ні до чого. Це класичне європейське місто із середньоповерховою забудовою. Але питання навіть не в поверховості, а в тому, що громаду не хотіли слухати", - розповів Кирило Чуйко.

Він підкреслив, що створення суперечливих детальних планів слід здійснювати шляхом архітектурного конкурсу. Цей метод вже активно використовує Чернівецька міська рада, наприклад.

"Цей містобудівний інструмент є відкритим і демократичним, що дозволяє здійснювати порівняння. Хоча перед конкурсом можуть проводитися воркшопи, сам процес відбувається публічно з активною участю громади. Це досить складний, але ефективний механізм, що приносить позитивні результати. Замовник також отримує вигоду, оскільки може оцінити різні пропозиції", — зазначає архітектор.

На суперечку щодо детального плану відреагував міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. Під час виступу в ефірі телеканалу "Вежа" 17 липня він зазначив, що особисто не виступає за зведення багатоповерхових будівель висотою 22-24 поверхи.

"Підтримую розвиток "Промприладу", але потрібне коригування плану. Має бути врахована поверховість і обов'язково - наявність паркінгів, зокрема підземних", - сказав Руслан Марцінків.

Він зазначив, що цей проєкт ДПТ є лише намірами щодо забудови, і підкреслив, що доти, поки в Івано-Франківську не буде затверджений Комплексний план розвитку громади, міська рада не має можливості розглядати або ухвалювати детальні плани.

Related posts