Чи можуть призвати студента на службу влітку: юристка надала однозначну відповідь.


Студенти, яким від 18 до 60 років, є військовозобов'язаними та мають перебувати на обліку, підкреслила експертка.

Згідно з українським законодавством, мобілізація студентів під час канікул не є дозволеною.

Адвокатка юридичної компанії "Riyako&Partners" Катерина Аніщенко повідомила, що студенти мають можливість отримати відстрочку під час канікул, зокрема влітку.

Експертка також роз'яснила, як діяти студентам у випадку отримання повістки, а також які категорії студентів підлягають військовій службі.

Незалежно від наявності підстав для відстрочки, студент зобов'язаний з'явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Особи віком від 18 до 60 років підлягають військовому обліку, тому вони повинні бути зареєстровані. Отже, отримавши повістку, студенту слід негайно відвідати ТЦК. У разі неприбуття до ТЦК та СП, особу можуть оголосити у розшук.

Студента можуть мобілізувати, якщо він дав на це згоду. Крім того, мобілізованим може бути студент, якого відрахували з вишу. Навчальний заклад зобов'язаний повідомити ТЦК про те, що відбулося відрахування студента, бо він, до прикладу, не склав іспит. Після відрахування з навчального закладу студент втрачає підставу для відстрочки від мобілізації.

В Україні мобілізація починається з 25 років, але, згідно з судовою практикою, на військову службу вже призиваються особи, які не досягли цього віку.

Молоді люди, які не перевищили 25-річний вік і пройшли військову підготовку на кафедрі, відносяться до категорії молодшого офіцерського складу та підлягають мобілізації, оскільки мають військовий обов'язок. Вони мають статус резервістів-офіцерів.

Мобілізації не підлягають студенти, які навчаються на денній формі навчання, не порушують правила почерговості здобуття освіти, тобто є підвищення рівня кваліфікаційних знань. Були такі випадки, що особа, яка до війни вступила до вишу, не закінчила його, а потім знову вступила, не могла отримати відстрочку, тому що отримувала витяг з Єдиного державного реєстру освіти про те, що нібито порушено правила почерговості отримання освіти. Таке рішення Міністерства освіти оскаржувалося у суді, і такі студенти вигравали справи, бо, якщо вища освіта не була отримана, то порушення почерговості отримання освіти немає.

Відстрочка також торкається аспірантів, які розпочали своє навчання на контрактній або заочній формі до 2024 року. Впроваджені з минулого року зміни передбачають, що аспіранти повинні навчатися виключно на денній формі та за державним фінансуванням.

Якщо військовозобов'язаний у віці 18 до 25 років є студентом, навчається, але при цьому має якісь серйозні проблеми зі здоров'ям, інвалідність, то він може обирати, на якій саме підставі оформити відстрочку - через навчання чи у зв'язку з хворобою чи інвалідністю.

Щоб оформити відстрочку під час навчання, студенту необхідно отримати витяг з Єдиного державного реєстру освіти. До лютого 2025 року цей документ можна було надіслати до ТЦК та СП поштою або ж доставити особисто.

Інформація про те, що особа є студентом і на цій основі звільняється від мобілізації, тепер фіксується співробітниками ТЦК у системі "Резерв+". Наразі для студентів ця система функціонує в автоматизованому режимі, що дозволяє їм оформлювати та продовжувати статус онлайн. Це означає, що їм більше не потрібно відвідувати ТЦК кожні шість місяців.

У минулому році уряд України вніс нововведення, що дозволяють студентам отримувати відстрочку на період канікул, включаючи літні та зимові. Це правило діє незалежно від того, чи відвідують студенти заняття особисто.

Related posts