Чи дозволено працювати в Страсну п'ятницю: основні обмеження та звичаї

Священнослужитель ПЦУ поділився порадами, як провести цей день з максимальною користю для власної душі.
Страсна п'ятниця 2025 відсилає нас до важливих для християн трагічних подій, коли невинного Ісуса розіп'яли на хресті, чим він спокутував гріхи всіх людей. Її відзначають за три дні до Великодня.
Священик ПЦУ, богослов і релігійний експерт Іван Петрущак поділився з УНІАН інформацією про те, чого слід уникати в Страсну п'ятницю, а також висвітлив усі ключові моменти цього важливого дня.
Почав священик з того, чи можна прибирати на кладовищі у Страсну п'ятницю. За його словами, варто знайти найкращий час для прибирання, оскільки цього дня потрібно віддатися молитві та спогадам про страждання Христа. А поприбирати можна і в будь-який інший день. Петрущак пояснив, чому такий важливий Страсний тиждень 2025.
"Це ще й спокуса від Диявола - людина, можливо, відкладала справи до останнього моменту, і в Страсну п'ятницю вирішила зайнятися прибиранням, але цього робити не слід. Протягом усього Страсного тижня краще уникати таких справ. Прибирання на кладовищі дозволено також в Лазареву суботу, перед святом Входу Господнього у Єрусалим," - зазначив він.
Загалом священик зазначив, що прибирати можна в будь які зручні для вірян дні, окрім свят та неділь, але в Страсну і Світлу седмиці від цього краще утриматись і присвятити свій час покаянню та молитві.
В українській культурі існує звичай проводити прибирання в домівках, а також приймати ванну в Чистий четвер.
Страсна п'ятниця є днем глибокої скорботи для всіх віруючих, адже ми вшановуємо пам'ять про поховання Ісуса Христа. У цей час не рекомендується займатися тяжкою працею, такою як будівництво.
Також Петрущак був категоричний і щодо того, чи можна садити у Страсну п'ятницю.
"Якщо немає якоїсь критичної роботи, яка не може почекати один день, тоді не варто щось робити на городі. Можливо, щось потрібно полити саме цього дня, і це відкласти не можна, - тоді таку роботу зробити можна", - сказав священик.
Щодо питання випікання пасок у Страсну п'ятницю, він підкреслив, що зазвичай це роблять у Чистий четвер. Якщо ж хтось не встиг приготувати паски, то замість Страсної п'ятниці краще зайнятися цим у Велику суботу.
"Моя дружина згадувала, як одного разу на Страсну п'ятницю намагалася спекти паски, але, на жаль, у неї це не вийшло," - зазначив богослов.
Згідно з інформацією з доступних джерел, питання про можливість фарбування яєць у Страсну п'ятницю також викликає дискусії. Оскільки цей день вважається траурним, такі практики вважаються недоречними.
Священик окремо поділився своїми думками щодо стрижки волосся в Страсну п'ятницю. Він підкреслив, що хоча це технічно дозволено, все ж варто утриматися від цієї процедури, адже вона може відвертати увагу від вшанування Хресних Страждань Спасителя. Натомість, рекомендується відкласти стрижку на інші дні, зокрема на Чистий четвер.
Також він пояснив, чи можна мити голову у Страсну п'ятницю.
"Мити голову можна щоденно, адже це невід'ємна частина особистої гігієни, так само як чистити зуби, вмиватися або приймати душ. Навіть на Великдень, готуючись до відвідування храму, людина обов'язково миє голову і приводить себе в порядок, прагнучи виглядати охайно", - підкреслив Петрущак.
Щодо прання, то зараз воно не займає багато часу, оскільки майже всю роботу виконує техніка. Тож, якщо людина може поєднати відвідування храму, де вклониться св. Плащаниці, то жодних проблем із тим, чи можна прати у Страсну п'ятницю, священик не бачить.
"Найважливіше, щоб людина не вигадувала собі причини, аби уникнути молитви або відвідування Богослужінь. Наприклад, можна послатися на стрижку, мокре волосся або необхідність прання та прибирання. У християнина повинні бути пріоритети: в першу чергу — душа, а вже потім — тіло", — підкреслив він.