Чи безпечно вживати пророщену картоплю: медики застерегли про можливі негативні наслідки.

Картопля, у якій з'явилися паростки або зелені вкраплення, містить підвищений рівень природного токсину.
Картопля може бути корисною та смачною частиною різноманітного раціону. Вона містить безліч корисних для здоров'я речовин і багата на клітковину, вітаміни та мінерали. Однак необхідно стежити за зовнішнім виглядом картоплі, яку ви зберігаєте, оскільки картопля, яка проросла або має зелені плями, містить вищий рівень натурального токсину, що може спричинити у вас нудоту після вживання, пише EatingWell.
Сертифікований дієтолог Лорен Гарріс-Пінкус зазначає: "У картоплі присутні два види глікоалкалоїдів, які є природними токсинами — соланін і чаконін. Хоча ці сполуки зустрічаються в усіх частинах картоплі, найбільша їхня концентрація спостерігається у вічках, зеленій оболонці та паростках."
Зелений відтінок у картоплі зумовлений хлорофілом, який не є токсичним, але його зелений колір є гарною ознакою того, що концентрація глікоалкалоїдів надлишкова і що вам слід викинути картоплю.
Згідно з висловлюваннями Ендрю Столбаха, лікаря медицини, токсиколога та спеціаліста з невідкладної допомоги, глікоалкалоїди, що містяться в пророслій картоплі, здатні викликати ряд досить неприємних проявів.
"Глікоалкалоїди спричиняють шлунково-кишкові розлади - спазми, діарею, нудоту і блювоту", - каже Столбах. - "Теоретично вони призводять до зниження кров'яного тиску, лихоманки, неврологічних симптомів і навіть смерті, але це трапляється надзвичайно рідко. Більшість людей просто відчують легкий шлунково-кишковий розлад".
Одночасно, відповідно до дослідження 2024 року, опублікованого в Journal of Experimental and Basic Medical Sciences, зафіксовано кілька рідкісних випадків летальних наслідків після вживання картоплі. Симптоми зазвичай виникають протягом кількох годин, але в окремих ситуаціях можуть проявитися і через добу. Зазвичай, отруєння токсичною картоплею можна лікувати в домашніх умовах.
Найефективніше – позбутися пророслої картоплі, особливо з зеленими вкрапленнями. Проте, якщо хочете, можна спробувати очистити її від паростків і плям та використовувати в приготуванні їжі. Однак, експерти з харчування попереджають, що це не є найкращим вибором.
"Ці природні сполуки залишаються незмінними навіть після таких методів приготування, як смаження, запікання, мікрохвильове приготування або кип'ятіння," - зазначає Столбах. "Видалення паростків і зеленої шкірки може зменшити їхній вплив, але повністю не усуне його."
Оптимальним варіантом для зберігання картоплі є прохолодне, темне та добре вентильоване приміщення, наприклад, комора чи шафа. Слід уникати високих температур і забезпечити захист від прямого сонячного світла, оскільки надмірна освітленість може спровокувати утворення соланіну, що призводить до зеленого кольору шкірки.
Нещодавно досвідчений садівник поділився думкою щодо можливості висаджування картоплі, купленої в магазині.