Чи існує ризик розпаду проросійської коаліції у Словаччині?
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо зірвався на пресконференції у вівторок після питання журналістів про проблеми всередині коаліції.
Однією з причин цього явища є те, що партія Фіцо Smer-SD здобула владу, засуджуючи своїх попередників за постійні суперечки в межах коаліції. Пройшов всього рік з моменту створення нового уряду, а тепер коаліція Фіцо опинилася в епіцентрі численних конфліктів.
Проте існує ще одна важлива причина. Незважаючи на те, що нинішні конфлікти не націлені ані на Фіцо, ані на його політичну силу, вони все ж таки підривають стабільність уряду. І це відбувається в критичний момент, коли країну чекають серйозні виклики.
Про те, що коїться у словацькій коаліції і чи є підстави говорити про її розвал та дострокові вибори, читайте в статті редактора "Європейської правди" Юрія Панченка Проблеми у Фіцо: чому захиталася проросійська коаліція у Словаччині і які наслідки це матиме. Далі - стислий її виклад.
У парламенті Словаччини вже протягом приблизно чотирьох місяців спостерігається відсутність спікера. Це стало наслідком одного з конфліктів всередині коаліційних сил.
З одного боку, у цій ситуації виступає партія "Голос" разом із її екс-лідером, нинішнім президентом країни Петером Пеллегріні. З іншого боку, представлена найменша коаліційна партія – Словацька національна партія (СНП) та її голова Андрей Данко.
Восени торік, в процесі обговорень щодо формування коаліції, учасники досягли угоди, згідно з якою посаду прем'єр-міністра займе Фіцо, а спікера - Пеллегріні.
Після перемоги на президентських виборах Пеллегріні, хоч і не відразу, але склав мандат.
Це призвело до виникнення питання: хто ж повинен зайняти посаду нового спікера?
Сам Петер Пеллегріні та його партія наголошують, що минулорічні коаліційні домовленості мають залишатися у силі. А відповідно, новим спікером має стати представник "Голосу" та нинішній віцеспікер Петер Жига.
Данко, в свою чергу, стверджує, що для успіху Пеллегріні на президентських виборах необхідно переглянути угоди, укладені минулого року. Відтак, він оголошує про свої наміри знову зайняти посаду спікера.
Цікаво, що амбіції Данко мають підтримку прем'єра Роберта Фіцо. Він вже висловив думку, що коаліція знаходиться перед вибором між двома варіантами: призначити Данко на посаду спікера або ж парламентом в найближчі роки керуватиме Жига, але лише як виконувач обов'язків спікера.
А це своєю чергою перевело конфлікт між двома коаліційними партіями у пряме протистояння президента та прем'єр-міністра Словаччини.
Пеллегріні, котрий раніше вважався політиком, що підпорядковується Фіцо, тепер почав діяти всупереч цій репутації. За останні кілька днів президент Словаччини вирішив показати коаліції, що має достатню вагу, аби його враховували.
У той же час Андрій Данко зіштовхується з труднощами в межах своєї парламентської групи.
До його фракції Словацька національна партія (СНП) входять три депутати, які є членами партії "Національна коаліція/Незалежні кандидати" Рудольфа Гуляка. Він, користуючись нагодою, висуває певні умови і не підтримує претензії Данка на отримання посади спікера.
Існує також ймовірність, що з коаліції можуть вийти від одного до трьох народних обранців з "Голосу" на чолі з Петром Пеллегріні.
Тож коаліція у словацькому парламенті, яка має 79 мандатів за мінімально необхідної більшості в 76 депутатських голосів, захиталася.
При цьому Роберту Фіцо потрібно провести масштабний проект урізання бюджетних витрат.
"Настав момент втілювати важливі і складні зміни, водночас помітно зменшилась ефективність управління коаліцією," - зазначає експерт Словацької асоціації зовнішньої політики Александр Дулеба.
На його погляд, можливість її розпаду та проведення дострокових виборів вже не можна відкидати.