Чи слід очікувати підвищення вартості хліба в Україні в 2025 році: думка спеціаліста.
Денис Марчук підкреслив, що ціни на борошно не є ключовим чинником, що впливає на вартість хліба.
Ціни на продукти в Україні у 2024 році росли фактично весь час. Загамол все, в тому числі й хліб, здорожчало приблизно на 20%.
Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради, в інтерв'ю УНІАН зазначив, що основною причиною підвищення цін на продукти стала інфляція, яка перевищила 12%.
Він зазначив, що війна суттєво вплинула на ціни, оскільки через нестачу робочої сили виникла необхідність вкладати кошти в техніку для автоматизації процесів. Це, в свою чергу, призвело до збільшення витрат як у виробників, так і у переробників. Серед інших факторів, які сприяли підвищенню вартості, він виділив зростання процентних ставок за кредитами, подорожчання електроенергії та проблеми з її постачанням.
"Влітку під час проблем з електропостачанням дуже великі витрати були у виробників та переробників, оскільки вони шукали альтернативу централізованому електропостачанню, використовували генератори, мали витрачати додаткові кошти на паливо-мастильні матеріали", - пояснив експерт.
На його думку, чинники, що впливали на ціну товарів, зокрема на хліб у минулому році, у 2025 році залишаться подібними.
"Слід зазначити, що наприкінці 2024 року українці не відчули значного впливу закону, який передбачає підвищення акцизів на паливо-мастильні матеріали, ухваленого у вересні. Однак його наслідки стануть помітними вже в цьому році. На даний момент ціни на бензин та дизельне паливо зросли, що, у свою чергу, призведе до подорожчання логістичних витрат, а це може вплинути на зростання цін на продукти харчування", - підкреслив Марчук.
Крім того, він повідомив, що на ціни впливає курс долара до гривні, тому що комплектуючі для виробництва зазвичай закуповують за кордоном за іноземну валюту, і через це здорожчає виробництво.
"Не менш важливим, хоча й не визначальним, є фактор, що впливає на ціну продуктів – вартість сировини. Наприклад, ціна на борошно не є основним чинником, що формує ціну хліба. Частка витрат на цю сировину складає не більше 30% від загальної вартості продукту. Протягом 2025 року ціни на хліб можуть підвищуватися щомісяця на 1,5-2%, а за рік загалом їхня вартість може зрости більш ніж на 20%", – зазначив фахівець.
За даними Держстату, у січні 2024 року кілограм пшеничного борошна у середньому коштував 15,69 гривні, а у листопаді його вартість становила 19,21 грн. Середня вартість пшеничного хліба з борошна вищого ґатунку у січні минулого року була 44,07 грн за кілограм, а у листопаді зросла до 50,98 грн.
Максим Гопка, аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ), підкреслив, що в Україні м'ясо має високу ціну, через що цей продукт не користується великою популярністю. Слабкий попит, в свою чергу, перешкоджає зростанню цін.
При цьому член Економічного дискусійного клубу, економіст Олег Пендзин зазначив, що ціни на молочку в Україні зросли, і зміна вартості має об'єктивні причини.