Чому Сполучені Штати несподівано зупинили передачу озброєння Україні та які можливі дії Трампа в цій ситуації?

На саміті НАТО президент Дональд Трамп у відповідь на запитання журналістки пообіцяв подивитися, чи зможуть Сполучені Штати передати Києву додаткові системи протиповітряної оборони Patriot.
З того часу не минуло й тижня, як Штати не лише не виділяють Україні додаткові засоби ППО, а й призупиняють постачання снарядів, законтрактованих ще за президентства Джо Байдена.
У статті журналіста "Європейської правди" Олега Павлюка розглядаються причини, які призвели до блокування постачання зброї Україні, а також можливі сценарії подальшого розвитку ситуації. Пентагон висловлює свої застереження щодо України. Які чинники вплинули на рішення Сполучених Штатів про обмеження військової допомоги? Пропонуємо короткий огляд основних думок статті.
Уже можна напевно стверджувати: призупинення поставок військової допомоги в Україну стало несподіванкою не лише в Києві, а й для багато кого у Вашингтоні.
Все сталося настільки стрімко, що деякі ракети-перехоплювачі для системи Patriot, переносних зенітних комплексів і інших боєприпасів залишилися заблокованими в Польщі.
На даний момент можна тільки здогадуватися, що могло стати причиною такого поспішного кроку.
Проте відзначено, що ініціатива призупинити військову допомогу Україні надійшла від керівника Пентагону Піта Гегсета та його заступника з політичних питань Елбріджа Колбі.
Хоча скептицизм Гегсета щодо підтримки України (та союзників США в цілому) є загальновідомим, Колбі - це персонаж, який не має такої ж популярності серед широкої аудиторії.
Колбі не вважає, що Росія повинна анексувати Україну; навпаки, він вважає, що цим питанням має займатися, перш за все, Європа, як і вважають багато прихильників принципу "Америка на першому місці".
Рідкісні офіційні виступи Пентагону щодо тимчасового припинення військової допомоги Україні відображають позицію Елбріджа Колбі та Гегсета: важливо зберігати американські арсенали зброї на випадок майбутніх військових операцій США, і підтримка України в цьому контексті явно не є на першому місці.
Припинення військової підтримки з боку США, зокрема постачання перехоплювачів для систем протиповітряної оборони, сталося всього через кілька днів після того, як Дональд Трамп заявив про намір знайти для України комплекси Patriot.
У цій ситуації можна було б виявити певну гіркоту іронії, проте, ймовірніше за все, затримка у постачанні озброєнь не була спеціально націлена на Україну. Попереднє рішення було прийнято ще на початку червня, і в цей час відбулася ескалація конфліктів на Близькому Сході. Крім того, перегляд поставок стосується не лише України. Також, в останні тижні основна увага Білого дому була зосереджена на прийнятті ключового бюджетного законопроєкту, ініційованого Трампом.
Можна також згадати про пʼятий, дещо конспірологічний аспект. Існує припущення, що зупинка постачання зброї до Києва, яке викликало радість у Кремлі, могла слугувати передумовою для телефонної розмови Трампа з Владіміром Путіним — шостої за останні пʼять місяців.
Прихильники цієї теорії могли б виявити прихований сенс у чітко вираженому розчаруванні президента США, який висловлював своє невдоволення відсутністю зрушень у процесі мирного врегулювання.
Відповідь на те, чи йдеться про тактичний крок Білого дому в контексті "мирного процесу", а чи про випадковий і вкрай прикрий для України збіг обставин, можна буде дати вже згодом.
Існує кілька відкритих ознак, які можуть допомогти стежити за розвитком ситуації в майбутньому.
У четвер у популярному виданні Трампа, таблоїді The New York Post, з'явилися три статті, що висловлюють критику щодо призупинення військової допомоги Україні. Серед цих матеріалів була також редакційна стаття.
Крім того, опція продажу американської зброї для України не була публічно відкинута ані самим Трампом, ані виразниками руху "Америка передусім".