Причини зростання імпорту та відповідальні за це фактори.


Згідно з інформацією, наданою Державною митною службою, в період з січня по березень 2025 року експорт українських товарів знизився на 7% у порівнянні з аналогічними місяцями 2024 року. Водночас імпорт зріс на 16%. Як результат, негативне сальдо зовнішньої торгівлі знову досягло рекордного рівня.

Наразі цей дефіцит покривається завдяки зовнішній фінансовій допомозі. Її обсяги у 2023 році становили 42,5 млрд дол., у 2024 році - 41,7 млрд дол., а у 2025 році можуть сягнути 56,9 млрд дол. Завдяки тому, що Національний банк продає накопичену валюту, що надходить від партнерів, Україна й має можливість продовжувати імпортувати вдвічі більше товарів, ніж експортує.

Однак надходження доларів і євро від наших партнерів не є безмежними. "Ситуація з зовнішнім фінансуванням значно ускладниться в 2026 році", - застерігає Тетяна Богдан, директорка з наукових досліджень Growford Institute.

Чому попри зменшення населення обсяги імпорту в Україну зростають? Які категорії іноземних товарів на додаткові 2,4 млрд дол. придбали українці у першому кварталі? Який вплив на це має війна?

У 2024-2025 роках Росія атакувала 34 об'єкти "Укргазвидобування". Найбільш руйнівною стала атака в лютому 2025 року: тоді втрати у видобутку газу сягнули майже 50%. Російські обстріли могли призвести до системного газового блекауту.

У відповідь на це виклик "Нафтогаз" розпочав прискорені роботи з ремонту пошкодженої інфраструктури та імпорт газу. Як наслідок, у першому кварталі 2025 року обсяги закупівель блакитного пального з-за кордону зросли в чотири рази в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, досягнувши 629 млн доларів.

Ця сума близька до витрат України на імпорт газу протягом усього 2024 року. Однак, вона все ще залишається нижчою за показники, що були до початку війни.

Після початку великої війни країна трималася на власному видобутку, але обстріли початку 2025 року частково знищили й ці потужності, а на додачу до виснажених наразі запасів газу у сховищах зростають ризики того, що Україна буде змушена зберігати високі показники імпорту і далі.

Дефіцит газу спричинив кризу в хімічній промисловості. У березні виробництво добрив в Україні скоротилось на 50%. За інформацією профільного агентства "Інфоіндустрія", у лютому "Рівнеазот" та "Черкасиазот" працювали на 65-67% потужностей, тоді як за місяць до цього - на 45% і 31% відповідно.

"Це пов'язано з атаками на газотранспортну інфраструктуру, які відбулися на фоні підвищеного попиту на добрива перед початком сівби. У результаті, аналітики прогнозують, що у березні виробництво карбаміду в Україні знизиться порівняно з минулим роком щонайменше на 45-50%."

На це ринок відреагував збільшенням закупівлі іноземних добрив напередодні посівної, що за розрахунками ЕП додало до загальної цифри імпорту 220 млн дол.

Ситуація в енергетичному секторі є аналогічною. Внаслідок часткового руйнування генераційних потужностей Україна вимушена дедалі більше покладатися на імпорт, як електричної енергії, так і обладнання для проведення поточних ремонтів і відновлення, включаючи електрогенератори, трансформатори тощо. Це спричинило збільшення імпортних витрат щонайменше на 900 мільйонів доларів.

Незважаючи на численні дискусії про встановлення миру, обсяги військового імпорту залишаються на високому рівні. Постачання безпілотників, мікроелектроніки, радіотелеграфних систем та передавачів для радіоелектронної боротьби продовжують зростати. Зокрема, в таємничій категорії "Інші товари" спостерігається приріст на 15%, досягнувши 1,36 мільярда доларів. Раніше ми вже зазначали, що під цією категорією, яка фактично не існувала до 2022 року, імплементується озброєння.

З початку 2025 року торговельний баланс "втратив" ще 500 млн доларів через збільшення імпорту.

Імпорт майже всіх споживчих категорій товарів на початку 2025 року або впав, або не змінився у порівнянні з першим кварталом 2024 року. Найбільше скоротився імпорт ліків, легкових автомобілів, мобільних телефонів, автомобільного пального та побутової техніки.

Відтак, збільшення негативного торгового балансу з початку року - аж ніяк не результат поглиблення структурних проблем в економіці. Природний газ, енергообладнання та військові потреби відповідають за 2,1-2,2 млрд дол. з 2,4 млрд дол., на які імпорт зріс у першому кварталі 2025 року порівняно з аналогічним періодом торік. Купівля цих категорій товарів - прямий наслідок військової агресії РФ.

"Очевидно, що економічному відомству уряду слід вжити додаткових кроків для підтримки українських експортерів", - зазначає голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.

Потрібно знайти спосіб реалізувати цю ідею, оскільки можливості для експорту значною мірою залежать від обставин на фронті.

Related posts