Через чотири роки. Яким чином офіційно оголосять перемогу Трампа на виборах і чи відбудуться акції протесту?


Сьогодні в Сполучених Штатах Америки відбудеться зустріч конгресменів і сенаторів, на якій вони на спільному засіданні Конгресу офіційно затвердять результати президентських виборів.

З одного боку, це виключно формальний процес, що пов'язаний з особливостями виборчої системи. Вибори офіційно відбуваються в кожному штаті окремо, де обираються делегати, які потім здійснюють вибір президента.

Голосування виборників у своїх штатах відбулося 17 грудня минулого року. Після цього їх голоси передають у Конгрес, який під головуванням віце-президента США підраховує голоси колегії виборців та оголошує результати. В ході засідання відбудеться розкриття запечатаних сертифікатів з голосами виборників, які подає кожен штат. Як правило, цей процес триває близько півгодини і проходить спокійно.

З іншого боку, після попередніх виборів, у 2021 році, затвердження переможця призвело до заворушень, штурму Конгресу та навіть людських жертв.

На виборах 2020 року Дональд Трамп зазнав поразки, проте відмовився визнати це, стверджуючи, що Джо Байден "вкрав" його перемогу. Трамп і його команда неодноразово підкреслювали, що 6 січня 2021 року був останнім шансом для скасування результатів листопадських виборів, щоб утримати президентську владу. Команда Трампа намагалася оскаржити результати голосування в ключових штатах через суди, в той час як частина його прихильників намагалася перешкодити засіданню Конгресу. Трамп також вважав, що тодішній віце-президент Майк Пенс міг стати перешкодою для затвердження результатів.

Напередодні засідання Конгресу Трамп організував мітинг на відстані кількох кілометрів від Капітолію, висловлюючи протест проти потенційних маніпуляцій з результатами виборів.

"Ми ніколи не відступимо. Ми не погодимося на компроміси... Досить з нашою країною. Ми більше не будемо терпіти це", - сказав він під час зборів.

Попри те, що Трамп прямо не закликав до штурму, його прихильники близько 14:00 за місцевим часом прорвали кордон охорони навколо Капітолію і увірвалися до будівлі. Серед них були озброєні - сталася стрілянина.

Конгресменів терміново евакуювали на військову базу "Форт Макнейр". Однак віце-президент Майк Пенс залишався в будівлі.

Згодом на тлі суспільного резонансу Трамп закликав своїх прихильників розійтися по домівках і навіть направив Національну гвардію для забезпечення безпеки. За кілька годин сили правопорядку почали відтісняти протестувальників та очистили від них Капітолійський пагорб, де знаходиться Конгрес. У Вашингтоні оголосили комендантську годину. Після цього в будівлю повернулися конгресмени. Що важливо, віце-президент Пенс відмовився йти на поводці у протестуючих і забезпечив затвердження результатів виборів.

Штурм Капітолію стався вперше з 1814 року, коли британські війська захопили його та підпалили під час війни. В результаті заворушень у Вашингтоні загинуло п'ятеро людей, а не менше ніж 50 поліцейських отримали поранення. У ході подій було затримано 82 особи, з яких 64 були арештовані за порушення комендантської години.

ФБР визначило ці інциденти як внутрішній тероризм. Учасникам штурму було винесено ряд судових вироків. Щодо Трампа також було ініційовано кримінальне провадження, але після його успіху на виборах розгляд справи було тимчасово зупинено.

Після подій, що відбулися у 2021 році, Конгрес здійснив ряд коректив у процесі затвердження виборчих результатів. Згідно з новими законодавчими змінами, виконавчі органи штатів зобов'язані підтвердити результати виборів на своїй території не пізніше ніж за шість днів до підрахунку голосів у Конгресі. Це підтвердження вважається остаточним, якщо не буде ухвалене інше рішення судом штату або федеральним судом.

Законодавці також встановили обмеження на можливість конгресменів оскаржувати голоси виборників. Це має на меті забезпечити, щоб жоден натовп, який може спробувати втрутитися у процес затвердження результатів виборів, не зміг вплинути на їхній підсумок. Додатково, новий закон чітко окреслює роль віце-президента у підрахунку голосів як виключно церемоніальну.

На відміну від 2021 року, нинішня перемога Трампа не викликає сумнівів навіть у його найзапекліших критиків. Лідери Демократичної партії заявляють, що не планують перешкоджати затвердженню перемоги Трампа, повідомляє Washington Post. Керівництво демократів навіть не впевнене, що рядові члени партії в Конгресі висловлять символічні заперечення, які вони подавали в минулі роки.

Видання Politico з посиланням на джерела в Конгресі США передбачає, що віце-президент та суперниця Трампа на виборах Камала Гарріс очолить спільне засідання Конгресу для підрахунку голосів виборників точно так, як це робили її попередники, не беручи активної участі в процедурах підрахунку і затвердження. Помічники Гарріс заявили, що вона має намір виконувати свої обов'язки так само, як і всі віце-президенти до неї, частково "тому що це правильно, а також тому що це закон".

Незважаючи на спокійну ситуацію, органи правопорядку - Секретна служба, поліція Капітолію, поліція округу Колумбія та інші служби планують забезпечити заходи такі ж як під час Супербоулу (фінальний матч Національної футбольної ліги, який є головною спортивною подією в США - ред.). Зокрема, навколо Капітолію розміщено вежі спостереження, а також посилено патрулі.

Після оголошення переможця виборів відбудеться інавгурація президента Сполучених Штатів. Це урочисте заходи заплановано на 20 січня. Саме в цей день Дональд Трамп офіційно займе пост глави держави та отримає всі свої повноваження.

Related posts