Ціни на продукти зросли в два рази, і це ще не фінал: прогноз економіста на 2025 рік.


За час повномасштабної війни ціни на деякі продукти в Україні виросли ледь не вдвічі. Десяток яєць в супермаркетах сьогодні коштує в середньому 78 грн, масло -- 110 грн за пачку, кисломолочний сир -- 80 грн за 300 грамм.

Досліджуючи причини підвищення цін, основні фактори впливу та прогнози на майбутнє — до Нового року та в 2025 році, ознайомтеся з нашим матеріалом на ТСН.ua.

В Україні подорожчали не тільки продукти харчування. Зросли ціни на медикаменти, транспортні послуги та інші сервіси. Інфляційні процеси активізувалися за останні три роки, а цього року показник підвищився на цілих 10%.

Українці висловлюють своє невдоволення: стрімке підвищення цін суттєво позначилося на їхніх фінансах. Найбільше це відчувають сім'ї з дітьми, які діляться своїми переживаннями в Інтернеті. У багатьох випадках левова частка доходів витрачається на харчування.

"Це просто жах! Хочеться встати і кричати. Мами, де ви купуєте продукти і скільки витрачаєте на їжу? У нас дитина на штучному вигодовуванні. Якщо не враховувати суміш, то всі гроші йдуть тільки на їжу. Дві тисячі гривень вистачає максимум на три-чотири дні. І при цьому я не купую нічого особливого. Готую гречку з котлетами і салатом, картоплю з рибою, макарони з сосисками, супи і борщ", -- поділилася жінка анонімно у групі "Бути мамою" на Facebook.

"Так і є. Мінімум похід у магазин обходиться в 500 грн. Як тільки одне масло 90-100 грн і яйця 80", -- прокоментувала допис Марина Т.

"Ціни на продукти та комунальні послуги значно зросли. Я відмовилася від покупки одягу, сумок та косметики. Вже давно не відвідую салони для догляду за нігтями та бровами. Головне, щоб не залишитися голодною, а нігті вже не так важливі," – ділиться жінка.

"Геноцид", – висловилася ще одна користувачка.

Економіст Олег Пендзин пояснює, такому зросту цін під час великої війни є кілька об'єктивних причин. Перша -- значний зріст курсу валют.

"Давайте пригадаємо, яким був курс долара до гривні на 24 лютого 2022 року — 24 гривні за долар. А яка ситуація зараз? На сьогоднішній день він становить 41,8. Лише в 2022 році ми зафіксували інфляцію на рівні 27%. Коли обговорюємо зростання цін, важливо усвідомлювати, що це не відбувається випадково", — зазначив експерт у коментарі для ТСН.ua.

У 2022 році, щоб покрити соціальні витрати, Україні довелося випустити 400 мільярдів гривень.

"Випущені в обіг гроші, які не були забезпечені нічим, призвели до збільшення грошової маси. При цьому кількість товарів залишилася незмінною. Що ж відбулося? Вартість кожної товарної одиниці зросла," -- зазначає Олег Пендзин.

Існують також вагомі природні чинники, що вплинули на підвищення цін у цьому році. Наприклад, 2023 рік виявився вдалим для аграрного сектору України, тоді як 2024 рік не буде таким же успішним. Це є ще однією причиною, чому ціни зазнали значних змін.

"Ми зазнали зниження збору зернових на 10 млн тонн. Також спостерігається скорочення врожаю картоплі на 30%. Якщо розглянути детальніше, наприклад, ціни на яйця, варто зазначити, що 70% їхньої вартості складає комбікорм, основною складовою якого є кукурудза. Оскільки цього року кукурудзи вирощено менше, її вартість зросла", -- зазначив експерт.

Втім, у грудні 2023 року десяток яєць коштував 63 грн. Станом на грудень 2024 року яйця коштують близько 66-67 грн. Тобто за рік вони подорожчали лише на 3-4 грн -- менше 10%.

"78 грн -- це яйця великого розміру XL ще і в упаковці. Відніміть від вартості десятка яєць ціну упаковки. Треба згадати, що в нас постійно яйця були дешевші, ніж минулого року. Причому дешевші були на 20-25%. А потім раз і за один місяць підскочили на 24%. То люди просто це відчули. Але якщо ми подивимося на минулий рік, то зріст ціни не такий великий", -- каже експерт.

Якщо проаналізувати ціни на картоплю, можна помітити, що в грудні минулого року кілограм цього овоча оцінювався приблизно в 20 гривень. Наразі ж вартість піднялася до 35 гривень за кілограм.

Отже, в дійсності ціни підвищилися на 60-70%. Коли ми обговорюємо природні сезонні фактори, йдеться про зменшення врожаю у 2024 році, що, в свою чергу, призводить до зростання цін, особливо в бюджетному сегменті, — зазначає Олег Пендзин.

Ще однією з причин підвищення цін на харчові продукти є зміна споживчих уподобань українців. Наразі в Україні спостерігається зростаючий інтерес до економних продуктів, тоді як попит на дорожчі товари залишається низьким.

Середній клас, який раніше не мав потреби економити при відвідуванні супермаркетів, почав надавати перевагу більш доступним і менш якісним товарам. В цілому, приблизно 60% українців зараз зменшують витрати на продукти харчування.

Згідно з даними соціологічного дослідження, проведеного центром Разумкова, 44% українців зазначили, що почали економити на продуктах харчування та шукати більш дешеві та менш якісні варіанти через фінансові труднощі. Близько 15-16% респондентів взагалі уникли відповіді на це питання. "Слід бути чесними і усвідомлювати, що, ймовірно, і у них ситуація не з легких", -- підкреслює Олег Пендзин.

Експерт пояснює: в Україні почав "розмиватися" середній клас. Люди, які ніколи не економили на продуктах, почали це робити.

"Дослідження показують, що заможні люди чи ті, які не обмежують себе в їжі, споживають більше м'ясних і молочних продуктів, зокрема сирів. Натомість, особи з обмеженим бюджетом частіше віддають перевагу хлібу та картоплі," -- стверджує економіст.

Тобто середній клас почав зменшувати попит на дорогі продукти і переходити в дешеві. Але в дешевих і так "сиділа" велика кількість малозабезпеченого населенн.

"Що ж відбулося? Зменшення пропозиції на 30% та різке збільшення попиту. Це ще одна з причин значного підвищення цін, зокрема на овочі, хліб, макарони та крупи", -- зазначає Олег Пендзин.

В той же час, за минулий рік вартість м'яса зросла лише на 3%, а ціна на свинину навіть знизилася.

"Чого? Дуже просто -- з м'яса попит втік в дешеві продукти: в овочі, в хліб, в макарони. Ось вам пояснення того, що сьогодні відбувається на споживчому ринку", -- пояснив експерт.

Згідно з висловлюванням Олега Пендзина, вартість продуктів незабаром зазнає змін. Як і у попередні роки, на ціни вплинуть новорічні та різдвяні свята.

"З 15 грудня розпочались активні закупівлі до свят. Незважаючи на труднощі та бідність, люди прагнуть зробити новорічний та різдвяний стіл якнайкращим. Витрачаючи останні заощадження, вони купують буженину, копченості, рибу та ікру. Тому, ймовірно, десь 15 числа ми спостерігатимемо зростання попиту на дорогі продукти. Ті, що раніше не були популярні, почнуть користуватися попитом", -- зазначає експерт.

Зокрема, за його словами, у грудні зростуть ціни на рибу, мʼясо та інші продукти до новорічного столу через зріст попиту.

Згідно з думкою економіста, можливі перебої з електропостачанням через російські удари по енергетичній інфраструктурі взимку 2024-2025 років навряд чи матимуть значний вплив на цінову ситуацію в Україні.

В кінці 2022 року та на початку 2023 року спостерігалися серйозні блекаути. Чи відзначався різкий стрибок цін на продукти харчування в цей час? Ні, загалом так не було. Хоча певні невеликі сегменти все ж подорожчали, це помітно. Проте, перш за все, основні витрати, пов'язані з адаптацією підприємств до нових умов, залишилися на рівні.

на електричну енергію, що виробляється з генераторів, ми вже пройшли", -- каже Олег Пендзин.

У 2023 році підприємства вже встигли інвестувати в альтернативні джерела енергії та адаптуватися до перебоїв з електропостачанням. Тому стверджувати, що це раптово викликало або викличе значне підвищення цін на продукти харчування, не є коректним.

"Безумовно, певна частина собівартості збільшується, оскільки вартість кіловат-години, виробленої генератором, вища, ніж у звичайній електростанції. Проте це не настільки суттєво, щоб викликати багаторазове зростання собівартості," – зазначив економіст.

За словами фахівця, у січні 2025 року ціни на більшість товарів залишаться на нинішньому рівні, без істотних коливань.

Далі все визначатиметься безліччю чинників. Перш за все, це залежить від кліматичних умов.

"Привезти зі складу продовольство, коли закортить, буде в два рази більше видатків на паливно мастильні матеріали -- це буде коштувати гроші", -- каже Олег Пендзин.

Також зростуть ціни -- чи ні, залежатиме від своєчасності і повноти виплат соціальних допомог.

"Якщо і далі нас будуть тішити якимись тисячами від Зеленського, то треба розуміти, куди основна маса людей, яка отримала 1000, з нею побіжить? Вона побіжить купляти продовольство. Тобто це той додатковий попит, який буде точно стимулювати ріст цін", -- пояснив економіст.

Узагальнюючи, значна частина ситуації залежить від зовнішніх умов. Проте, як зазначає фахівець, ціни все одно мають тенденцію до зростання.

"Ціни на овочі зростатимуть, оскільки наразі вони вже зберігаються на складах. Утримання товарів у сховищах потребує фінансових витрат. Аналогічна ситуація і з зерном у елеваторах — за нього також потрібно платити. Отже, з наближенням весни овочі стануть дорожчими. Крім того, запаси врожаю 2024 року будуть коштувати більше через їхню обмеженість та знижену якість," — прокоментував Олег Пендзин.

Він підкреслив, що щорічно ціни на овочі підвищуються, незважаючи на обсяги врожаю, приблизно до травня, коли починають надходити перші запаси нового врожаю з полів.

"Отже, ціни, без сумніву, зростатимуть, але темпи цього зростання залежать від зазначених мною факторів. Це означає, що вони можуть зрости значно, а можуть і підвищитися в більш помірному темпі," - зауважує економіст.

Нагадаємо, що експерт поділився порадами щодо того, які товари доцільно придбати зараз, перед святом Нового року, оскільки ціни на них все ще залишаються нижчими.

Related posts