Подарунки для диктатора: п'ять заходів Трампа, які викликають задоволення у Путіна та неприємності для України.
Президент Трамп висловив готовність збільшити санкції США проти Росії вдвічі, аби завершити "конфлікт" в Україні, повідомляє спеціальний посланець американського лідера з питань України та Росії Кіт Келлог. Тим не менш, наразі спостерігаємо іншу тенденцію — дії нової адміністрації, які, навпаки, сприяють російському диктатору Путіну.
11 лютого Дональд Трамп висловив вдячність Володимиру Путіну за звільнення американського викладача Марка Фогеля, який за сфабрикованими обвинуваченнями провів багато років у російській в'язниці. Президент США зазначив, що "звільнення може суттєво сприяти мирному врегулюванню конфлікту в Україні" і охарактеризував цей крок як "акт доброти" з боку російського лідера. Водночас, 47-й президент США вже неодноразово робив "м'які" поступки Путіну, зокрема, скасувавши CleptoCapture — американський спеціальний підрозділ, відповідальний за розшук активів підсанкційних російських олігархів, які мають зв'язки з Кремлем. Це рішення було позитивно сприйняте в Москві і стало одним із важливих кроків нової адміністрації США, які можуть піти на користь Володимиру Путіну.
У статті OBOZ.UA розглядається, як Дональд Трамп і його команда вживають заходи, що викликають захват у Кремлі.
Радіють олігархи, радіє пропаганда
Генеральна прокуратура США оголосила про розпуск робочої групи KleptoCapture, що займалася виявленням та конфіскацією активів російських підприємств і олігархів, які підпали під американські санкції в контексті війни в Україні. Цю ініціативу було започатковано під час президентства Джо Байдена, одразу після початку повномасштабного вторгнення Росії.
KleptoCapture зосередила свої зусилля на обмеженні фінансових ресурсів олігархів, які мають тісні зв’язки з Кремлем. Серед осіб, що опинилися під слідством, - алюмінієвий магнат Олег Дерипаска, медіа-олігарх з "православними" поглядами Костянтин Малофєєв, сенатор і олігарх Сулейман Керимов, а також надзвичайно заможний і близький до Кремля бізнесмен Віктор Вексельберг. Крім того, група контролювала дотримання санкцій проти Москви та виявляла компанії, які намагалися їх обійти, завдаючи їм покарань. Її діяльність суттєво підривала економічні можливості Росії для ведення військових дій в Україні та шкодила олігархам, які підтримують Кремль.
Американське відділення організації боротьби з корупцією "Transparency International" заявило, що рішення генпрокурора США Бонді "значно підриває здатність США протидіяти транснаціональній корупції, яка продовжує загрожувати ключовим інтересам США у сфері безпеки та економіки", адже дії KleptoCapture "привели до ідентифікації, заморожування та конфіскації мільярдів доларів, які контролювали вороги Америки". Трампівський генпрокурор вважає інакше. Бонді заявила, що політику, спрямовану на витіснення Росії зі світових ринків тепер буде перенаправлено на боротьбу з наркокартелями, а тому кошти, що прямували на роботу групи, підуть на фінансування нових напрямків.
Станом на лютий 2024 року KleptoCapture обмежила доступ, вилучила чи добилася судових рішень щодо конфіскації активів російських бізнесменів майже на $700 млн, йдеться на сайті Мін'юсту США. За час роботи група звинуватила більш ніж 70 осіб у порушенні санкцій та експортного контролю проти Росії.
Генеральний прокурор Сполучених Штатів прийняла рішення ліквідувати робочу групу під назвою Foreign Influence Task Force, яка була заснована в Міністерстві юстиції під час першої каденції адміністрації Трампа для боротьби з іноземним впливом. Основні зусилля членів цієї групи були спрямовані на протидію російським спробам "посіяти розбрат, підривати демократичні засади та поширювати дезінформацію". Насправді, ця організація активно боролася з розповсюдженням російської пропаганди на території США та в Європі, а помітне зростання такої діяльності було зафіксовано після 24 лютого 2022 року.
Минулого року, в тому числі за допомогою Foreign Influence Task Force, ФБР змогла створити 277-сторінкове досьє, де докладно описуються плани Росії щодо завоювання "сердець і умів" американців та європейців. Уряд США звинуватив громадян Росії і прикрив діяльність більше 30 інтернет-доменів через сплановану кампанію з впливу на американські та європейські вибори.
На вершині розвідки стоїть особа, що має особливу чутливість до Росії.
Сенат Сполучених Штатів затвердив Тулсі Габбард на позицію директора Національної розвідки, яка є формальним керівником розвідувальної спільноти США, що складається з 18 різних агентств, включаючи ЦРУ, ФБР та військові розвідувальні служби під управлінням Міністерства оборони. Окрім цього, її відомство відповідає за підготовку "Щоденного президентського резюме" — секретного зведення розвідувальних даних, яке потрапляє на стіл президента щодня вранці.
Що ж тепер координувати американську розвідку буде людина, яка повторює за Путіним та російською пропагандою будь-яку брехню, щодо війни в Україні, НАТО та дій Заходу з допомоги українцям. Габбард, фактично "співчуває" Росії в її війні проти України.
"Цієї війни і страждань можна було б легко уникнути, якби адміністрація Байдена/НАТО просто визнала законні побоювання Росії щодо безпеки у зв'язку зі вступом України до НАТО", - заявляла вона на початку повномасштабної війни.
Такий крок може спричинити "сповільнення" обміну розвідданими, що потенційно може вплинути на розвідувальний потенціал НАТО та України, яка у роки війни активно співпрацює з американською розвідкою.
Розслідування злочинів РФ під загрозою
Рішення адміністрації президента США Дональда Трампа заморозити фінансування інших країн почало позначатися на міжнародних зусиллях із залучення Росії до відповідальності за ймовірні військові злочини в Україні, повідомляє Reuters. З лютого 2022 року Україна порушила понад 140 000 справ про військові злочини.
Міжнародні ініціативи, які фінансуються США, такі як Група консультантів з розслідування військових злочинів в Україні (ACA), надавали підтримку українській владі, допомагаючи проводити розслідування навіть під час бойових дій. На кону -- шість проектів, що фінансуються США та реалізуються Офісом Генерального прокурора України, загальною вартістю 89 мільйонів доларів. Щонайменше п'ять із цих проектів вже заморожено.
Серед ініціатив, які зазнали шкоди, варто відзначити проекти, спрямовані на збір та збереження доказів військових злочинів, антикорупційні заходи та реформування прокуратури в Україні. Через призупинення фінансування приблизно 40 експертів з Міжнародної ініціативи кримінального правосуддя при Джорджтаунському університеті, що координує діяльність ACA, опинилися в ситуації, коли змушені зупинити свою діяльність. Також постраждали українські неурядові організації, які працювали над збором доказів та документуванням завданих збитків.
США переосмислюють свою стратегію щодо надання допомоги.
Перша зустріч контактної групи із озброєння України "Рамштайну" при Трампі, яка відбулася 12 лютого, демонструє, що президент США як і обіцяв, поступово переглядає підхід щодо допомоги Україні. Так, вперше "Рамштайн" відбувся під головуванням не США. Цього разу це була Британії. Також США вперше не оголосили пакет військової допомоги.
Глава Пентагону Піт Гегсет все ж взяв участь у засіданні контактної групи, підкресливши необхідність "якнайшвидшого завершення військового конфлікту між Росією та Україною". Він також акцентував увагу на тому, що питання забезпечення безпеки буде покладено на Європу, а адміністрація президента США планує заохотити своїх європейських союзників до закупівлі американської зброї для України, якщо вони цього бажають.
Це може вказувати на початкові кроки Трампа.
Щодо ліквідації американського спецпідрозділу, який займався російськими олігархами, то можливо це є одна із перших поступок Путіну з боку Трампа. І таким чином він, я думаю, вважає, що одразу виграє у двох напрямах. По-перше, дійсно, виконує певні побажання Кремля. З іншого боку, гроші російських олігархів тепер зможуть знову приходити до економіки США. Такий крок, дійсно може свідчити про початок переговорів і перших поступок Кремлю у питанні послаблення санкцій - таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Олександр Леонов.
На думку експерта, створення відповідних груп і комітетів, які унеможливлюють обходження санкцій в онлайн-режимі, свідчить про активну протидію. Наразі ж ситуація цілком залежить від Дональда Трампа і його унікального погляду на світ, що не зовсім відповідає традиціям демократичного лідера. Водночас це не означає, що питання вичерпані, адже в будь-який момент президент США може видати наказ Міністерству фінансів і фінансовим установам вжити заходів проти російських олігархів. Однак тепер рішення буде повністю залежати від його особистого вибору.
Щодо скасування Foreign Influence Task Force, варто зазначити, що ця група була створена за часів президентства Трампа у відповідь на звинувачення в тому, що його кампанія отримувала підтримку з Росії. Таким чином, він намагався спростувати ці твердження. Під час президентства Байдена діяльність цієї групи була особливо інтенсивною, оскільки в цей період почалися заходи проти російських пропагандистів у США. Трамп справді руйнує різні інституції, але це не означає, що в майбутньому російським та китайським пропагандистським компаніям буде дозволено працювати в Сполучених Штатах. Це питання буде вирішувати нова американська адміністрація, яка визначить, кого допустити, а кого ні, - підкреслює Олександр Леонов.
Щодо зміни підходів до надання допомоги, Леонов зазначає, що в Сполучених Штатах сьогодні розглядається певний аспект. Американці, наприклад, прагнуть фінансувати всі свої дії. Експерт підкреслює, що це має велике значення. Адже зброя, яку Україна отримувала в рамках допомоги, вимагала узгодження її використання з партнерами. У разі ж купівлі зброї, ніхто не має права диктувати, як саме її застосовувати.
"Якщо ми окупуємо ракети ATACMS, а не отримуємо в рамках пакетів допомоги, то вочевидь, Україна має сама право самостійно вирішувати як їх застосовувати. Також може бути розширення лінійка озброєння, адже багато при Байдені говорили про передачу Україні інших крилатих ракет, але цього так і не сталося. Можливо, якраз, коли мова йде про закупівлю, ці ракети підуть в Україну. І тому це можна розглядати, дійсно, як, з одного боку, скорочення можливостей отримання зброї безкоштовно, але, з іншого боку, це може сприяти тому, що Україна отримує більше зброї і більш сучасної зброї без обмежень на застосування, але за гроші наших європейських партнерів. Мені здається, це цікавий момент", - констатував Олександр Леонов.