Де в Україні спостерігається найбільше забруднення води: експерт з екології вказав на регіони та розкрив причини цього явища.


На думку фахівця, найзначніший негативний вплив на якість води чинять металургійна промисловість та видобувна галузь.

Найбільш забруднені водойми в Україні розташовані поблизу промислових центрів уздовж Дніпра та в регіоні Приазов'я. Про це повідомив Леонід Бицюра, член Ради Української водної асоціації та керівник кафедри екології та охорони здоров'я Західноукраїнського національного університету, в інтерв'ю для "РБК-Україна".

За його словами, забруднення потрапляє у воду від будь-якої діяльності людини. Зокрема на поверхні землі може бути будівельне та побутове сміття, добрива на полях тощо. Всі ці речі потрапляють в землю, після чого - у поверхневі та ґрунтові води.

"Це регіон центральної України, зокрема міста Дніпро, Запоріжжя та Схід. Тут існує окрема проблема – затоплені шахти. У сусідніх територіях тривають бойові дії, і через нестачу обладнання та електрики викачати воду з шахт виявляється неможливим", – зазначив еколог.

Бицюра зазначив, що погіршення якості води також спостерігається поблизу обласних центрів, розташованих уздовж Дніпра. Найбільше негативно впливають на воду металургійна та гірничодобувна промисловості, оскільки вони є основними джерелами забруднення.

Експерт підкреслив, що у Львівській області також присутні індустріальні зони, хоча їх кількість є меншою. В Івано-Франківській, Тернопільській та Хмельницькій областях спостерігаються локальні забруднення, які походять з сільського господарства та побутових чинників. У випадку Вінницької, Кіровоградської, Черкаської, Київської та Житомирської областей, ситуація ускладнюється завдяки більш помітному промисловому забрудненню.

Водночас забруднення води викликане не тільки промисловими викидами. Як зазначає еколог, сільське господарство також відіграє негативну роль, оскільки в його процесах застосовують пестициди, інсектициди, гербіциди та інші хімічні засоби для захисту рослин, які мають різні терміни розпаду.

Бицюра підкреслив, що всі ці речовини потрапляють у водні ресурси через ґрунтові масиви. Він зазначив, що найбільшу шкоду навколишньому середовищу завдають свинарні та птахоферми з сектору сільського господарства.

"Основним джерелом забруднення води з боку аграріїв є незасвоєні добрива. У нашій країні цей процес практично не підлягає контролю. Законопроєкт, який передбачає моніторинг якості ґрунтів, зазнає блокування на рівні аграрного комітету Верховної Ради. На відміну від екологічного напрямку, аграрний сектор має впливових лобістів, зокрема й у згаданому комітеті. Тому контроль здійснюється переважно на рівні самих агропідприємств, що означає, що вони фактично займаються самоконтролем," - зазначив еколог.

Також вода підлягає забрудненню внаслідок комунально-побутових скидів, особливо в тих місцях, де відсутні системи очистки. Це може призводити до наявності мікробіологічних забруднень, слідів лікарських засобів та інших відходів у воді.

"Великі водоканали зазвичай обладнані системами очистки, тоді як у малих населених пунктах їх часто бракує. Це особливо помітно в сільських громадах: хоча забрудненість може бути меншою та локальною, концентрація забруднюючих речовин може виявитися значною. Тому твердження: "переїжджайте з міста в село, тут краща екологія та якісніша вода" не завжди відповідає дійсності. Важливо враховувати особливості води в різних регіонах, зокрема рівень натрію, кальцію, магнію, заліза та лужність води", - зазначив експерт.

За словами Бицюри, на якість води також негативно позначається ігнорування санітарних норм та охоронних зон уздовж берегів.

"Існують правила, що визначають максимальну відстань між берегом води та оброблювальними земельними ділянками. Проте, багато фермерських господарств порушують ці норми, обробляючи землі в безпосередній близькості до води. Це призводить до потрапляння пестицидів та добрив у водойми, спершу в поверхневі, а потім і в підземні води," - зазначив еколог.

Фахівець додав, що є проблеми і з колодязами, адже він сам не раз бачив, що в селах колодязі знаходяться біля сміттєзвалищ, де вода непридатна для вживання.

"Люди можуть помітити, що вода має каламутний вигляд і навіть піну. Тому не можна стверджувати, що вода в сільській місцевості є чистішою, ніж у міських районах. Іноді вона може бути навіть більш забрудненою через те, що в неї потрапляють добрива з полів або стічні води з фермерських господарств," – підкреслив Бицюра.

Еколог підсумував, що інколи вода візуально може чимось не подобатися, проте за результатами аналізів вона є нормальною або ж навпаки.

Експерт підкреслив, що для перевірки якості води можна звернутися до лабораторних центрів Міністерства охорони здоров'я, а також до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Як він зазначив, всі ці установи пропонують платні послуги, які доступні за запитом громадян.

В Одесі, Вишгороді та Івано-Франківську функціонують сучасні лабораторії, здатні проводити аналіз води за 200 різними параметрами, зазначив Бицюра.

Науковці раніше продемонстрували, як виглядає Каховське водосховище два роки після підриву дамби Каховської ГЕС російськими військами. За інформацією дослідників, на дні колишнього водосховища з’явився вражаючий вербовий ліс, який нині відзначає свою другу весну.

"В одному місці поблизу Хортиці було таке враження, ніби це якийсь бамбуковий ліс. Верби високі, стрункі, в листі. Дуже потужні. Заходиш в ці хащі, як у щось незвідане, і все - ти вже сам на сам з природою", - зазначила провідна наукова співробітниця Інституту ботаніки ім. Холодного Анна Куземко.

Вчені стверджують, що в околицях Чорнобильської АЕС можливо вирощувати овочі. Проте Міністерство екології та Державне агентство з управління зоною відчуження підкреслили, що ця територія все ще не підходить для сільськогосподарського використання. Водночас важливо врахувати, про яку конкретно зону йдеться.

"Чиновники підкреслили, що правовий статус цих зон залишається незмінним без проведення офіційної процедури перегляду, і результати окремих досліджень на конкретних територіях не можуть скасувати існуючі законодавчі обмеження."

Related posts