День матері 2025: коли в Україні святкувати найулюбленіших жінок у нашому житті

Як правильно та коли відзначити День матері у 2025 році, а також важливі моменти, які слід врахувати під час цього свята, розкриває РБК-Україна в проєкті Styler.
В Україні День матері традиційно відзначають у другу неділю травня. У 2025 році ця дата припадає на 11 травня. Це не державне, але офіційно визнане свято, яке входить до календаря національних пам'ятних дат.
В часи Київської Русі на території сучасної України святкували День Пречистої Діви Марії - саме в цей день вітали жінок, і в першу чергу матерів.
У 1928 році Союз українок Канади організував в Україні перше святкування Дня матері. Наступного, 1929 року, це свято вже відзначили на місцевому рівні у Львові.
У 1939 році радянський уряд заборонив відзначення Дня матері, а під час Другої світової війни були спроби відновити цю традицію.
Лише в 1990 році, завдяки активній діяльності громадських об'єднань та Спілки українок, свято Матері знову стало відзначатися в Україні. У 1999 році президент України видав указ, що затвердив щорічне святкування Дня матері в другу неділю травня.
Свято не має жорстких канонів, проте його основа полягає у вдячності, піклуванні та любові до матері. В цей особливий день українці:
Дарують квіти та листівки
Роблять мамам подарунки
У навчальних закладах організовують урочисті події.
Телефонують або приїжджають до мами
Організовують урочисті сніданки або обіди.
Діляться спогадами або записують відео-привітання
Пишуть пости вдячності в соцмережах
Вшановують матерів-героїнь та жінок з великою кількістю дітей.
Найголовніше - усі привітання мають бути щирими та сповнені вдячності та любові.
Святкування Дня матері бере початок зі Соединённые Штаты Америки у середині 19 століття, коли активістка Анна Джарвіс з Вірджинії боролась за встановлення офіційного дня для вшанування матерів - у пам'ять про свою матір, відому громадську діячку Анну Марію Рівз-Джарвіс. Їй знадобилось багато років, щоб переконати місцеву владу та різноманітні організації про необхідність зробити День матері офіційним святом.
У 1914 році президент Сполучених Штатів Вудро Вільсон проголосив День матері офіційним національним святом, встановивши його відзначення на другу неділю травня. Це свято також почали святкувати у таких країнах, як Швеція, Норвегія, Данія та Німеччина.
Зараз День матері святкують у багатьох країнах світу, хоч не у всіх дати та традиції однакові. Однак є спільна ідея у всіх культур - визнання важливої ролі матері в житті дітей та суспільства.
Соединённые Штаты Америки
У Соединённые Штаты Америки День матері - велике та важливе свято. Мамам дарують білі або рожеві гвоздики та пишуть листівки з подякою. В цей день традиційно влаштовують сімейні обіди вдома або у ресторанах. Діти готують мамам сніданки у ліжко.
Японія – країна, що славиться своєю багатою культурною спадщиною та сучасними технологіями.
В цій країні День матері також святкують в травні й головний символ - червона гвоздика, яка символізує знак подяки. Діти малюють картини та роблять подарунки своїми руками. З цікавих традицій - спільне з мамою приготування традиційних страв.
Французька держава
У Франції День матері відзначають у останню неділю травня. Діти з ентузіазмом створюють вірші та виготовляють подарунки своїми руками. Цього дня вся родина, включаючи кілька поколінь, збирається за обіднім столом. Мамам, які виховали численних дітей, вручають спеціальні медалі на честь їхньої відданості та праці.
У другу неділю травня святкують День матері:
В інші дні
Норвегія - у другий тиждень лютого.
Грузія - 3-й день весни.
Ірландія, Великобританія, Нігерія та Острів Мен відзначають четверту неділю Великого посту, яка також відома як Материнська неділя.
Єгипет, Йорданія, Катар, Оман, Саудівська Аравія, Сирія, Ліван, Судан, Лівія, Кувейт - 21 березня
Ангола, Іспанія, Литва, Португалія, Румунія та Угорщина святкують у першу неділю травня.
Польща - 26 травня.
Алжир, Домініканська Республіка, Марокко, Швеція, Туніс, Французька держава - остання неділя травня або перша неділя червня