Директор Національного музею історії не повернувся до України. Які деталі цього скандалу?

Народна депутатка Соломія Бобровська звинуватила директора музею історії України Федора Андрощука у тому, що він втік за кордон і не повернувся, скориставшись відрядженням. Сам директор головного історичного музею визнає, що не повернувся в Україну, але твердить, що він був тут тимчасово і насправді має паспорт Швеції і там жив постійно.
Депутатка вперше відкрито висловилася про скандал у Facebook, хоча в колах, пов'язаних з музеями, про цю ситуацію вже давно було відомо, і там активно займалися її розслідуванням, повідомили кілька джерел ВВС Україна.
У Мінкульті сказали ВВС Україна, що розбираються з ситуацією і там вже давно готували законне рішення про звільнення. Сам Федір Андрощук каже, що давно хотів звільнитися і просто лишився жити там, де і жив до призначення.
5 грудня Соломія Бобровська повідомила, що керівник Національного музею історії України вирушив у закордонну поїздку. Його відрядження завершилося ще 20 вересня, проте директор досі не повернувся.
"Судячи з усього, скористався за призначенням своїми іншими громадянствами (те, чому вони в нього взагалі є - це інше питання), відбув у відрядження в Італію та Швецію, і, згідно з відповіддю на моє депутатське звернення, загубився на відкритті виставки у Литві", - написала депутатка.
Вона висловила сподівання, що його негайно звільнять і звернулась до Мінкульту. "Те, що Андрощук досі очолює музей історії - сором, мʼяко кажучи", - вважає політикиня.
У коментарі для ВВС Україна представники Міністерства культури підтвердили, що директор музею відсутній на роботі і не повернувся з міжнародної поїздки.
Там підтвердили, що аналізують обставини події "для ухвалення законного та обґрунтованого рішення".
"Ми ставимо перед собою мету підтримувати безперебійну діяльність Національного музею історії України та охороняти його неповторну культурну спадщину", - зазначили в міністерстві, закликавши дочекатися офіційних повідомлень.
Замість цього, представник Міністерства культури в інтерв'ю ВВС Україна зазначив, що звільнення планувалося в най найближчому майбутньому, а "скандал спровокував хтось, хто має стосунок до цих процесів - вирішив використати ситуацію для підвищення своєї популярності".
Представники відповідного комітету парламенту також підтвердили, що це питання було відоме вже тривалий час, і міністерство здійснювало всі необхідні процедури так, щоб уникнути можливості їх оскарження в суді.
Національний музей історії України є одним із найважливіших музеїв країни, що налічує сотні тисяч експонатів, серед яких чимало унікальних. Він висвітлює історичний шлях від Трипільської культури до здобуття Незалежності. З 2020 року його очолює Федір Андрощук.
5 грудня директор заявив журналістам, що три місяці тому подав заяву про звільнення - тоді ще на імʼя в.о міністра культури Ростислава Карандєєва.
"Я є громадянином Швеції і вже майже 25 років постійно проживаю там, сплачуючи податки. Міністерство було обізнане про моє шведське громадянство. Отже, по суті, я перебуваю в Україні, а не в Швеції під час відрядження. Мій постійний дім — Швеція, а не Україна," - зазначив Андрощук в коментарі для Української правди.Культура.
Він зазначив, що його час в Україні був короткочасним. У нього був трудовий контракт, який він міг анулювати.
Він охарактеризував свою діяльність у музеї як внесок у гуманітарну підтримку України.
"Те, що він працює під час війни, ще й заробляє кошти державі і став відомим у світі, - це завдяки не українському, а шведському громадянству і моєму імені. Саме Швеція прийшла на допомогу музею в перші дні війни, зібрала кошти", - зазначив Андрощук.
Раніше в інтерв'ю він розповідав журналістам, що за власною ініціативою організував евакуацію музею під час вторгнення без розпоряджень міністерства культури, а мінкульт Федір Андрощук звинуватив у бездіяльності.
Як уже не раз зазначала прикордонна служба, наявність паспортів інших держав у громадян України не є підставою для виїзду з країни під час війни без наявності вагомих причин.
Отже, навіть якщо особа має паспорт громадянина держави Європейського Союзу, але при цьому користується застарілим українським паспортом, чоловіки у віці від 18 до 60 років не зможуть покинути країну без отримання спеціального дозволу, наприклад, у вигляді наказу про відрядження.
У 2023 році український стендап-комік Андрій Щегель не з’явився на кілька викликів до армії і вирушив до Туреччини. Коментуючи тих, хто вирішив піти на фронт, він зазначив, що це їхнє рішення "погинути". Це викликало хвилю обурення в суспільстві, внаслідок чого митцям та артистам стало важче залишати Україну.
У 2024 році троє артистів Львівської опери не повернулися в Україну з гастролей. Також багато спортсменів останнім часом не повертаються із закордонних виїздів.