Представники культурної сфери закликають до продовження терміну повноважень мовного омбудсмена Тараса Кременя.


Другого липня Кабінет міністрів звільнив Тараса Кременя з посади Уповноваженого із захисту державної мови через те, що збіг термін, на який його призначали. Рішення набере чинності 8 липня. Про це повідомив постійний представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук.

На цю позицію було розглянуто трьох кандидатів. Раніше Кременю обіцяли, що його знову призначать.

Але кандидатуру так і не висунули. Чи був Тарас Кремінь неручним омбудсменом? Так, був. Варто хоча б згадати десятки звернень до посадовців найвищого рівня Харкова, Одеси, Миколаєва із зауаженнями щодо дотримання Закону про державну мову.

Каденція Кременя була сповнена викликів. Він активно працював над тим, щоб українська мова стала державною на всіх рівнях і в усіх сферах суспільного життя. Йому також довелося брати участь у судових розглядах. Проте він гордиться своєю діяльністю, і це є найбільш важливим аспектом його роботи.

Проте Міністерство юстиції, відповідно до ініціативи прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, висунуло кандидатуру актора Олександра Завальського на посаду уповноваженого з питань захисту державної мови. Завальський відомий як артист та колишній ведучий телеканалу "Глас" Української Православної Церкви Московського Патріархату.

Проти Завальського виступають мовні активісти, які наполягають на необхідності запровадження в Україні ефективного мовного омбудсмена.

Зокрема, українські авторки Ліна Костенко та Оксана Пахльовська підписали відкритий лист, в якому десятки представників української культури та суспільства закликають знову призначити Тараса Кременя на посаду Уповноваженого з питань захисту державної мови.

Цю заяву вже підтримали такі видатні особистості, як Оксана Забужко, Сергій Жадан, Андрій Курков, актори Ірма Вітовська, Наталія Сумська, Анатолій Хостікоєв, а також поетеса і військова Ярина Чорногуз, Рефат Чубаров та багато інших відомих українців.

У зверненні підкреслено, що одним із елементів політики Російської Федерації є стримування українізації, русифікація українців та лінгвоцид на територіях, які тимчасово знаходяться під окупацією. Тому боротьбу за українську мовну сферу вони вважають "однією з ключових складових екзистенційної війни за незалежність".

Коли Росія вторглася на нашу територію, українська мова стала ще одним важливим бар'єром.

Отже, змагання за Україну відбувається також на мовному полі.

Related posts