Вчені попереджають, що до початку кліматичних катастроф на планеті залишилося лише три роки.


У дослідженні зазначається, що нам залишилося всього три роки до моменту, коли глобальна температура може перевищити межу в 1,5 градуса за Цельсієм. Таке підвищення може мати серйозні негативні наслідки.

Міжнародна команда кліматологів опублікувала нове дослідження в журналі Earth System Science Data, в якому наголосила на серйозній загрозі, що нависла над нашою планетою та людством. Вони зазначають, що при існуючих темпах викидів вуглекислого газу в атмосферу, вже за три роки ми можемо перевищити критичний поріг підвищення глобальної температури на 1,5 градуса Цельсія. Якщо цей поріг буде подолано, нас можуть чекати катастрофічні кліматичні зміни. Це, в свою чергу, може викликати серйозні зрушення в екосистемах та призвести до підвищення рівня моря, що загрожує затопленням численних земель. Вчені закликають терміново зменшити викиди вуглекислого газу і вдосконалити технології вуглецевого зберігання, щоб уникнути катастрофічних наслідків, повідомляє Live Science.

У Фокус. Технології запустили власний Telegram-канал. Приєднуйтесь, щоб бути в курсі найновіших та найцікавіших новин з галузі науки!

Відповідно до проведеного дослідження, людству залишилося викинути лише 143 мільярди тонн CO2, перш ніж ми, скоріш за все, досягнемо критичного порогу в 1,5 градуса Цельсія, визначеного Паризькою угодою, яку підписали 195 країн з метою протидії змінам клімату. За даними Всесвітньої метеорологічної організації, на даний момент викиди вуглекислого газу складають приблизно 46 мільярдів тонн щорічно.

Дослідження вказує на те, що нинішня температура на планеті на 1,2 градуса Цельсія перевищує показники доіндустріальної епохи, і основною причиною цього зростання є людська діяльність. Водночас океани Землі встигли поглинути значну частину надлишкового тепла, яке продовжуватиме вивільнятися протягом кількох десятиліть, навіть якщо людство вжене заходів для обмеження викидів вуглекислого газу.

Це означає, що навіть якщо викиди вуглецю сьогодні знизяться до нуля, глобальна температура продовжить зростати ще кілька десятиліть, причому вчені прогнозують додаткове потепління на 0,5 градуса Цельсія тільки за рахунок океанів.

Водночас дослідники стверджують, що в результаті температура зрештою стабілізується, оскільки надмірне тепло буде вивільнятися в космічний простір. Через кілька тисяч років температура на планеті знову досягне рівня, що існував до індустріалізації, завдяки природним вуглецевим поглиначам, таким як ліси та ґрунти, які здатні абсорбувати вуглекислий газ.

Дослідження демонструє, що океан здатен акумулювати величезні обсяги додаткового тепла, яке може вивільнитися, якщо температура перевищить 1,5 градуса Цельсія. Саме це викликає занепокоєння у кліматологів щодо можливого підвищення цієї критичної межі.

Зростання температури понад 1,5 градуси Цельсія здатне кардинально трансформувати екосистеми планети, а також суттєво підвищити рівень океанів через танення льодовиків.

Дослідники вважають, що зменшення викидів вуглекислого газу в атмосферу є критично важливим, хоча вони також вважають, що навіть при підвищенні температури на 1,5 градуса Цельсія можна уникнути кліматичної катастрофи. Для цього необхідні нові технології, які дозволяють захоплювати та зберігати вуглець, але наразі їх розвиток ще не досяг достатнього рівня.

Дослідження також свідчать про те, що навіть у разі зниження глобальної температури, це не забезпечить відновлення льодовиків або зменшення рівня моря.

Щоб зупинити підвищення температури, необхідно не лише досягти нульових викидів, а й створити негативний баланс. Це означає, що потрібно видаляти з атмосфери більше вуглецю, ніж ми викидаємо. Вчені стверджують, що лише таким чином можна уповільнити процес глобального потепління.

Як зазначав Фокус, зміна клімату вплинула навіть на анатомію людей. Крижана людина, відома також як Етці, загинула більше ніж 5 тисяч років тому, перетинаючи Альпи в складних умовах. Проте її чудово збережені останки досі слугують науковцям важливим ключем до минулого. Недавня реконструкція грудної клітки мумії виявила одну цікаву особливість еволюційного розвитку людини.

Фокус також зазначав, що рівно 12 років тому наша планета відобразилася у посмішці Сатурна, що стало причиною появи відомого знімка NASA.

Related posts