"Сталева гробниця на колесах": танк Т-80 виявився гірким розчаруванням для загарбників, - колишній офіцер спецназу США.


Збройні сили України також експлуатують танки Т-80, і це є їхньою перевагою, адже українські військові мають глибоке розуміння вразливих місць цих бойових машин.

Російський танк Т-80 перетворився на "дорогу сталеву труну" для загарбників на українському фронті. Таку думку висловив аналітик 19FortyFive, колишній унтер-офіцер спецназу армії США Стів Балестрієрі.

Конфлікт в Україні обернувся серйозною кризою для Росії та її бронетанкових підрозділів. За оцінками, близько 3000 танків було знищено або залишено під час так званої "спеціальної військової операції", ініційованої авторитарним лідером Володимиром Путіним.

Більшість втрат припали на Т-72 і Т-90, але Т-80 показав себе ще гірше. Російська армія діяла самовпевнено, з поганою підготовкою та тактикою. Обіцяна "модернізація" виявилася міфом, а заяви про оновлення армії в дусі НАТО не відповідали реальності. Росія сама суперечила "доктрині Герасимова".

Батальйонні тактичні групи (БТГ), введені у 2012 році, мали забезпечити гнучкість командування, але в результаті ініціативу командирів замінило жорстке дотримання планів, навіть коли вони ставали неактуальними. БТГ, які складалися з танкових або піхотних батальйонів, посилених артилерією та іншими засобами, зазнали провалу, а російська армія повернулася до радянських методів.

Танк Т-80 був створений на основі моделі Т-64, отримавши більш компактний двигун, автоматичну систему заряджання для 125-мм гармати та композитну броню. Проте, механізм автоматичного заряджання виявився небезпечним, а розміщення боєкомплекту у бойовому відділенні робило танк вразливим: при попаданні снаряда башта часто відривалася.

Т-80 став винятком у радянському танкобудуванні -- він був дорогим і складним. Газотурбінний двигун SG1000 забезпечував швидкість до 70 км/год, але споживав надмірну кількість пального. Як і інші радянські танки, його гармата 2А46Н1 "Рапіра" мала обмежені кути наведення, що ускладнювало бої в міських умовах. Вартість Т-80 у 3,5 рази перевищувала ціну Т-64.

Після неуспішного використання під час чеченської кампанії Т-80 не був задіяний у другій чеченській війні, конфлікті з Грузією у 2008 році та війні в Україні у 2014 році. Проте у 2022 році, після серйозних втрат серед Т-72 і Т-90, Росія була змушена знову ввести Т-80 в бойові дії, де цей танк також зазнав значних втрат.

Від початку військової агресії Росія зазнала значних втрат, втративши сотні танків Т-80, а за деякими оцінками – навіть до тисячі одиниць. Явні проблеми з надійністю цих машин стали помітними. Основний завод, що спеціалізувався на виробництві Т-80, розташовувався в українському Харкові.

В Україні також експлуатують танки Т-80, але це надає їй певні переваги, оскільки українські військові мають глибоке розуміння вразливостей цієї техніки. Експерт зазначив, що Т-80 перетворився на "ганебне розчарування" для збройних сил Росії.

За словами військового експерта та головного редактора Defense Express Олега Каткова в інтерв'ю УНІАН, Росія не займається виробництвом нових танків, окрім Т-90М "Прорив". Інші танкові моделі піддаються модернізації на основі радянських розробок.

Експерт висловив занепокоєння стосовно того, що Російська Федерація має намір наростити обсяги виробництва військової продукції, зокрема через модернізацію та ремонти.

Related posts