Друга особа в американській державі. Хто є віцепрезидентом США Джей Ді Венс і які його погляди на Україну?
Дитинство без батьків, зміна ідентичності, конфлікт в Іраку.
Новий віцепрезидент США з'явився на світ 2 серпня 1984 року в Мідлтауні, штат Огайо. Його батьки не мали гармонійних стосунків: мати боролася з наркотичною залежністю, а батько залишив сім'ю, коли хлопцеві виповнилося всього шість років.
Джеймс Девід, відомий як Джей Ді, тричі змінював своє ім'я. Народившись під іменем Джеймс Дональд Боуман, він у підлітковому віці взяв прізвище свого вітчима та став Джеймсом Хемелом. Пізніше, під час одруження, він вирішив перейти на прізвище Венс, щоб віддати данину пам'яті своїм бабусі та дідусеві, Джеймсу та Боні Венс, які значною мірою виховували його, поки його мати протягом багатьох років боролася з проблемами, пов'язаними з наркотиками, і неодноразово вступала в нові шлюби.
Венс ділився своїми переживаннями про напружені відносини з матір'ю та випадками її жорстокого поводження. Найбільш болючим спогадом для нього залишався той день, коли батько покинув сім'ю.
До того ж його дитинство пройшло у бідності. Майбутній віцепрезидент зростав у місті, що відноситься до так званого Rust belt (Іржавого поясу) - американські регіони Середнього Заходу та східного побережжя, які раніше були центром сталеливарної та вугільної промисловості, але з 1970-х почали занепадати. Наслідком стала нестача робочих місць та зниження рівня життя населення.
Джей Ді Венс навчався у державній середній школі Мідлтауна, у старших класах працював касиром у продуктовому магазині.
Фото: віцепрезидент США Джей Ді Венс (Getty Images)
У віці 19 років він приєднався до Корпусу морської піхоти США. Під час служби його відправили до Іраку, але не на фронтову позицію. Венс працював військовим журналістом, займаючись написанням статей, фотографією та спілкуванням з представниками засобів масової інформації.
Після завершення чотирирічного військового служіння я продовжив освіту в Університеті штату Огайо, де отримав бакалаврські дипломи з політології та філософії. Пізніше я також закінчив юридичну школу Єльського університету.
Під час навчання в університеті професорка Емі Чуа заохотила Венса до написання його мемуарів. У результаті ця книга була опублікована в 2016 році під назвою "Hillbilly Elegy: A Memoir of a Family and Culture in Crisis", що можна приблизно перекласти як "Елегія горян: Спогади про сім'ю та культуру в умовах кризи".
У своїй книзі Венс ділиться непростими переживаннями, пов'язаними з його юністю в Мідлтауні, а також розповідає про культурні традиції Аппалачів - гірської місцевості, з якої походить його родове коріння.
Він створює сумну картину існування в цих регіонах, малюючи образ середовища, де бідність стала "родинною традицією" для багатьох мешканців. Автор підкреслює, що вживання наркотичних речовин і насильство в родинах стали звичними явищами.
"Елегія горян" протягом двох років залишалася в топах бестселерів і стала основою для однойменного фільму на платформі Netflix.
Мемуари Венса отримали оцінки критиків як "сильна оповідь про процес дорослішання в неблагополучному містечку Rust belt, що відкриває більш широкий і глибокий погляд на виклики, з якими стикається білий робітничий клас у США".
Книга набула особливої популярності під час президентської кампанії 2016 року в США, коли Дональду Трампу вдалося здобути перемогу, зокрема завдяки широкій підтримці робітничого класу американців із депресивних регіонів.
Тоді видання The New York Times писало, що Hillbilly Elegy є "майже обов'язковою книгою для лібералів, які прагнули зрозуміти, як демократи програли вибори, коли рекордна кількість білих виборців із робітничого класу прийшла на дільниці, щоб обрати Трампа".
Мемуари Венса потрапили до списку "6 кращих книг для розуміння успіху Трампа", в той час як The Washington Post охарактеризував автора як "представника Іржавого поясу".
На фоні успіху своєї книги, СNN запросило Джей Ді Венса стати експертом коментатором. В ефірі він ділився спостереженнями про повсякденне життя американців, що проживають у районах Rust Belt.
Завершивши навчання в юридичній школі Венс деякий час працював в окружному суді Кентуккі та у приватній юридичній компанії.
Після двох років роботи в юриспруденції я вирішив переїхати до Кремнієвої долини, щоб розпочати нову кар'єру в світі інвестицій. Джей Ді Венс став керівником Mithril Capital, венчурного фонду, заснованого Пітером Тілом, який є співзасновником PayPal і інвестором Facebook.
У 2019 році за підтримки Тіля став одним із засновників фірми венчурного капіталу Narya Capital. Також спільно з Пітером Тілем і колишнім радником Трампа Дарреном Блантоном інвестував у проєкт Rumble - канадська онлайн-платформа відео.
Изображение: Венс был избран сенатором от штата Огайо (Getty Images)
Джей Ді Венс почав свою кар'єру як асистент республіканських сенаторів під час навчання в університеті, а в 2021 році вирішив балотуватися на посаду сенатора від Огайо і здобув перемогу на виборах.
Він став першим за останні півстоліття сенатором від Огайо, який не мав попереднього досвіду в державних структурах. Під час своєї діяльності в Конгресі він дотримувався суворої консервативної позиції серед республіканців.
Він рішуче виступав проти абортів, одностатевих шлюбів та нелегальної міграції. Запропонував законопроект, згідно з яким китайський уряд буде відсторонено від доступу до американських фінансових ринків у разі недотримання міжнародних торгових норм.
Венс виявляв різку критику на адресу бездітних сімей, навіть пропонуючи підвищити податки для тих, хто не має дітей. Він охарактеризував політику Демократичної партії як "антидитячу", а жінок, що представляють цю політичну силу, назвав "кітячими дамами" – терміном, що має принизливий підтекст для бездітних жінок.
Республіканець Дональд Трамп вдруге здобув перемогу на президентських виборах у США восени 2024 року та назвав своїм віцепрезидентом Джей Ді Венса.
20 січня 2025 року він урочисто присягне на вірність у ролі віцепрезидента під час інавгураційної церемонії Трампа, який стане 47-м президентом Сполучених Штатів.
Протягом всієї історії США, коли Венс досягне 40-річного віку, він стане третім наймолодшим політиком, який обійматиме цю посаду, поступаючись лише Джону Брекінріджу та Річарду Ніксону.
Віцепрезидент займає другу за значенням позицію в структурі виконавчої влади Сполучених Штатів. Якщо президент помирає, стає нездатним виконувати свої обов'язки або йде у відставку, його функції переходять до віцепрезидента.
Віцепрезидент також виконує функції формального керівника Сенату. Хоча ця роль переважно носить церемоніальний характер, він має вирішальне право голосу, коли голоси конгресменів розділяються порівну.
Зображення: відношення Венса до Трампа зазнало змін протягом років (Getty Images)
Під час кампанії Дональда Трампа Венс виступив у ролі енергійного агітатора, регулярно відвідуючи мітинги та залучаючи значні фінансові вливання від спонсорів.
У попередній каденції президента Трампа він виступав як один із найзавзятіших критиків. Він вважав 45-го президента "нездатним займати найвищу посаду в Сполучених Штатах", характеризуючи його як "американського Гітлера" і "опіоїд для народу". Що стосується власної позиції, Венс стверджував, що "ніколи не підтримає Трампа".
Однак його точка зору з часом змінилася на 180 градусів. Напередодні виборів 2024 року Джей Ді Венс визнав, що помилявся в оцінці Трампа.
"Я ніколи не вірив, що він зможе стати хорошим президентом. Проте він виявився видатним лідером, і саме тому я віддано труджуся, щоб підтримати його в кампанії на другий термін", - підкреслив політик.
Протягом періоду повномасштабного вторгнення Росії, Джей Ді Венс виявляв деякий скептицизм щодо надання підтримки Україні. Він, зокрема, виступав проти військової та фінансової допомоги з боку США, пропонував альтернативні "мирні" ініціативи та закликав до діалогу з Путіним.
У 2023 році він, разом із ще 18 республіканцями, підписав листа до Байдена, в якому закликав зупинити "безмежну підтримку".
Венс описував Україну як "найбільш корумповану державу у світі" і висловлював переконання, що якби на лютий 2022 року президентом США був Дональд Трамп, то можна було б уникнути масштабного вторгнення Росії.
Він вважає, що план для забезпечення миру в Україні може включати формування "демілітаризованої зони", що охоплює території, які були окуповані Росією. Важливою умовою цього є відмова України від прагнення приєднатися до НАТО.
Зображення: Венс висловлювався проти надання військової та фінансової підтримки Україні (Getty Images)
У своїй статті в NYT Венс критикував оголошену українським президентом Володимиром Зеленським мету для завершення війни.
"Влада США та України повинні усвідомити, що прагнення пана Зеленського повернути кордони, що існували у 1991 році, є нереальним", - зазначив він.
Восени 2022 року в бесіді з NBC News Венс уникнув етикетки "ворог" для російського лідера Володимира Путіна та знову висловився на користь ведення діалогу з Росією.
"На мою думку, він безумовно є опонентом. Він наш суперник. Я вважаю, що нам варто проявляти обережність у питаннях дипломатії. Лише те, що хтось нам не до вподоби, не означає, що ми не можемо іноді спілкуватися з ним," - висловився новий віцепрезидент США.
Венс підкреслив, що адміністрація Дональда Трампа прагне до завершення війни в Україні, зазначивши, що зростання тривалості конфлікту "збільшує ризик перетворення його на ядерний".