"Щиро дякуємо": у Варшаві відбулося вручення нагород польським містам, які стали допомогою для України, а також організували збір коштів на потреби ЗСУ.

У Варшаві відбулося вручення нагород "Дякую серцем" та листів подяки польським містам, які стали рятівниками для України. На заході також було представлено унікальний бурштиновий самородок у формі анатомічного серця, а крім того, проведено благодійний аукціон. Зібрані кошти від цього аукціону були спрямовані на придбання медичних рюкзаків UNITERS для українських захисників.
На святковій церемонії були присутні українські та польські політики, представники урядів і місцевого самоврядування, члени української громади, дипломати, священнослужителі та журналісти, повідомляє кореспондент Укрінформу.
Міжнародну відзнаку "Дякую серцем", на якій розміщено контури серця, невеликий камінь бурштину, а також металевий шматок російської ракети, було вручено мерам або представникам міської влади польських міст-рятівників України, зокрема Любліну, Ряшеву, Перемишлю, Вроцлаву, Гданську та Познані. У листі містам висловлюється подяка за "шляхетну підтримку, людяність, а також відкритість сердець, що проявилися у найскладніші для України часи".
"Ваше місто стало справжнім укриттям для тисяч українців, які втекли від війни, надаючи їм не лише дах над головою, але й тепло, підтримку та надію на краще. Щиро дякуємо за ту силу солідарності, яка трансформувала світ," - зазначається в листі вдячності до польських міст.
Відкриваючи захід, посол України у Польщі Василь Боднар наголосив, що "сьогодні серця українців і поляків б'ються в унісон, об'єднані спільними прагненнями, пам'яттю та надією на краще майбутнє".
Він наголосив, що Польща виступає стратегічним союзником для України, країною, що проявляє доброту і солідарність. Мільйони її громадян щиро відкрили свої серця та оселі для українців, які втікають від війни.
Із щирим серцем висловлюємо вдячність тим, хто стоїть поруч з нами: дипломатам, політикам, медикам, волонтерам та всім, хто своїми вчинками продемонстрував справжню людяність, - підкреслив Боднар, зазначаючи, що ця подяка адресована кожному польському дому.
Заступник міністра закордонних справ України Олександр Міщенко на церемонії нагадав про вислів польського автора Станіслава Єжи Леца, який стверджував, що в кожному столітті існує своє власне Середньовіччя. За його словами, сьогодні Путін прагне повернути Україну до цієї епохи.
"Діти втрачають життя, наші співвітчизники гинуть. Путін чинить тиск на нас, прагнучи змусити капітулювати. Проте, завдяки вам і міжнародній коаліції, ми ніколи не погодимося на капітуляцію, адже боремося за нашу свободу та майбутнє," - підкреслив Міщенко.
Співголова польсько-української міжпарламентської групи в польському Сеймі Марцін Босацький акцентував увагу на важливості питання, яке виникає у контексті нещодавніх трагічних подій у Кривому Розі: чи надає Польща Україні достатню підтримку?
"Попри усю військову і гуманітарну допомогу у такі дні ми задумуємося, що ми ще можемо зробити. Ві імені польського Сейму і польських політиків хочу сказати: ми пам'ятатимемо про це і робитимемо усе можливе, щоб ще більше допомагати",- наголосив Босацький.
Співголова міжпарламентської групи України та Польщі у Верховній Раді Микола Княжицький висловив думку про те, що нині існує "унікальна можливість для встановлення таких взаємин між українцями та поляками, які зможуть повернути нас до кращих часів Першої Речі Посполитої та Великого князівства Литовського, коли всі жили в гармонії, поважаючи та люблячи одне одного".
Віце-маршалок Сенату Польщі Міхал Камінський наголосив, що сьогодні, як представник польського народу, він бажає висловити вдячність українцям, адже його родина знаходиться в безпеці і не піддається загрозі бомбардувань.
Сьогодні українці, як молоді, так і ті, хто вже набув досвіду, проявляють неабияку мужність, перебуваючи в окопах і боронячи мою родину та мене від агресії з боку Росії. За це я від щирого серця висловлюю свою вдячність, - підкреслив Камінський.
Громадська активістка та засновниця Асоціації "Український Бурштиновий Світ" Галина Симха поділилася історією бурштинового самородка у формі серця, який пережив два моменти народження: перше — у 2010 році, коли його видобули на легальному родовищі в Рівненській області, і друге — у березні 2022 року, коли його заховали в землі в Бучі, рятуючи від російських загарбників. Цей дорогоцінний камінь уникнув потрапляння до рук ворога і був відкопаний у квітні того ж року. Вона зазначила, що на церемонію подяки слід було б запросити мільйони поляків, підкресливши, що це може статися вже після здобуття перемоги України над агресором.
На заході проходив благодійний аукціон "Дякую Серцем", на якому були виставлені на продаж картини, декоровані бурштиновими каміннями. Всі кошти, зібрані під час аукціону (13400 злотих, що дорівнює понад 3,2 тисячі євро), будуть використані для придбання медичних рюкзаків UNITERS, спеціально створених для використання в екстремальних умовах бойових дій.
Галина Андрушков, засновниця фундації UNITERS, поділилася інформацією про створення унікального медичного рюкзака для бойових дій. Цей проект реалізували спільно українські та європейські медики, враховуючи трагічний досвід, який принесла війна в Україні.
"Цей рюкзак здатний врятувати життя 15 військовим одночасно: він дозволяє провести медичні процедури прямо на полі бою або стабілізувати поранених до їх перевезення до медичного пункту," - підкреслила засновниця UNITERS.
Подія була проведена Міністерством закордонних справ України та українським посольством у Польщі у співпраці з фундацією "Український Бурштиновий Світ" та організацією UNITERS.
Церемонія була доповнена виставкою ексклюзивних творів з бурштину. Найяскравішим експонатом став Великий Бурштиновий Серце України — єдиний у світі природний самородок бурштину-сукциніту, виконаний у формі анатомічного серця, вагою 1362 грами і віком приблизно 50 мільйонів років.
Організатори міжнародної ініціативи "Дякую серцем" мають намір реалізувати подібні заходи в різних містах Європи та по всьому світу.