Екстрасенс поділилась, в який саме час доцільно приготувати кутю на Різдво, а також вказала, кому слід уникати її приготування.
Кутя — це звичаєва страва, що готується напередодні Різдва та традиційно подається хрещеним батькам. З переходом на новий календар ПЦУ змінилася і дата святкування Різдва. В ексклюзивному коментарі для УНІАН екстрасенс Людмила Хомутовська поділилася секретами приготування куті та розповіла про основні правила цього процесу.
За інформацією експертки, до впровадження християнства слов'яни в кінці грудня відзначали зимове сонцестояння, яке зазвичай припадає на 21 грудня, а 22-го числа відзначався початок високосного року. Наші предки вважали, що в цей день відбувається битва між добром і злом: старе Сонце "вмирає", а нове - "народжується". Святкування тривало шість днів — три дні до сонцестояння та три дні після нього.
Це слов'янське свято "наклалося" на християнське Різдво, яке відзначають 25 грудня. Воно теж символізує народження, але не Сонця, а сина Божого Ісуса Христа. Щодо того, Коли варити кутю 2024, то екстрасенс радить приготувати її за день до Різдва, але можна і 25 грудня.
Хомутовська каже, що кутя з пшениці символізує благополуччя. Традиційно обрядову страву готують жінки, оскільки вважається, що вони мають доступ до сакральних знань і відчувають, як це правильно робити.
Наші предки об'єднувалися в родини, і традиційно старші жінки займалися приготуванням куті, в той час як молодші їм активно допомагали. Цей магічний процес нагадував спільне зібрання – бабусі додавали зерно, а молодші жінки відповідали за приправи до страви.
Екстрасенс стверджує, що такі дії символізують передачу знань, енергії та пов'язані з символікою свята - народженням, оскільки зерно є символом продовження життя.
Хомутовська вважає, що якщо в сім'ї хтось помер, то кутю на Різдво можна варити, оскільки це не тільки святкова обрядова страва, а й поминальна. У разі жалоби на свято варто приготувати не багату кутю, а страву, в якій буде менше святкових інгредієнтів (наприклад, різних сухофруктів).
Приготування куті на Різдво є важливим ритуалом, і в цей момент варто звертати увагу на фізичний стан організму. Наприклад, жінкам, які переживають критичні дні, не рекомендується брати участь у процесі приготування куті, оскільки в цей час вони можуть відчувати втрату сил та підвищену нервозність. Існує повір'я, що енергетика жінок, що займаються приготуванням, має вплив на результат — їхні емоції та самопочуття можуть суттєво позначитися на смакових якостях страви.
У давні часи наші предки регулярно вдавалися до різноманітних заклинань і "шепітків", щоб наділити їжу позитивною енергією та силою. Цю практику можна відновити і сьогодні. Екстрасенс радить спробувати таку замову:
Кидаю зерна, щоб добробут прийшов до оселі, а мак — для сили, спокою й захисту. Мед — для солодкого життя і радісних моментів, а груші — щоб подушки завжди були наповнені.
На думку експертки, грушки є символом дітей, що з'являються на світ. Висловлюючи замовляння, важливо це робити під час приготування куті, з позитивним настроєм та чистими намірами.