Електричні поставки для газу: Фіцо попереджає Київ про можливі відповіді.
Прем'єр висловив припущення, що Словаччина може зупинити постачання електроенергії в Україну у відповідь на рішення відмовитися від транзиту російського газу.
Словаччина розгляне відповідні заходи проти України, такі як припинення резервного постачання електроенергії після 1 січня, якщо Київ припинить транзит російського газу , заявив в п'ятницю, 27 грудня, прем'єр-міністр країни Роберт Фіцо, який нещодавно їздив до Москви на перемовини.
У своєму відеозверненні на Facebook Фіцо знову висловив свою позицію, стверджуючи, що зупинка постачання газу через територію України негативно вплине на ЄС і його здатність конкурувати. Він навів розрахунки, за якими втрати для Європейського Союзу можуть досягти 120 мільярдів євро у 2025-2026 роках, зважаючи на підвищення цін не тільки на газ, а й на електроенергію, що виробляється з цього ресурсу.
Згідно з його словами, Словаччина недоотримає близько 500 мільйонів євро через відсутність транзитних шляхів, тоді як Україна зазнає втрат на рівні майже мільярда євро. Росія, за його оцінками, потерпить "лише" 2,5 мільярда євро. "Ми знову завдали удару по росіянам, правда ж?" - поцікавився Фіцо.
Відповідальність за це він поклав на президента України Володимира Зеленського. "Після 1 січня ми оцінимо ситуацію і можливості відповідних заходів проти України, - сказав Фіцо. - Якщо це буде неминуче, ми припинимо постачання електроенергії, необхідної Україні під час перебоїв в роботі електромереж. Або ми домовимося про інший план дій".
"Чому комусь має бути цікава якась Словаччина, правда ж, пане Зеленський? Але варто вам зіткнутися з проблемами зимового холоду, як ви починаєте голосно кликати на допомогу," - заявив Фіцо в адресу українського президента.
На сьогоднішній день Словаччина займає друге місце серед країн, які постачають електроенергію в Україну, як в аварійних ситуаціях, так і в комерційних обсягах.
Незважаючи на повномасштабну агресію Росії проти України, постачання газу з Російської Федерації продовжується в Європу через українську територію відповідно до угоди, підписаної між російським "Газпромом" і українським "Нафтогазом" п'ять років тому. Термін дії цієї угоди закінчується в грудні 2024 року. В Києві підтвердили, що Україна не планує продовжувати співпрацю з "Газпромом".
Європейська комісарка з енергетичних питань Кадрі Сімсон підкреслила, що з початком війни Росії в Україні Європейський Союз значно зменшив свою залежність від російського газу та має намір повністю від нього відмовитися.