Європейський Союз розробляє стратегію для повернення українських біженців: що вже відомо про ці наміри.


Європейська комісія вперше звертається до держав-членів ЄС з пропозицією створити програми для добровільного повернення українських біженців на батьківщину, при цьому продовжуючи їхній тимчасовий захист до березня 2027 року.

Цю інформацію публікує El Pais.

Європейський Союз активно працює над тривалими рішеннями для більше ніж 4 мільйонів українських біженців, які знаходяться на його території. Європейська комісія продовжила дію тимчасового захисту ще на один рік, до березня 2027 року. Одночасно, вперше, вона закликає 27 держав-членів ЄС підтримувати поступове повернення тих, хто бажає повернутися в Україну, а також врегулювати статус осіб, які вже інтегрувалися та мають намір залишитися в країнах, де вони зараз перебувають.

На відміну від попередніх продовжень механізму тимчасового захисту, цього разу Комісія закликає країни-члени ЄС взаємодіяти у поступовому поверненні тих, хто прагне повернутися на батьківщину.

"Від 2022 року ми надаємо захист тим, хто втік від загарбницької війни Росії, і продовжуємо це робити. Разом з Україною ми готуємо шлях, щоб люди могли повернутися та відбудувати свої домівки, коли це стане безпечно", -- заявила очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Як наголосив комісар з питань внутрішніх справ та міграції Магнус Бруннер, усі, хто повернуться, зроблять це за власним бажанням. За його словами, завершення статусу тимчасового захисту буде спільним рішенням 27 країн-членів ЄС та українського уряду, "коли ситуація стане стабільною". Бруннер уточнив, що "якщо обставини в Україні зміняться" протягом цього або наступного року, Комісія може запропонувати призупинити тимчасовий захист раніше березня 2027 року.

Європейська комісія звернулася до урядів країн ЄС із закликом співпрацювати з українською владою для розробки та реалізації програм добровільного повернення біженців. У рекомендаціях також йдеться про створення центрів підтримки, які надаватимуть допомогу як тим, хто планує повернутися до України "коли цього дозволять умови, як зараз, так і в майбутньому", так і тим, хто вирішить залишитися в країнах ЄС та бажає отримати статус постійного резидента. Перші інформаційні центри, ймовірно, будуть відкриті в Берліні, Празі та Аліканте.

Єврокомісія також закликає до організації "ознайомчих поїздок", щоб люди, які мають намір повернутися до України в майбутньому, могли на місці оцінити умови для відновлення свого життя у країні, з якої їм довелося виїхати. Виконавчий орган під керівництвом Урсули фон дер Ляєн призначить "спеціального посланця з питань українських біженців у ЄС", чия місія полягатиме в координації планів повернення з різними урядовими структурами.

Приблизно 16% з 44 мільйонів людей, які проживали в Україні до початку війни, знайшли притулок за межами країни, переважно в країнах Європейського Союзу (це близько 4,3 мільйона з майже 7 мільйонів загалом). На початку повномасштабного вторгнення Росії більшість українців, які оселилися в ЄС, планували повернутися додому, щойно з’явиться можливість безпечного повернення. Однак з часом багато з них змінили свої погляди на майбутнє.

Згідно з даними опитувань, проведених Центром економічної стратегії та Київським аналітичним центром, з грудня 2022 року до кінця 2024 року частка українських біженців, які висловлюють намір "можливо" або "точно" повернутися на рідну землю, знизилася з 74% до 43%.

Нагадуємо, що нещодавно з’явилась інформація про те, що Європейський Союз розпочав обговорення можливих сценаріїв завершення програми тимчасового захисту для українських громадян. Серед запропонованих варіантів – продовження дії захисту ще на рік, надання нового статусу терміном на 10 років або ж поступовий вихід із програми. Одночасно з цим зростають побоювання щодо правової невизначеності для біженців. Рішення можуть бути прийняті вже 12-13 червня.

Related posts