"Гинути в перші миті атак". Як Сила спеціальних операцій захоплювали військових Північної Кореї та які свідчення надали корейці.
Про захоплення перших північнокорейських військових на Курщині розповіли бійці ССО, які здійснили цей успішний захоплення. Як українським солдатам вдалося це зробити та які думки висловлюють самі корейці про війну, дізнайтеся з матеріалу журналістки РБК-Україна Юлії Акимової.
Зміст:
На початку повномасштабної війни Кремль був упевнений, що досить швидко завоює Україну малими силами. Саме тому у перших російських військових, які йшли до Києва, із собою була парадна форма. Через фактично три роки великої війни, величезних людських втрат, санкцій і повільної, але наполегливої ізоляції, у Москві усвідомили, що допомога зі сторони не буде зайвою.
Перші звістки про наміри Росії призвати на війну проти України бійців з Північної Кореї з'явилися ще в жовтні. Цю інформацію підтвердили розвідки трьох країн: Південної Кореї, України та Сполучених Штатів. Вже у грудні стало відомо, що перші підрозділи військових з КНДР були відправлені до Курської області для підтримки російських військових.
Росія, залишаючись вірною своїй позиції, не надає чіткої інформації про можливу участь солдатів з Північної Кореї у війні проти України. Однак це не заважає іноземним розвідкам регулярно виявляти та публікувати нові дані, які свідчать про реальні події. Згідно з різними джерелами, до Курської області було переведено від 10 до 12 тисяч північнокорейських військових, і, судячи з інформації, яку отримують розвідники, російське командування не шкодує їх.
Згідно з останніми даними, отриманими від розвідки Південної Кореї, за кілька останніх місяців загинуло понад тисячу військових Північної Кореї. Президент України Володимир Зеленський зазначає, що втрати корейських солдатів становлять близько чотирьох тисяч. Західні медіа повідомляють, що лідер КНДР Кім Чен Ин сам запропонував російському диктатору використати "послуги" своїх збройних сил в обмін на довгострокове захист.
Не можна стверджувати, що Путін покладається на північнокорейських військових як на останню надію у своїй спробі досягти успіху в цій війні. Його власні війська, хоча й повільно, але все ж таки просуваються, захоплюючи дедалі більше українських територій. Бійці з КНДР, які залучаються в Курській області, скоріше виконують роль підкріплення, щоб не залишити цю ділянку фронту без захисту та продовжувати наступ. Нажаль, їм це вдається.
Путін та Кім Чен Ин (зображення: Getty Images)
Українські військові, які беруть участь у боях у Курській області, кілька разів намагалися взяти корейських солдатів у полон, але зазнавали невдач. Наприкінці грудня їм все ж вдалося захопити двох північнокорейських бійців. Їх привезли в Україну, підлікували, а співробітники СБУ навіть встигли записати з ними кілька "інтерв'ю".
Знімки, на яких нібито були зображені корейці в полоні, почали з'являтися всього через тиждень після того, як перші військовослужбовці з КНДР були помічені в Курській області. При проведенні попередніх аналізів виявилося, що на фотографіях насправді зображені або тувинці, або буряти, що знову призводило до скасування обліку полонених корейців.
У кінці грудня українським військовим вдалося захопити солдата з КНДР, проте він помер під час евакуації від тяжких поранень. Інший військовослужбовець вчинив самогубство прямо на очах у українських сил. Таку "відданість" бійців з Північної Кореї українські військові та розвідка пояснюють їхньою сильною ідеологічною переконаністю.
За свідченнями бійця 84-ї тактичної групи ССО "Грека", до Курської області були направлені не звичайні військові, а представники Сил спеціальних операцій Північної Кореї. Очевидно, що перед відправкою на фронт їм вказали, що здаватись в полон категорично заборонено. Потрапляння таких військових до рук Збройних сил України може призвести до серйозних наслідків для їхніх родин.
"Якщо уряд Північної Кореї дізнається про здачу в полон військового, його сім'я, ймовірно, зазнає серйозних наслідків. Існує велика ймовірність, що їх можуть стратити або відправити на важкі роботи. Тому кореєць, який підірвав себе, коли одна з наших тактичних груп підійшла занадто близько, вирішив обрати гранату замість полону", - зазначає "Грек" у коментарі для РБК-Україна.
Під час третьої спроби українських військових захопити північнокорейських солдатів, їм вдалося вчасно відібрати у них гранати та зброю. На відеозапису, доступному РБК-Україна, бійці ССО, одягнені в "кікімори" (спеціальний камуфляж), з'являються перед наляканим корейським військовим, після чого піднімають його та укладають на ноші. Солдат виявляє свій страх і біль, вигукуючи англійською "No!". Весь цей процес супроводжується звуками вибухів і гудінням БПЛА, оскільки російські війська не прагнули, щоб корейці опинилися в українському полоні.
Команда північнокорейських воїнів, серед яких опинилися вже захоплені солдати, протягом деякого часу була об'єктом уваги українських ССО. Бійці КНДР готувалися до наступу, однак українські військові випередили їхні плани і здійснили напад першими.
Битва виявилася нетривалою – корейські солдати були захоплені зненацька і швидко втратили орієнтацію. Це викликало в них паніку, і вони почали відступати, створюючи безлад. Тим часом їх вже оточували, і раптом увагу привернув один військовий з Північної Кореї, який відірвався від своєї групи. Він виглядав дуже погано і, очевидно, страждав від шоку через осколкове поранення в ногу. З усілякими умовляннями та хитрощами вдалося забрати у нього карабін і гранату.
Знімок з відео Сил спеціальних операцій, на якому вони захоплюють військового з КНДР (джерело: РБК-Україна)
"Він виглядав майже як дитина, дуже молодий хлопець. У нас не було ані думок, ані бажання бити його або ще що-небудь. Ми хотіли його врятувати і в нас це вийшло. Ми зробили все, щоб він почувався спокійно і безпечно, щоб зрозумів, що йому нічого не загрожує з нашого боку. Так ми його і взяли в полон. Нічого складного, просто чітка і злагоджена операція", - розповідає боєць ССО.
Поки корейця виводили в безпечну зону, російські солдати намагалися обстріляти евакуаційну команду з артилерії. У сховищі полоненому зробили знеболювальну ін'єкцію. "Він сильно прагнув води та їжі. Просив про напої, їжу і цигарки. Ми забезпечили його всім необхідним, не відмовляючи в жодному з прохань".
Поки військовослужбовці чекали на підмогу, полоненого бійця намагалися розговорити або хоча б заспокоїти. Українських військових перед відправленням у Курську область навчали слів корейською - "здавайся", "повзи", "йди сюди", а також "так" і "ні". Цього мізерного запасу слів не вистачило на повноцінний діалог, тому українські військові говорили по черзі, звідки вони. Кореєць же весь час повторював "Пхеньян".
"Загалом він нормально поводився, видно, що він поважає нас, бо він зрозумів, що ми йому не зашкодимо. Але було видно, що він переживає через полон".
Згодом цей полонений висловить бажання залишитися в Україні, але в разі негативного рішення готовий вирушити до Північної Кореї. До речі, президент Зеленський неодноразово підкреслював, що готовий повернути солдатів КНДР назад Кім Чен Ину. Тим часом, у Південній Кореї вже заявили, що можуть прийняти їх, оскільки вважають їх своїми громадянами.
Після того, як група ексфільтрації доставила його та ще одного корейського ув'язненого в безпечну локацію, їх обоє передали лікарям та співробітникам СБУ.
У відеозапису, який вперше опублікував Зеленський, двоє корейців перебувають у камері. Один із них сидить, тоді як інший, який отримав поранення в ногу, лежить на трьох подушках. Співробітники силових структур не змогли провести змістовну бесіду з першим корейцем, оскільки його щелепа була серйозно травмована і туго забинтована, тому він лише кілька разів кивнув головою у відповідь.
Один з військовослужбовців Північної Кореї, який потрапив у полон (зображення: Telegram-канал президента Володимира Зеленського)
Другий кореєць починає говорити. Співробітники СБУ ведуть з ним бесіду за допомогою перекладача. Він уважно вникає в запитання, наче розуміє українську, а потім повільно відповідає. Коли він вимовляє перші слова, виникає відчуття дежавю — виявляється, він також прибув сюди на навчання і навіть не підозрював, що це пов'язано з війною.
Через кілька днів він починає більше відкриватися і ділиться своєю історією про те, як потрапив у полон. "Точно не можу згадати всі деталі, але був якийсь бій, під час якого я отримав поранення. Після того, як ми відступили, я залишився один, оскільки не міг пересуватися. Приблизно три-п'ять днів провів на самоті. Зрештою, мене знайшли військові, зробили ін'єкцію і доставили сюди на автомобілі".
Корейців теж готували до зустрічі з українськими солдатами, але не змушували заучувати "Стій" і "Повзи". Замість цього дали їм картинки - на одній зображено будинок, а на другій - зброю. За легендою полоненого солдата, ці картинки вони мали показувати українським військовим. Якщо вони обирають будинок, їх відпускають, а якщо зброю - віддають росіянам.
Один з військовослужбовців Північної Кореї, який потрапив у полон (зображення: Telegram-канал президента Володимира Зеленського)
Кореєць, захоплений у полон, служив у розвідувальному батальйоні. Як він зазначив, у Північній Кореї всі чоловіки після закінчення школи йдуть до армії та проходять обов'язкову службу. Він вирішив обрати шлях розвідника.
"Моя мама не знає, де я був. На кораблі, на якому я плив із Кореї в Росію, було близько 100 людей. Це був російський пором, але не військовий, а для перевезення вантажів. Але були тільки ми. У поїзді були ті самі люди, з якими я був на поромі", - стверджує кореєць.
Він відзначає, що в боях на території Курської області гине чимало корейців, хоча конкретних цифр не наводить. Його слова важко розпізнати — коли він вводить в оману, а коли насправді не має інформації. Проте стає зрозуміло, що він досить обачно підходить до вибору кожного висловлювання.
"Я не дуже багато знаю про світ за межами Північної Кореї. Про Південну Корею я знаю те, що там менше гір, ніж у КНДР".
Борець ССО "Грек" ділиться інформацією про присутність корейських військових у кількох зонах Курської області, де іноді вони є єдиними учасниками, без підтримки з боку російських сил. "Уявіть собі, що на один напрямок можуть бути відправлені 10 тисяч солдатів. Ця стратегія створює серйозний тиск як на українські війська, так і на їхнє забезпечення. Щоб успішно протистояти таким масованим атакам, необхідні значні ресурси".
У полоненого північнокорейського солдата знайшли свіжовиданий військовий квиток РФ без фотографії. У графі "прописка" повідомляється, що боєць КНДР - тувинець.
Українські військові відзначають, що солдати з Північної Кореї виявляють значну витривалість. За спостереженнями бійців ССО, корейці здатні переносити значні вантажі на тривалі відстані. Вони вправно пересуваються парами, що характерно для військових спецпідрозділів. Їхня підготовка на досить високому рівні, і в деяких випадках їхні дії видаються розумними, проте їм суттєво бракує одного - практичного досвіду.
Один з військовослужбовців Північної Кореї, який потрапив у полон (зображення: Telegram-канал президента Володимира Зеленського)
"Збройні сили Північної Кореї абсолютно не готові до сучасних військових конфліктів, на відміну від російських військ, які мають постійний досвід ведення бойових дій та здатні адаптуватися до змін на полі бою. Північнокорейські військові, навпаки, не мають таких навичок. Це стало очевидним у різних ситуаціях, зокрема під час конфлікту з використанням дронів," - зазначає експерт на прізвище "Грек".
Лише півтора місяця тому корейці не мали уявлення про безпілотні літальні апарати, тому з подивом спостерігали за українськими дронами, не намагаючись сховатися. Це призвело до значних втрат серед військових КНДР. Згодом корейські солдати почали більше орієнтуватися під час атак дронів, отримавши спеціальні інструкції. Проте їх виконання залишає бажати кращого, що дозволяє пілотам тактичної групи 81, за словами "Грека", діяти з великим успіхом.
Північні корейці ще не повністю усвідомлюють, що війна ведеться не лише людьми, але й технікою. Хоча вони намагаються чинити опір, це безрезультатно. В результаті, їхні втрати величезні, оскільки вони не знають, як ефективно протистояти безпілотникам. І це ще не все. Багато військових КНДР гине протягом перших хвилин атак. А ті малі групи, які залишаються в живих, намагаються захопити ключові позиції, - зазначає "Грек".
При цьому в штурми з ними йдуть їхні ж командири, що саме по собі рідко зустрічається. У ССО зазначають, що бійців КНДР не варто недооцінювати - корейці повільно, але адаптуються, до того ж вони дуже ідейні і прагнуть показати відданість своїм ідеалам на полі бою. Залишається незрозумілим, яким саме ідеалам корейці показують відданість, воюючи на боці російської армії, але сама по собі ідейність - досить потужна мотивація.
Тим не менш, за один бойовий вихід українські військові можуть ліквідувати по 15 північнокорейських солдатів. Росіяни їх відверто не шкодують і посилають у перших лініях, щоб розвідати обстановку.
Наші артилеристи демонструють вражаючі результати, а оператори ССО ефективно виконують свої завдання під час бойових зіткнень. Справді, якщо війська Північної Кореї намагатимуться вступити в контакт з нами, їхні шанси на виживання практично дорівнюють нулю.
Of course! Please provide the text you'd like me to make unique.
Колективний Захід засудив дії Путіна щодо залучення бійців із КНДР, і змушений був відреагувати. У відповідь на дії Кремля Києву дозволили стріляти західним "далекобоєм", щоправда, тільки на 300 км. У цій ситуації чітко видно, що Путін перехопив ініціативу - саме він робить перші кроки для перевірки союзників України "на міцність". А Захід поки що тільки відповідає.