Ханука 2024: яких дій слід уникати у цей день згідно з традиціями
РБК-Україна (проєкт Styler) розкриває історію Хануки, а також основні заборони та традиції цього свята.
Ханука триває вісім днів, що є символом чудесного моменту свята. Хоча оливкова олія в лампаді була обмеженою, вона все ж горіла протягом усіх восьми днів.
Свято Ханука відзначається 25 числа місяця Кислева, що базується на місячному календарі. У 2024 році це свято розпочнеться в середу, 25 грудня, ввечері, і триватиме до вечора четверга, 2 січня.
Ханука означає перемогу світла над темрявою, а саме відновлення Єрусалимського храму. В II столітті до нашої ери юдейський народ міг вільно сповідувати релігію після здобуття перемоги над грецько-сирійськими військами та відновлення Другого храму у Єрусалимі.
Проте за 175 років до нашої ери до влади прийшов Антіох Епіфіан, який заборонив релігію, а всі святині, разом з Менорою, вислав до Сирії. Юдеї розпочали боротьбу, яка тривала протягом трьох років.
Коли повстанці досягли оскверненого Єрусалимського храму, вони знайшли всередині лише один глечик з ритуальною олією для світильників. Цієї рідини вистачило б лише на добу, але сталося справжнє чудо — вогонь горів протягом восьми днів.
За цей час юдеї змогли приготувати олію для лампад та очистити храм за допомогою свічок. На честь цього кожного року відзначають Хануку, яка звучить подібно до слова "очищення" на івриті.
Запалювання свічок ханукії – це особливий ритуал, який символізує світло та надію.
Пригадуючи історичні моменти, на свято Ханука упродовж восьми днів запалюють свічки в особливому свічнику, який називається ханукія. Кількість свічок відповідає дню святкування: у перший день запалюють одну свічку, у другий - дві, а на восьмий день - вже вісім свічок.
Ханукальні свічки встановлюються праворуч наліво, а запалюються навпаки. Крім цього, запалити свічки треба до заходу сонця, використовуючи для цього дев'яту, додаткову, свічку з ханукії.
Вважається, що вогонь має горіти не менше 30 хвилин після настання ночі. Крім того, за пів години до запалювання свічок не рекомендується вживати їжу. Першу свічку дозволено запалювати хлопчикам від 9 років або главі сім'ї.
Як запалюють свічки на Хануку (фото: Freepik)
Особливі молитви
Упродовж восьмиденного святкування читають молитви вдячності. Крім того, звучать пісні, що прославляють дивовижне світло.
Подарунки та розважальні заходи
На Хануку традиційно прийнято дарувати дітям монети (ханука гельт), а також презентувати їм іграшки та пригощати солодощами. Однією з популярних розваг є гра в ханукальну дзиґу (дредель), на якій написані символи, що нагадують про диво цього свята.
Приготування автентичних національних страв
На Хануку не практикуються строгі дієти чи пости. Навпаки, цей час зазвичай супроводжується сімейними святковими бенкетами. Найбільш популярними стравами, які готують для святкування, є суфґанійот (пончики з гарбузом), латкес (картопляні оладки) та різноманітні страви, приготовані в олії.
Cуфґанійот - пончик з начинкою до Хануки (фото: Freepik)
Світло, що випромінює ханукія, не слід використовувати для читання, виконання роботи чи інших повсякденних завдань — це буде вважатися неповагою до свята.
Жінкам заборонено працювати під час Хануки, оскільки це вважається знаком вдячності за чудеса цього свята. У період грецького владарювання жінки стикалися з численними утисками.
Під час святкування Хануки важливо не вшановувати пам'ять покійних. Цей час слід зосередити на близьких, живих членах родини та друзях.