Християни як східного, так і західного обрядів святкують Пасху.


У 2025 році християни східного та західного обрядів святкують Великдень в один день - у неділю, 20 квітня.

Великдень є святом, яке змінює свою дату щороку, і її визначають за місячно-сонячним календарем, як зазначає Укрінформ.

Це найдавніше і найголовніше християнське свято усього богослужебного року. Для християн Великдень символізує перемогу життя над смертю, звільнення від тягарів гріха, перехід зі стану несвободи в царину свободи і любові.

Згідно з Євангеліями, після свого прибуття до Єрусалима, Ісус зазнав зради і був розп'ятий на хресті. Його поховали у печері, наданій учнями. Проте, після трьох днів, у недільний ранок, жінки-мироносиці, прийшовши до гробниці, виявили, що вона порожня. Замість тіла Ісуса вони зустріли ангела, який сповістив їм про Його воскресіння. Незабаром одна з жінок зустріла самого Христа, спочатку сприйнявши Його за садівника, і Він повідомив їй про своє повернення до життя.

Святкування Великодня у західних та східних християн має багато спільного в основних принципах, але дати святкування зазвичай різняться. Цього року всі християни, незважаючи на різні календарі, святкуватимуть Великдень в один і той же день - 20 квітня. А Вербну неділю відзначали тиждень раніше - 13 квітня. Подібні збіги трапляються досить рідко, приблизно раз на три-чотири роки.

Різниця в датах святкування Великодня між католиками та православними пояснюється тим, з якої дати визначається перший весняний повний місяць. Православні церкви (включаючи ті, що перейшли на новоюліанський календар) обчислюють дату Великодня, спираючись на дату весняного рівнодення за юліанським календарем. У свою чергу, католики та протестанти використовують астрономічне рівнодення для розрахунку цієї дати. Таким чином, ці відмінності впливають на обчислення дати святкування.

Слід підкреслити, що вже четвертий рік поспіль Україна святкує Великдень в умовах воєнного стану. У зв'язку з цим, поліція буде працювати в посиленому режимі під час святкових днів. Окрім цього, в умовах воєнного стану запроваджено певні обмеження: розклади богослужінь розроблені з урахуванням комендантської години. Правоохоронці також рекомендують вірянам, які планують відвідати храми на Великдень, заздалегідь перевірити наявність укриттів у церквах.

Служба безпеки України закликає громадян бути особливо уважними та дотримуватись заходів безпеки у період Великодня, щоб запобігти можливим провокаціям і терористичним актам з боку Росії. Рекомендується обмежити відвідування великих заходів, не піддаватися на провокації або спроби спонукання до незаконних дій, а також дотримуватись комендантської години. Важливо не ігнорувати сигнали повітряної тривоги і під час їх оголошення залишатися в укриттях. Крім того, громадяни повинні повідомляти правоохоронні органи про будь-які підозрілі предмети або осіб, які можуть бути причетні до провокацій або становити загрозу. У СБУ нагадують, що зазвичай ворог намагається атакувати місця з великою кількістю людей.

Згідно з інформацією від Київської міської державної адміністрації, у ніч на Великдень в Києві комендантська година залишиться без змін, а богослужіння в храмах проходитимуть у форматі онлайн-трансляції. У той же час, на Хмельниччині тривалість комендантської години у Великодню ніч зменшено на дві години. Кіровоградська область також впровадила скорочену версію комендантської години.

У деяких регіонах країни святкові заходи обмежуються. Наприклад, в Івано-Франківській області, відповідно до рішення Ради оборони, масові святкування на Великдень скасовано. У Запоріжжі священнослужителі з міркувань безпеки рекомендують вірянам приєднуватися до богослужінь в онлайн-форматі. У Херсонській області також прийнято рішення проводити великодні та поминальні служби в режимі онлайн. Крім того, місцева поліція закликає жителів утримуватися від виходу на вулицю під час свят, якщо це не є терміновою необхідністю.

Згідно з інформацією, наданою Укрінформом, 1 вересня 2023 року Православна церква України адаптувалася до нового юліанського календаря.

Related posts