Хто насправді створив Велику піраміду: нові дослідження ставлять під сумнів стародавні легенди.


Археологи з Єгипту знайшли нові написи та сліди всередині Великої піраміди в Гізі, які дозволяють глибше зрозуміти, хто і яким чином збудував цю величну споруду понад 4500 років тому. Це відкриття ставить під сумнів загальноприйняту думку про те, що цей грандіозний комплекс був побудований рабами.

Цю інформацію публікує Daily Mail.

Відомий єгиптолог Захі Хавасс розповів, що за допомогою сучасних візуалізаційних технологій вдалося дослідити вузькі приміщення над "камерою царя" та виявити раніше невідомі графіті. На думку вченого, ці написи були залишені робітниками ще в XIII столітті до нашої ери.

Археологи також вивчали поховання, розташовані на південь від піраміди. Ці могили належать досвідченим будівельникам і прикрашені статуями, що зображують сцени тяжкої праці, зокрема, процес перетягування кам'яних блоків. На деяких з цих предметів збереглися титули, такі як "куратор східної частини піраміди" або "майстер".

"Якби ці люди були рабами, їх не ховали б у тіні піраміди, навпроти будівельного майданчика. Більше того, їхні гробниці були б спеціально підготовлені, як це робилося для царів та їхніх найближчих соратників," -- зазначив Хавасс у подкасті Limitless, веденому журналістом Меттом Біллом.

Дослідницька група також знайшла сліди насипного пандусу, виготовленого з кам'яного щебеню та глини. Цей пандус, ймовірно, слугував для транспортування вапнякових блоків з кар'єра, що знаходився менш ніж за 300 метрів від піраміди. Це відкриття надає нові перспективи щодо інженерних здібностей давньоєгипетських майстрів.

Наразі триває підготовка до нової експедиції, в рамках якої спеціалізований робот вперше в історії сучасної археології буде запущений у внутрішні камери піраміди.

У ході своїх розкопок у районі Гізи команда під керівництвом доктора Захі Хавасса натрапила на крем'яні інструменти та молоткові камені, які, ймовірно, використовувалися будівельниками Великої піраміди. Крім того, археологи виявили свідчення технології вирівнювання основи монумента, яка була вирізана в скельному масиві на глибину більше 8 метрів.

Після того, як квадратну площадку було розмічено, будівельники почали вимірювати та обробляти каміння з усіх чотирьох боків, доки не досягли ідеально рівної поверхні. Цю поверхню все ще можна спостерігати на південному фасаді піраміди Хуфу, -- зазначив Хавасс.

Роботи виконувалися різними групами: одна команда видобувала камінь, інша формувала блоки, а третя займалася їх транспортуванням на дерев'яних санях, які тягнули по піщаній поверхні. Блоки піднімалися за допомогою насипного пандусу, залишки якого були виявлені командою Хавасса під час розкопок на території C2, розташованій на південний захід від піраміди.

Тим часом інша група археологів під керівництвом Марка Ленера дослідила поселення робітників. На сході від піраміди вони виявили залишки великої пекарні, споруди для засолювання риби, казарми та житлові будинки.

"Є поширений міф, що будівельники харчувалися лише цибулею, хлібом і часником. Насправді ми знайшли тисячі кісток тварин", -- зазначив Хавасс. За оцінками спеціалістів з Чиказького університету, на харчування 10 тисяч працівників щодня забивали близько 11 корів і 33 кози.

Команда зосередила свою увагу на вивченні так званої Великої порожнечі — обширної зони, що перебуває всередині піраміди і була виявлена ще в 2017 році. Ця порожнеча розташована вище Великої галереї, яка є головним коридором, що веде до кімнат цариці та царя.

В межах нової експедиції заплановано застосування унікального мікроробота, чий розмір не перевищує одного сантиметра. Цей пристрій здатен проникати в недоступні місця через невеликий отвір у камені. Фінансування місії забезпечить журналіст Метт Білл, а самі розкопки мають розпочатися на початку наступного року.

Доктор Хавасс висловлює думку, що Велика порожнеча може приховувати втрачений мавзолей фараона Хуфу, який є одним із найзагадковіших монархів Стародавнього Єгипту. Однак його співрозмовник, журналіст на ім'я Білл, сумнівається в цій можливості, оскільки жодна з великих пірамід до цього часу не містила залишків фараонів у своїх похоронних кімнатах.

Related posts