Коли відзначатимуть пости у 2025 році: дати за традиційним і сучасним календарем.


У 2025 році календар публікацій зазнав змін у зв'язку з переходом Церкви на новий юліанський календар.

У 2023 році Православна церква України прийняла новий календарний формат. Відповідно до цього, свята з незмінною датою, а також певні православні пости зазнали зміщення. Пропонуємо вам ознайомитися з термінами посту у 2025 році – дати за новим і традиційним стилем.

Піст - це період очищення духовного і фізичного.

Термін "піст" має свої корені в пізньому праслов'янському слові рostъ, яке, в свою чергу, походить від давньоверхньонімецького fasto, fasta, що означає "міцно тримати" або "залишатися стійким".

Протягом певного періоду віряни утримуються від гріховних вчинків, розважальних заходів та споживання продуктів тваринного походження, розвиваючи свою силу волі та контролюючи свої пристрасті.

Православні пости є багатоденні, а є й такі, які тримають один день. Також протягом року заведено постити по середах і п'ятницях, за винятком періоду святок і суцільних седмиць (тижнів).

Коли відзначатимуть багатоденні пости в 2025 році за новим та традиційним календарем:

Вважається одним із найжорсткіших. Тривалість його складає 48 днів, а дати посту щороку варіюються, оскільки залежать від дати святкування Великодня, що робить їх однаковими для обох стилів – нового та старого.

Великий піст у 2025 році стартує 3 березня і триватиме до 19 квітня, а Великдень буде відзначатися 20 квітня.

Починається через тиждень після П'ятидесятниці (Трійці), а закінчується перед святом святих Петра і Павла. Оскільки Трійця, як і Великдень, не має фіксованої дати, то тривалість Петрового посту щороку різна.

У 2024 році ПЦУ прийняла рішення скасувати цей піст через відсутність необхідного календарного проміжку.

У 2025 році свято П'ятидесятниці випадає на 8 червня за новим стилем. Відповідно, піст розпочнеться 16 червня і триватиме до 28 червня, коли відзначається свято святих Петра і Павла, яке припадає на 29 червня.

Згідно з юліанським календарем, Петрів піст стартує 8 червня і триватиме до 11 липня, оскільки святкування Петра і Павла, за цим календарем, відзначається 12 липня.

Успенський піст триває два тижні перед святом Успіння Пресвятої Богородиці.

Свято Успіння за новим стилем відзначається 15 серпня, що означає, що піст триватиме з 1 по 14 серпня.

Згідно з традиційним стилем, Успенський піст триватиме з 14 по 27 серпня (Успіння, відповідно до старого календаря, відзначається 28 серпня).

Останній тривалий піст триває 40 днів.

У новому церковному календарі цей період охоплює час від 15 листопада до 24 грудня.

Згідно з давніми традиціями, Різдвяний піст триває з 28 листопада до 6 січня.

Ці церковні пости тривають лише один день, і їх всього три (за винятком пісних середи та п'ятниць, згаданих раніше):

Раніше ми ділилися інформацією про те, як коректно дотримуватися Різдвяного посту, а також отримали відповідь від священнослужителя на питання, чи є гріхом не виконувати його.

Related posts