Конвеєр насильства: яким чином Росія реалізує в Україні стратегію подвійних атак.


Пожежна машина розташувалася в центрі перехрестя. Її двигун реве, а сині проблискові маячки сповіщають про лихо. Щоб зрозуміти, що трапилося, достатньо поглянути на ще незадіяний пожежний рукав, який, мов змія, звивається по землі і зникає за п'ятиповерховим будинком хрущовського типу.

7 серпня 2023 року, Покровськ. Кілька хвилин тому російська ракета влучила в житловий будинок на вулиці Центральній, що, як випливає з її назви, розташована просто в центрі міста. Ракета пробила два поверхи.

- Людей, які постраждали, поки що не видно, - зазначає місцевий правоохоронець, активуючи свою нагрудну камеру. Через її об'єктив ми будемо стежити за розвитком подій.

Тут немає великої кількості постраждалих, а також звичайних громадян. Натомість на місце події прибуло кілька десятків рятувальників з ДСНС та представників поліції.

Переступаючи через каміння та шматки труб, поліцейський крокує вздовж пожежного рукава. Минає карету швидкої й дізнається, що є щонайменше одна постраждала, яку поки не встигли забрати лікарі. Він прямує до неї через дитячий майданчик, де яскраво-помаранчеві гойдалки контрастують із сірістю навколишніх будинків. Тільки тепер майданчик усіяний цеглою, ніби шрапнеллю.

Жінка похилого віку простяглася на тканинних ношах, в той час як кілька чоловіків схилилися над нею. Один з поліцейських передає їм бинт і джгут зі свого рюкзака. Кров вже зупинили, і чоловіки піднімають краї нош, щоб перенести поранену до автомобіля.

Цей чорний позашляховик має поліцейські номери. Правоохоронець піднімає заднє сидіння, щоб звільнити місце в переповненому різними речами багажнику для пораненої. Разом вони намагаються втиснути її в автомобіль.

Поліцейський підсаджує ще одного пораненого на пасажирське сидіння - чоловік виглядає вражаюче, адже на ньому лише сімейні труси, а його руки і ноги вкрило безліч порізів. Зрештою, співробітник поліції закриває всі дверцята і запускає двигун.

- Чорт забирай! - вигукує поранений, охоплений відчаєм.

За мить стає зрозуміло - чому. Нагрудна камера поліцейського фіксує різкий гул, а далі - яскравий спалах світла й вибух.

Уламки скла кружляють у салоні машини, наче сніжинки під ліхтарем. Лобове скло вкрите тисячею тріщин.

Поліцейський стартує так швидко, як може. Його рука в крові, на кермі залишаються густі темні смуги - схоже, венозна кровотеча.

Він прибуде до лікарні приблизно за три з половиною хвилини. Приймальне відділення вже наповниться постраждалими від першого ракетного обстрілу. Невдовзі з'являться й жертви другого удару, і їх кількість буде значно більшою.

Перша ракета того дня вбила двох працівників ресторану: кухарку та менеджера. Від другої, окрім трьох цивільних, загинув сержант Військової служби правопорядку, двоє працівників ДСНС і працівник газової служби.

Запуск "Іскандерів" по центру Покровська в серпні 2023 року класифікують як подвійний удар.

Цей термін використовується для опису атак, коли після початкового удару в короткий проміжок часу відбувається повторний. Ціль таких атак – рятувальні команди, медичні працівники та інші цивільні особи, які намагаються надати допомогу постраждалим.

Громадська організація Truth Hounds, яка спеціалізується на документуванні та розслідуванні міжнародних злочинів і серйозних порушень прав людини в Східній Європі, на Кавказі та в Центральній Азії, дослідила тактику подвійних російських ударів в Україні.

З'ясувалося, що російські сили працювали над цим ще під час конфлікту в Сирії, а в Україні їх кількість зростає експоненціально.

Які зміни в Росії призвели до зростання використання тактики подвійних ударів по цивільних об'єктах в Україні? Як рятувальники в Сирії намагалися справитися з подібними викликами? І чому таких випадків стає щораз більше? Відповіді на ці питання ви знайдете в статті "Української правди".

53-річний Володимир Нікулін багато що бачив у своєму житті.

Станом на 2014 рік я спостерігав за бандитизмом у Донецьку, де мешкав. Протягом наступних десяти років став свідком руйнувань, які Росія заподіяла Маріуполю, в якому працював. Під час жахливої атаки російських сил на пологовий будинок у березні 2022 року я познайомився з репортером Мстиславом Черновим і згодом допоміг вивезти журналістську команду з оточеного міста.

Протягом 32 років служби спочатку в міліції, а потім у поліції, Нікулін зустрічався з життям у численних його аспектах. Однак ту подвійна атаку на Покровськ він запам'ятає назавжди, навіть якщо всі інші спогади з часом розвіються.

Того вечора, в понеділок, після закінчення робочого дня він сів у свою машину, коли раптом почув знайомий звук, що нагадував йому часи обстрілів Маріуполя — це була ракета. Незабаром пролунав вибух, і з-під уламків піднявся вузький стовп чорного диму, що завис над містом. Нікулін, побачивши цю картину, швидко завів двигун і помчав у напрямку центру, до місця, де стався удар.

Дістався за п'ять хвилин. Залишив автівку і побіг до епіцентру вибуху - там вже було чимало його колег із Главка.

«Я був свідком того, як люди гинули на моїх очах, - розповідає Нікулін. - Перша ракета вдарила в житловий будинок, і уламки впали на тих, хто знаходився поруч.»

У Покровську існувало кафе під назвою "Корлеоне", а керуючий цього закладу жив неподалік. З п'ятого поверху на нього впали великі шматки цегли. Один з працівників кафе намагався звільнити його, знявши важкі уламки з грудей. Але я усвідомлював, що життя цієї людини вже добігає кінця - він був у жахливій агонії. Поліцейський, який бачив чимало в своїй службі, але навіть для нього смерть людини на очах справляла враження.

Однак Нікулін прибув не лише для того, щоб спостерігати. Йому потрібно було евакуювати постраждалих до лікарень, надавати першу допомогу пораненим та виводити мешканців сусідніх будинків з небезпечної зони.

Володимир усвідомлював, що повторний удар цілком можливий. Проте, єдине, що залишалося йому з цим усвідомленням, – це намагатися діяти швидше.

Останнім, кому він зміг надати підтримку, виявився поранений цивільний. Нікулін передав його своїм товаришам, а через кілька секунд знову почув звуки, що нагадували свист - наче шина автомобіля, що мчить зі швидкістю. Це була ракета!

Володимир спробував здійснити неможливе - одночасно бігти і падати. Почувся гучний вибух.

Усе навколо затягнулося темною завісою — пил від цегли та бетону був настільки щільним, що дихати ставало важко. Поранений Нікулін зумів піднятися і, незважаючи на майже повну відсутність видимості, прорвався до сусідньої вулиці. Там він натрапив на колегу, який чекав його в автомобілі, і разом вони вирушили до приймального відділення.

Одну з двох великих шрапнелей, які йому витягли лікарі, Володимир вирішив зберегти. Він вважає своє поранення в спину символічним, адже вважає, що друга ракета стала ударом у спину тим, хто рятував життя.

Володимир Нікулін зазначає, що росіяни використовують подвійні удари з кількох причин. По-перше, це дозволяє їм замаскувати наслідки першої атаки. По-друге, правоохоронні органи та служба ДСНС відіграють критично важливу роль у забезпеченні безпеки міста. Коли на них здійснюються напади, місто опиняється без необхідної підтримки. Крім того, знищуються ресурси, важливі для порятунку цивільних осіб.

Третім чинником є страх перед населенням. Якщо люди вважають, що після першої атаки їм не буде надано допомоги, це стає серйозним аспектом.

Подвійні удари - стратегія не нова для війн у 21 столітті. Так, наприклад, вони стали розповсюдженою практикою під час громадянської війни в Сирії. За вісім років, з 2013-го по 2021-й, Сирійський центр правосуддя та підзвітності нарахував 58 випадків подвійних ударів.

У звіті цієї правозахисної організації зазначається, що кількість і масштаб цих інцидентів помітно збільшилися після початку воєнних дій Росії у 2015 році.

У 2014 році в Сирії була заснована неурядова організація "Білі шоломи". Її волонтери часто ставали першими, хто реагував на надзвичайні ситуації після обстрілів. Внаслідок військових дій, переважно з боку режиму Асада та Росії, загинуло 238 волонтерів цієї організації. Ця висока цифра пояснюється використанням тактики подвійних атак.

- Коли відбувається бомбардування, на місце події прибуває група першого реагування, що складається з 2-4 добре підготовлених рятувальників, - менеджер зі збору доказів та архівування в "Білих шоломах" Абдулрахман Альмавас розповідає УП, як волонтери навчилися працювати в умовах подвійних ударів.

- Вони використовують пікап 4x4 або легкий транспортний засіб. Ці рятувальники мають навички міського пошуку й порятунку (Urban Search and Rescue), гасіння пожеж і надання першої допомоги. Їхні основні завдання - оцінити масштаби руйнувань і надати невідкладну допомогу постраждалим.

Водночас вони підтримують зв'язок із усією командою за допомогою рацій, щоб повідомити про поточну ситуацію та з'ясувати, які саме транспортні засоби чи обладнання можуть знадобитися. Це можуть бути, наприклад, пожежні автомобілі, цистерни з водою, швидкі медичні машини, а також легке та важке обладнання для проведення пошуково-рятувальних робіт. Крім того, вони ухвалюють рішення про необхідність додаткової підтримки з найближчого центру.

Поки перша команда визначає обсяги необхідних робіт, спостерігачі уважно стежать за небом, щоб виявити можливу присутність безпілотників або літаків. Лише коли небо залишається вільним, через певний час до постраждалих вирушає друга команда рятувальників.

Інженер-механік за освітою, Альмавас у "Білих шоломах" з моменту їхнього заснування. За його словами, за 10 років організація врятувала орієнтовно 128 тисяч життів.

"Білі шоломи" у цьому контексті не згадуються випадково. Ця організація працювала разом з дослідниками з Truth Hounds, які взяли на себе завдання вивчити тактики, що використовуються Росією для здійснення подвійних ударів під час війни проти України.

Дослідження, яке проводять, охоплює період з лютого 2022 року до 31 серпня 2024 року. Протягом цього часу організація Truth Hounds підтвердила 36 випадків схожих атак в Україні.

Перший документально підтверджений випадок подвійного ракетного удару стався 1 березня 2022 року, коли постраждала Харківська обласна державна адміністрація. Перша ракета вдарилася в площу перед будівлею о 8:01 ранку, а через 12 хвилин за нею слідувала друга, яка потрапила на дах. За офіційними даними, в результаті цього нападу загинуло 44 особи.

Згідно з інформацією, наданою організацією Truth Hounds, у 2022 році Росія провела щонайменше шість комплексних атак на військові та цивільні об'єкти в Харківській, Запорізькій, Донецькій та Вінницькій областях. Для цих нападів застосовувалися ракети, артилерійські системи та безпілотники моделі "Шахед".

У 2023 році зафіксовано не менше 10 таких атак, а в 2024 році їхня частота і географічне поширення значно збільшилися. З початку року до 31 серпня команда змогла підтвердити як мінімум 20 подібних випадків.

У своїй методології науковці зосередилися на двох основних критерії: чітке встановлення локацій обох ударів та обов'язкова пауза, що складає не менше 5 хвилин, між першим і другим ударами в межах однієї й тієї ж території.

Керівник департаменту досліджень Truth Hounds Роман Коваль зазначає, що ключовим фактором для підтвердження фактів стало прибуття рятувальних команд на місце події.

У своїй роботі команда використовувала щоденний моніторинг відкритих джерел та фіксувала інциденти, які мали ознаки подвійних ударів. Після цього дослідники верифіковували випадки, вивчаючи усі обставини, зокрема з виїздом на місце подій.

За словами Коваля, ще один важливий аспект, який врахували в Truth Hounds, полягав у реакції всередині Росії. Протягом тривалого часу російська сторона не відзначалася активною комунікацією щодо подвійних ударів, не надаючи деталей про методи проведення атак. Проте, починаючи з 2024 року, спостерігається зростання випадків, коли відомі "військові кореспонденти" РФ через свої телеграм-канали все частіше починають розкривати інформацію про характер атак.

Відомий військовий телеграм-канал "Рибарь" зазначив у одному зі своїх випусків, що під час обговорення атаки на нафтобазу у Вінницькій області російські Збройні сили тепер враховують час прибуття рятувальних команд на місце події, плануючи завдати повторного удару з урахуванням цього фактору. "Про таке раніше могли лише мріяти," — додав Коваль.

Ще один відомий російський телеграм-канал "Военный осведомитель" 13 липня 2024 року інформував про напад на населений пункт Буди в Харківській області. В результаті цього удару загинув керівник Харківського районного відділу ДСНС, а також кілька працівників поліції.

"Після того, як ворог почав усувати наслідки, було здійснено новий напад на працівників українського МВС та ДСНС", - йдеться у повідомленні.

Автори каналу не обмежились лише констатацією факту обстрілу цивільних об'єктів. Вони також зазначили, що цей випадок є "не єдиним, що ілюструє результативність подвійних атак на локації, де ведеться ліквідація наслідків від перших "ударів".

- Для них це є показником "ефективності", що багато про що говорить. Вони вважають вбивство рятувальників чи поліцейських рівнозначним вбивству військових, хоча з точки зору міжнародного права і рятувальники, і поліцейські є захищеними цивільними, - підкреслює Коваль.

Однією з найбільш вразливих груп цивільного населення з точки зору міжнародного права, поряд з місцевими жителями та правоохоронцями, є працівники Державної служби України з надзвичайних ситуацій. У бесіді з УП керівниця пресслужби ДСНС Світлана Водолага зазначила, що з початку повномасштабного вторгнення РФ загинуло 99 рятувальників, а близько 400 отримали поранення.

Зокрема, через подвоєні атаки в 2022 році загинули 10 рятувальників, у 2023 році - 15, а з початку 2024 року - 9.

Цього року кількість жертв зменшилася не через зниження інтенсивності російських ударів, а, навпаки, їхня кількість суттєво зросла. Причина в тому, що ми адаптували наші протоколи безпеки, - зазначає УП Водолага.

На її думку, стиль російських подвійних атак став набагато жорсткішим і більш сфокусованим.

Наприклад, під час ліквідації пожежі використовують дрони для виявлення керівника гасіння, намагаючись його захопити повторним ударом, - пояснює прес-секретар ДСНС.

Вона акцентує увагу на тому, що на кінець 2024 року спостерігається помітне зростання подвійних атак. У цьому контексті Водолага згадує недавній комплексний масований наступ за допомогою ракет і безпілотників, здійснений Росією 28 листопада. Відповідно до інформації ДСНС, близько 80% об'єктів, на які націлилася РФ в цей день, стали жертвами подвійних ударів.

Для здійснення подвійних атак в Україні Росія застосовує різноманітні види озброєння. Згідно з документованими даними Truth Hounds, до переліку використовуваних засобів відносяться: крилаті ракети "Калібр", а також крилаті й балістичні ракети "Іскандер", артилерійські снаряди, реактивні системи залпового вогню, дрони типу "Шахед" та FPV, ракети з системи С-300, а також касетні боєприпаси.

Фіксуються подвійні удари та конкретні винуватці. Зокрема, організація Truth Hounds виявила, що зростання кількості таких атак співпало з призначенням нового керівника російських ракетних військ та артилерії Сухопутних сил Росії. У листопаді 2023 року цю посаду обійняв генерал-лейтенант Дмитро Кліменко.

Його досвід на полі бою охоплює участь у першій та другій чеченських конфліктах, а в 2002 році він отримав звання Героя Росії. Кліменко також був залучений до артилерійського обстрілу Маріуполя у січні 2015 року, що призвело до загибелі 29 людей.

- Коваль зазначає, що він також обіймав посаду командувача ракетними військами та артилерією у військовому формуванні "Євфрат", яке проводило операції в Сирії.

Ознайомтеся також з: Трагедія Східного. "Навіть якщо Путін особисто вистрілить в них з танка, вони знайдуть тисячу пояснень, чому це не його вина."

Зростання кількості подвійних ударів також асоціюють із перетвореннями в Головному ракетно-артилерійському управлінні Міністерства оборони Російської Федерації (ГРАУ). У січні 2024 року на посаду нового начальника був призначений генерал-майор Олексій Волков.

Зокрема, він був помічений у складі російської делегації на чолі з міністром оборони РФ під час нещодавнього візиту в КНДР. Вочевидь, на зустрічі в Пхеньяні йшлося про передачу Москві нових північнокорейських балістичних ракет, які використовуються для ударів по Україні.

Важливо зазначити, що з початку 2023 року, коли мова йде про запуск крилатих ракет "Іскандер-К", рішення про їх використання приймаються виключно штабом Об'єднаного угруповання російських військ, що діє в Україні. Цей штаб об'єднує сили різних груп, таких як "Запад", "Центр", "Юг", "Восток" та "Днєпр", які виконують завдання на українських територіях.

Командувачем Об'єднаного угруповання російських військ в Україні є генерал армії РФ Валерій Гєрасімов.

***

Незважаючи на представлену в звіті статистику, експерт організації Truth Hounds Роман Коваль підкреслює, що не всі атаки, проаналізовані їхньою командою, були зафіксовані. Основною причиною цього є відсутність документальних свідчень, особливо в період з 2022 по 2023 рік. За його словами, на сьогоднішній день близько 70 інцидентів, які дослідники не змогли підтвердити, також демонструють ознаки подвійних ударів.

Спільні зусилля Truth Hounds і "Білих Шоломів" мають на меті, з одного боку, привернути увагу світової спільноти до дій Російської Федерації, а з іншого - заохотити українські правоохоронні органи до детального фіксування злочинів.

Організації наголошують, що поведінка Росії в Сирії та Україні ілюструє, як відсутність відповідальності за міжнародні злочини сприяє їх повторенню. Це призводить до збільшення ризиків для цивільного населення.

Повний текст дослідження про подвійні удари читайте тут

Related posts