Усередині кожної людини існує мініатюрний "виробничий комплекс", що займається переробкою "вічних хімічних сполук": як він функціонує.

Вчені з’ясували, що певні види кишкових бактерій у людей можуть ефективно абсорбувати небезпечні токсичні "вічні хімікати". Після цього ці речовини виводяться з організму.
У останні роки науковці дедалі частіше піднімають питання про загрозу, яку становлять ПФАС, відомі також як токсичні "вічні хімікати". Існує безліч методів для боротьби з цими синтетичними речовинами, але не всі з них виявляються ефективними. Нещодавно дослідники виявили, що деякі мікроби, які мешкають у нашому кишечнику, можуть активно поглинати ПФАС і виводити їх з організму, повідомляє IFLScience.
Фокус. Технології запустили власний Telegram-канал! Підписуйтесь, щоб бути в курсі найновіших і найцікавіших новин з наукового світу!
ПФАС, або пер- та поліфторалкільні сполуки, є штучно створеними хімічними речовинами, які почали широко застосовуватися з 1950-х років. Ці сполуки славляться своєю здатністю протистояти плямам, високим температурам, а також впливу олій, жирів і води. Вони використовуються як покриття в різних виробах, таких як каструлі, сковорідки, текстиль, меблі, упаковка для продуктів харчування, клеї та протипожежні системи.
Проте ці речовини виявляють вражаючу стійкість, завдаючи шкоди навколишньому середовищу та живим організмам. Це забруднення триває протягом тривалого часу після того, як вихідний продукт, до складу якого вони входили, був утилізований. Дослідники також підтвердили, що сьогодні ПФАС можна знайти практично скрізь, що викликає серйозне занепокоєння через їхній негативний вплив на здоров'я людини.
Деякі перфторовані алкільні речовини (ПФАС), потрапляючи в організм, можуть виводитися через сечу протягом декількох днів, тоді як інші, з більш складною молекулярною структурою, здатні залишатися в організмі протягом тривалого часу, навіть років. Хоча дослідники ще не мають остаточних висновків, існують свідчення, що ці хімікати можуть бути причинами розвитку різних захворювань та негативних станів здоров'я. Серед них:
За словами доктора Анни Лінделл, дослідниці з токсикологічного відділення Центру токсикології Кембридзького університету, всі люди на планеті піддаються впливу ПФАС через воду і їжу. По суті, речовини настільки поширені, що буквально зустрічаються в кожному з нас.
Нове дослідження вчених стало першим доказом того, що наш власний кишковий мікробіом насправді може сприяти виведенню цих токсичних речовин з організму. Однак це поки що не було перевірено на людях.
У рамках дослідження, результати якого були оприлюднені в журналі Nature, науковці провели експеримент на мишах, яким у шлунково-кишковий тракт ввели дев'ять різних штамів бактерій. В ході експерименту виявилося, що ці миші здатні накопичувати спожиті ПФАС, а потім безпечно виводити їх через фекалії.
За словами співавтора дослідження, доктора Кірана Патіла з токсикологічного відділення Центру токсикології Кембридзького університету, вони з колегами виявили, що деякі види кишкових бактерій насправді володіють напрочуд високою здатністю поглинати "вічні хімікати" з довкілля в різних концентраціях і накопичувати їх усередині своїх клітин. Цікаво, що самі по собі бактерії схоже були захищені від токсичного впливу.
Ще цікавішим виявилося те, що чим вищою була концентрація "вічних хімікатів", що впливає на мишей, тим активніше працювала кишкова мікробіота. У результаті бактерії постійно виводили один і той самий відсоток токсичних речовин щоразу. Протягом декількох хвилин після впливу досліджувані бактерії були здатні поглинати від 25 до 74% ПФАС.
У майбутньому вчені сподіваються створити нові пробіотичні харчові добавки, здатні збільшити кількість цих корисних бактерій у кишківнику.
Раніше Фокус повідомляв, що вічні хімікати насправді не є такими безсмертними: вони повністю розпадаються всього за одну ніч.