Кремль не має наміру легко відступати. Суд у Росії ухвалив рішення про арешт акцій Райффайзенбанку.
Російський суд ухвалив попереднє рішення, яке забороняє відчуження акцій АТ Райффайзенбанк. Австрійська компанія RBI повідомила, що це ускладнює процес продажу їхнього бізнесу в Росії.
Рішення було прийнято в контексті судового процесу, розпочатого МКАО Расперіа трейдинг лімітед проти австрійського будівельного концерну Strabag SE, його основних акціонерів з Австрії, а також Райффайзенбанку. Про це інформує Інтерфакс-Україна, посилаючись на материнську компанію кредитної організації - Raiffeisen Bank International AG (RBI).
У результаті введення забезпечувальних заходів RBI втрачає можливість продати свою частку в Райффайзенбанку. "Це ускладнює процес реалізації, в рамках якого RBI має намір передати контрольний пакет акцій Райффайзенбанку, що неминуче призведе до додаткових затримок (зменшення присутності групи в Росії - ред.)", - йдеться в офіційному повідомленні. RBI планує оскаржити рішення суду.
Компанія Расперія також оголосила про арешт акцій Райффайзенбанку, ухвалений судом у рамках забезпечення позову. Відповідно до інформації, наданої Расперією, австрійський банк разом із засновником Strabag Петером Газельштайнером фактично захопили контроль над компанією. Вони не тільки припинили виплату дивідендів, але й усунули представників Расперії з участі в зборах акціонерів, внаслідок чого частка Расперії була розмита нижче рівня блокуючого пакету. Компанія оцінює свої збитки майже у EUR2 мільярди, що включає вартість акцій Strabag, що їй належать, а також невиплачені дивіденди, як зазначається у заяві позивача.
Раніше було зазначено, що компанія Расперіа трейдинг лімітед (раніше відома як Rasperia Trading Ltd до редоміциляції в РФ) у серпні ініціювала судовий процес в Арбітражному суді Калінінградської області, подаючи позов на загальну суму 195 млрд рублів проти численної групи відповідачів. До цього списку входять такі компанії, як Strabag SE, Райффайзенбанк, Haselsteiner Familien-Privatstiftung, Ханс Петер Хазельштайнер, Raiffeisen-Holding Niederosterreich-Wien, BLR-Baubeteiligungs GmbH, UNIQA Osterreich Versicherungen AG, UNIQA Erwerb von Beteiligungen GmbH, UNIQA Beteiligungs-Holding GmbH та UNIQA Insurance Group AG. Банк Росії також залучений як третя сторона в цю правову суперечку.
Угода передбачала, що Расперіа продасть російському Райффайзенбанку 27,78% капіталу Strabag SE за EUR1,51 млрд. Після купівлі пакету планувалася передача Райффайзенбанком акцій Strabag його холдинговій компанії - RBI -- у вигляді дивідендів. Відмову від угоди австрійська група пояснила тим, що під час контактів з органами влади вона не змогла отримати необхідне схвалення для неї.
У травні 2024 року, всього через кілька днів після того, як RBI оголосила про відмову від угоди, Сполучені Штати ввели санкції проти Расперії та кількох інших організацій, що були залучені до невдалого контракту. Наприкінці червня до дій США приєднався Європейський Союз, наслідуючи їх приклад.
3 травня 2024 року стало відомо про те, що австрійська група Raiffeisen Bank International (RBI) почне процедуру виходу з російського ринку в третьому кварталі 2024 року.
29 травня 2024 року з’явилася інформація про те, що Raiffeisen Bank запроваджує ряд обмежень для громадян Росії.
За словами глави групи RBI Йохана Штробля, новий план зі згортання бізнесу в Росії було розроблено відповідно до вимог Європейського центрального банку (ЄЦБ).
Насамперед Райффайзенбанк почне згортання програм роздрібного та корпоративного кредитування. До 2026 року банк має скоротити видачу кредитів клієнтам на 65% порівняно з третім кварталом 2023 року, таке ж скорочення має відбутися і в сегменті міжнародних платежів. Фінансова установа все ж продовжить видавати позики, але як виняток, зосередившись на поверненні раніше виданих кредитів.