Кремль відреагував на заклик Трампа зміцнити оборону Європейського Союзу ядерними загрозами, повідомляє ISW.


Цю інформацію наводить РБК-Україна, посилаючись на доповідь Інституту дослідження війни (ISW).

Зазначається, що Кремль безпідставно загрожує країнам НАТО у відповідь на їхні зусилля з укріплення оборони, що виникають через заклики президента США Дональда Трампа до Європи взяти на себе більшу відповідальність за свою безпеку.

У документі цитуються висловлювання секретаря Ради безпеки Російської Федерації Сергія Шойгу, які він озвучив в інтерв'ю агентству ТАСС 24 квітня. Він звинуватив Європу в нібито підготовці до збройного конфлікту з Росією протягом наступних трьох-п'яти років, а також у нарощуванні військових сил поблизу кордонів Росії та Білорусі.

Шойгу висловив обвинувачення на адресу європейських країн, вказуючи на їхню активну військову присутність поблизу західних кордонів Союзної держави Росії і Білорусі. Він підкреслив, що Європейський Союз має намір перетворитися на "військову організацію, спрямовану проти Росії", і висловив занепокоєння з приводу зростаючих військових витрат Польщі, Литви та Естонії.

Секретар Ради безпеки Російської Федерації підтвердив, що на території Білорусі були розгорнуті ракети "Орешник". Він також нагадав про зміни в ядерній доктрині Росії, які набудуть чинності у листопаді 2024 року. Відповідно до нових положень, Кремль матиме право на використання як ядерної, так і звичайної зброї у випадку агресії проти Росії або Білорусі.

В ISW наголосили, що такі заяви Шойгу спрямовані на стримування НАТО, а також нагадали, що російські чиновники вже використовували подібну риторику перед вторгненням до Грузії у 2008 році та в Україну в 2014 і 2022 роках.

Представник Кремля Дмитро Пєсков у розмові з французьким журналом Le Point заперечив наявність агресивних намірів з боку Росії, проте водночас звинуватив балтійські країни у порушенні прав російськомовних громадян. Аналітики з ISW звернули увагу на те, що Москва неодноразово використовувала подібні аргументи для обґрунтування своїх військових інтервенцій.

Експерти підкреслюють, що ті країни, які Москва класифікує як "мілітаризовані" — зокрема, Фінляндія, Польща та балтійські держави — знаходяться в безпосередній близькості до російських кордонів і, відповідно, стикаються з найбільшими ризиками. Водночас Кремль намагається здійснювати інформаційний тиск на Захід, прагнучи вплинути на європейську архітектуру безпеки в своїх інтересах.

В ISW вважають, що ядерні загрози, висловлені Шойгу, є частиною більшої інформаційно-психологічної стратегії, яка має на меті вплинути на прийняття рішень у країнах Заходу. Ці заяви можуть бути спробою змусити європейські країни зменшити свої оборонні витрати, що в свою чергу послабить східний фланг НАТО.

Експерти вважають, що ця стратегія узгоджується з вимогами президента Росії Володимира Путіна, які він висловив у 2021 році перед початком повномасштабного вторгнення в Україну. У той період Путін наполягав на тому, щоб НАТО утримався від розміщення військових підрозділів на територіях країн, що приєдналися до Альянсу після 1997 року.

Згідно з доповіддю ISW, загрози, висловлені Пєсковим та Лавровим щодо Фінляндії, Польщі, Естонії, Латвії та Литви, відображають поширену риторику інших кремлівських чиновників. Це, ймовірно, є складовою частиною інформаційної кампанії, яка готує ґрунт для можливих спроб Росії розширити свій вплив у Східній Європі, на Південному Кавказі та в Центральній Азії.

В Інституті також звернули увагу на заяву міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова про те, що "фашисти" нібито захоплюють території, які колись належали Російській імперії чи СРСР, а також на погрози помічника президента РФ Миколи Патрушева щодо Фінляндії.

"Цей факт підтверджує, що Кремль продовжує сприймати ці регіони як свої сфери впливу, що може слугувати підставою для нових агресивних дій," - зазначили в ISW.

Related posts