Кремль обрав шлях цензури: аналітики ISW роз'яснили значення недавніх висловлювань Пєскова.


Чиновники Кремля роблять ставку на цензуру з метою просування неформальної державної ідеології російської верхівки. Зокрема, прессекретар диктатора Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що ситуація у якій наразі перебуває Росія, вимагає саме військової цензури.

Як зазначає, влада Російської Федерації здійснює кроки в правильному напрямку, прагнучи позбутися медіа, які не поділяють поглядів Кремля. Це відображено в звіті Інституту вивчення війни (ISW).

Пєсков висловив високу оцінку зростанню позитивного "патріотичного" контенту в російських медіа, який формує почуття лояльності до країни та гордості за неї. Він зазначив, що вважає, що "патріотична" тенденція матиме подальший розвиток, враховуючи "помилки" минулого, коли таким виданням, як опозиційна "Медуза", надавалась можливість вільно критикувати Росію. За його словами, Росія має намір запровадити "м'якшу" інформаційну політику в майбутньому, що сприятиме виникненню ряду "нейтральних" медіа.

Експерти вказують на малоймовірність того, що Кремль у найближчому майбутньому займе нейтральну позицію щодо свободи медіа. У вересні 2024 року Дмитро Пєсков висловив думку, що російські засоби масової інформації потенційно можуть повернутися до "свободи інформації", якщо країна вийде з періоду "гострого напруження", маючи на увазі конфлікт в Україні та загальну геополітичну ситуацію.

Водночас така риторика лише підкріплює небажання Кремля визнавати участь Росії у великій війні, що є частиною ширших зусиль із маніпулювання та контролю інформаційного простору в країні. Останні заяви прессекретаря Путіна свідчать про те, що влада не має наміру згортати військову цензуру і централізований контроль над медіа, навіть після завершення війни.

Відзначається, що починаючи з 2022 року, Кремль послідовно реалізує кампанію щодо обмеження свободи слова. Це проявляється у блокуванні доступу до іноземних інформаційних ресурсів, закритті опозиційних медіа та переслідуванні адміністраторів Telegram-каналів, які висловлюють критику на адресу політичного та військового керівництва Росії.

"Кремль, схоже, створює умови для довгострокового контролю над інформаційним простором, намагаючись використовувати соціальні мережі та традиційні новинні канали, щоб зробити майбутні покоління менш схильними до сумнівів у рішеннях та наративах Кремля", - йдеться в статті.

Кремль наразі формує неофіційну державну ідеологію, засновану на пропаганді російського націоналізму, утвердженні ідеї про нібито несправедливі спроби Заходу зруйнувати російську державність, а також міфологізації ветеранів окупаційної армії.

Розвиток так званих "патріотичних" засобів масової інформації є лише одним із засобів, через які влада укріплює культ військової служби і підвищує лояльність до існуючого режиму. Це відбувається на фоні активного зростання молодіжних військово-політичних організацій та розширення програм військового виховання в навчальних закладах по всій території країни.

Згідно з інформацією OBOZ.UA, Росія відреагувала на різкі коментарі президента США Дональда Трампа щодо Володимира Путіна. Представник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Москва "спокійно" сприймає висловлювання глави Білого дому про те, що російський лідер говорить неадекватні речі. Він також додав, що Росія очікує від США "відновлення двосторонніх відносин" і вирішення української кризи.

Related posts