Вчені стверджують, що крижаний щит Антарктиди поступово занурюється в океан завдяки невидимим потокам прісної води.
![](/images/content/8536220005/491d4ca62c85f96af4c7c25c0698bf39.jpg)
Нова комп'ютерна модель продемонструвала результати процесу, який ученим уже відомий.
Антарктичні льодовики зсувуються в океан завдяки наявності під крижаним покривом справжніх річок прісної води. Цю інформацію повідомляє науковий журнал Live Science, посилаючись на результати свіжого дослідження.
Група науковців застосувала комп'ютерне моделювання, щоб більш детально дослідити, як вода переміщується під великим шаром антарктичного льоду. Результати їхньої роботи, опубліковані в журналі Geophysical Research Letters, не лише підтвердили раніше відомі дані, але й внесли нові аспекти в наше розуміння цієї теми.
Дослідження базувалося на твердженні, що антарктична крига сповзає в океан швидше, якщо між льодовиком та корінними породами континенту є рідка вода. Саме вона виступає як додаткова змазка, що знижує силу тертя і прискорює зісковзування льоду.
Але ступінь цього змащування не є рівномірним по Антарктиді -- він залежить від ваги льоду, глибини та тиску води під ним. Комп'ютерне моделювання показало, що найбільш спрятливі умови для зісковзування льоду склалися у внутрішній частині континенту, а також під вихідними льодовиками вздовж краю крижаного покриву. Саме там льодовики зміщуються найшвидше і зрештою "стікають" в океан.
Правильність цього моделювання підтвердилася, коли модель точно вказала розташування підлідних озер у західній Антарктиді, які вже давно відомі вченим. Разом з тим модель передбачила наявність великих каналів з водою під шаром криги: там підльодовикова вода впадає в океан. Багато з цих місць узгоджуються з ділянками шельфового льодовика, які, як відомо, швидко тануть.
Як повідомляє УНІАН, вчені виявили розрив стародавньої океанічної плити, що знаходиться під землею у регіонах сучасних Іраку та Ірану. Дослідження свідчать, що ця плита, яка колись слугувала морським дном між Аравійським і Євразійським континентами, продовжує зазнавати горизонтального розлому.
Ми також повідомили, що дослідники виявили, звідки походить астероїд, що обертається навколо нашої планети. Як з'ясувалося, його колись відокремила від Місяця якась могутня сила.