Валютні коливання в Україні: долар зростає в ціні, євро встановлює нові вершини - які кроки вжити з гривнею?


В Україні валютний ринок переживає хвилювання: курси долара і євро коливаються, то підвищуючись, то падаючи, а думки фінансових аналітиків розходяться. Експерти вказують, що головною причиною труднощів у прогнозуванні є стрімкі політичні події, зокрема, активізація переговорів про швидке встановлення миру в Україні.

Які прогнози щодо курсу гривні на цей тиждень? Яка валюта виглядає вигідніше – долар, євро, чи є інші альтернативи? Дізнайтеся в нашому щотижневому аналітичному огляді на ТСН.ua.

Ви також отримайте інформацію про:

Наші фахівці: Олег Пендзин, експерт Економічного дискусійного клубу; Андрій Забловський, голова секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів та економіст; а також Андрій Шевчишин, фінансовий аналітик і член Українського товариства фінансових аналітиків.

Яка ситуація на валютному ринку?

Основним трендом минулого тижня стало зростання курсів як долара, так і євро, причому євровалюта досягла нового рекорду подорожчання: на готівковому ринку середній курс наблизився до 48 грн за євро, а деякі банки та пункти обміну валют (ПОВ) пропонували ще вищі ціни. Згідно з даними спеціалізованих ресурсів finance.ua та minfin.com.ua, долар почав дорожчати з вівторка, 22 квітня, де середня ціна продажу перевищила позначку 41,5 грн, а курс купівлі перевищив 41 грн. Цей висхідний тренд тривав протягом всього тижня, і до неділі, 27 квітня, банки та ПОВи продавали долар в середньому за 41,88 грн (+38 коп. за тиждень), а купували по 41,18 грн (+34 коп. за тиждень).

Найвища ціна продажу долара була 42,10 грн (+30 коп. за тиждень), найнижча -- 41,50 грн/долар (+35 коп.). Максимальний курс купівлі становив 41,45 грн (+35 коп.).

Курс євро різко зріс з понеділка, 21 квітня, і всього за два дні наблизився до рекордної позначки 48 грн/євро, досягнувши 47,99 грн за одиницю. Після цього євровалюта трохи подешевшала, і на неділю, 27 квітня, курс продажу знизився до 47,85 грн/євро, що на 50 копійок більше, ніж тиждень тому. Курс купівлі зріс з 46,50 до 47,14 грн/євро, проте на 27 квітня він знову знизився до 47,07 грн/євро, що на 57 копійок більше за попередній тиждень.

Максимальна вартість євро досягла 48,10 грн, що на 70 копійок більше в порівнянні з минулим тижнем, тоді як найнижча ціна склала 47,60 грн за євро, з підвищенням на 65 копійок. Щодо курсу купівлі, він становив 47,50 грн, що на 60 копійок більше.

На чорному ринку, згідно з даними сервісу "міняйло" на сайті finance.ua, де розміщуються оголошення про купівлю та продаж готівкової валюти між приватними особами, курс долара демонструє значні коливання: з 41,10 грн за долар у продажу та 41,08 у купівлі в понеділок, 21 квітня, він зріс до 41,60 та 41,55 відповідно до середи, 23 квітня, а до неділі, 27 квітня, становив 41,53 та 41,51. Протягом тижня курс долара у неофіційному сегменті підвищився більш ніж на 40 копійок.

Євро демонстрував більш стабільну поведінку: максимальний курс продажу залишився значно нижчим за 48 грн/євро (найвища позначка становила 47,75), а на неділю, 27 квітня, знизився до 47,70 грн (+65 копійок за тиждень). Щодо курсу купівлі, він спочатку піднявся до 47,60 грн/євро, але до 27 квітня зменшився до 47,40 грн (+35 копійок за тиждень).

Офіційний курс як долара, так і євро мінявся різноспрямовано. Коливання досягали 30 коп. для долара -- від 41,38 до 41,69 грн і 75 коп. для євро -- від 47,03 до 47,77 грн/євро. На понеділок, 28 квітня, Національний банк встановив курс долара 41,75 грн (+35 коп. за тиждень), курс євро -- 47,38 (також +35 коп. за тиждень).

Протягом тижня курс долара до євро трохи знизився, з 1,136 до 1,13 долара за єврову одиницю.

На думку фахівців, сьогодні спостерігається процес трансформації готівкового ринку, в якому, як відомо, ключову роль відіграють настрої громадськості.

Андрій Шевчишин підкреслив, що після двотижневого зниження попиту на іноземну валюту відзначається її зростання. Цей факт, у свою чергу, став причиною підвищення курсу долара.

"Долар до гривні пройшов дно корекції, але сильного драйву немає, -- відзначив Андрій Шевчишин. -- На минулому тижні долар на міжбанку подорожчав у середньому від 41,38 до 41,69 грн, євро -- від 47 до 47,42 грн. Після Великодня покупці повернулись на міжбанк, фіксуємо зростання попиту на 18%, при майже незмінній пропозиції. Населення знизило активність після свят, що очікувано, готівковий ринок був майже в балансі. По безготівковій валюті -- населення другий тиждень поспіль продовжує більше продавати, ніж купувати. Тобто переходить у гривню для покриття своїх видатків, та, схоже, частину проданої валюти вкладає у гривневі облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), адже тут спостерігаємо збереження попиту. Готівковий курс підвищився, бо через зміну у податковому законодавстві обмінні пункти змушені платити більше податків. Аби заробити "на податки", вони почали дорожче продавати валюту і дешевше купувати".

Що слід знати про коливання валютних курсів?

Усі фахівці одностайні у своїх оцінках: зміни на валютному ринку є не стійкими, а тимчасовими, що викликають коливання курсу долара в тому чи іншому напрямку. Прогнозування курсу євро є більш складним завданням, оскільки його вартість в Україні значною мірою залежить від котирувань пари долар/євро на міжнародних фінансових ринках. Взаємозв'язок між доларом і євро протягом тривалого часу демонструє непередбачувані зміни. Останнє таке зрушення сталося завдяки втручанню президента США Дональда Трампа у фінансову політику, що реалізується Федеральною резервною системою США — установою, котра має певну автономію у прийнятті рішень. Це, у свою чергу, призвело до нового підвищення курсу євро стосовно долара.

Олег Пендзин висловив думку, що протягом цього тижня курс долара, ймовірно, залишиться на стабільному рівні. Він зазначив, що це характерно для періоду, коли завершується один місяць і розпочинається інший, оскільки в цей час спостерігається певне зниження ділової активності.

"Трапляються винятки, коли курс долара на стику місяців помітно змінюється в той чи інший бік. Але вони пов'язані з форс-мажорними подіями, які прогнозувати важко. У найближчий тиждень не бачу кардинальних змін ні на міжнародних фінансових ринках, ні на українському. А от надалі у травні долар може ще подорожчати, дійти у готівковому продажу до 42 грн/долар", -- аналізує Олег Пендзин.

Андрій Забловський поділяє цю точку зору. Він зазначає, що Національний банк продовжуватиме підтримувати курс долара на міжбанківському ринку в межах 41,5-42 грн, поки є така можливість, оскільки це є оптимальним балансом, що задовольняє імпортерів, експортерів і сам регулятор.

"Отже, суттєвих змін у курсі долара на цьому тижні не очікується, проте можливі коливання в межах зазначеного діапазону," -- зазначив фахівець.

Андрій Шевчишин виділив кілька факторів, що можуть позначитися на валютному курсі долара протягом цього тижня.

"На першому плані перебувають політичні події: ми уважно стежимо за розвитком переговорів про мирну угоду та за висловлюваннями світових лідерів, -- зазначає Андрій Шевчишин. -- Щодо фінансових аспектів, 30 квітня відбудеться погашення гривневих ОВДП на суму 20 млрд грн. У очікуванні цих надходжень учасники ринку, ймовірно, утримаються від продажу валюти, а після отримання гривні можуть почати купувати іноземну валюту. Це може призвести до підвищення курсу долара на готівковому ринку до рівня 42 грн за долар під час продажу."

Продавати чи купувати валюту

Олег Пендзин звернув увагу на новий тренд: все більше людей переходять з гривневих депозитів на валютні. Проте існують певні аспекти, які не всі беруть до уваги.

"За даними НБУ, близько 70% гривневих вкладів у нас на вимогу, гроші можна забрати у будь-який момент, однак і відсотки символічні, -- говорить Олег Пендзин. -- Населення вибирає їх через ризик швидкої зміни ситуації в країні. Фактично це розрахунковий рахунок, "безкоштовний сейф". Переведення гривневих депозитів у валютні суті не міняє. Вигідніше вкластися у гривневі ОВДП -- їх можна продати в будь-який момент, а схоронність забезпечує держава. Мінус -- для інвестицій в ОВДП краще оперувати значними сумами, від 1000 доларів. А такі вільні кошти є не у кожного. Тому для менших сум джерелом заробітку "на грошах" можуть бути короткотермінові гривневі депозити, які діють 3-4 місяці. Можна з упевненістю прогнозувати, що до кінця літа все буде спокійно".

Андрій Шевчишин рекомендує розглядати довгострокову перспективу, оскільки наразі стабільність економічної ситуації в Україні забезпечується завдяки міжнародній фінансовій підтримці. Після укладення мирної угоди можливі суттєві зміни, зокрема значна девальвація гривні. В цьому контексті наявність іноземної валюти може виявитися найбільш вигідним вибором у порівнянні з іншими інвестиційними засобами.

"Експерт рекомендує: 'Вкладайте гроші в долари, поки їх курс залишається на доступному рівні. Щодо євро, варто почекати, адже існує ймовірність його зниження в ціні.'"

Андрій Забловський рекомендує використовувати мультиваріантний підхід: розподіляти вільні фінансові ресурси між різними "кошиками". Він вважає, що найгірше, що можна зробити, — це піддаватися крайнощам. Наприклад, коли євро дорожчає, слід продавати долари і купувати євро, а коли долар знецінюється — варто розглядати продаж доларів для інвестування в ОВДП або відкриття гривневих депозитів.

"Найгірший крок на сьогоднішній день – це купівля євро, адже ринок має циклічний характер, і я переконаний, що курс євро досяг свого піку. Інвестиційний портфель слід формувати з різних активів – краще мати приблизно однакову частку валюти та гривні, наприклад, через ОВДП або депозити. Важливо підтримувати цю балансування", – зазначає Андрій Забловський.

Усі фахівці також дотримуються думки, що продаж валюти без нагальної потреби є недоцільним.

Related posts