Курс валют в Україні: долари зростають у ціні і стають дефіцитом, біля обмінних пунктів утворюються великі черги.


Поточного тижня гривня дешевшатиме і далі, прогнозують експерти.

На минулому тижні українці отримали дві новини, що стосуються валютного курсу: одна негативна, інша позитивна. Негативна новина полягає в тому, що гривня продовжує знижувати свою вартість, а позитивна — це те, що темпи знецінення стали повільнішими. Проте з початку року середній курс на готівковому ринку сягнув 43 гривень за долар, що на 50 копійок більше, ніж на кінець грудня минулого року.

Чи варто сподіватися на подальше підвищення валютного курсу цього тижня січня? Яка валюта є більш вигідною - долар, євро чи, можливо, існують інші альтернативи? Дізнайтеся більше в нашому щотижневому аналітичному проекті на ТСН.ua.

Ви також ознайомитеся з:

Наші спеціалісти: Олег Пендзин, учасник Економічного дискусійного клубу, Андрій Забловський, голова секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів, та Андрій Шевчишин, фінансовий аналітик і член Українського товариства фінансових аналітиків.

За інформацією спеціалізованих сайтів finance.ua та minfin.com.ua, весь тиждень від 6 до 12 січня тривало поступове підвищення курсу долара, як безготівкового, так і готівкового. Рубіж у 43 грн/долар у продажу готівки було досягнуто у п'ятницю, 10 січня. Ідеться про середній курс, бо чимало банків та обмінних пунктів продавали валюту дорожче. На вихідних курс стабілізувався на рівні 43 грн/долар у продажу (+44 коп. за тиждень) і 42,31 у купівлі (+38 коп. за тиждень).

Максимальна ціна продажу долара досягла 43,25 грн, що на 50 копійок більше, ніж минулого тижня. Найменша ціна склала 42,80 грн за долар, зростаючи на 45 копійок. Курс купівлі досягнув 42,75 грн, також з підвищенням на 45 копійок.

Курс готівкового євро зростав у понеділок та вівторок, 6 та 7 січня, а потім продовжив знижуватися до неділі, 12 січня. Спочатку євровалюта подорожчала до 44,52 грн за євро у продажу (+38 коп.) і 43,78 грн у купівлі (+37 коп.). Проте пізніше вона знизилася лише на 7 копійок, досягнувши 44,43 грн у продажу та 43,71 грн у купівлі. Протягом тижня курс євро виріс на 29 копійок у продажу та на 20 копійок у купівлі.

Згідно з даними сервісу "міняйло" (miniaylo) на сайті finance.ua, на чорному ринку валют, зафіксовано постійне зростання курсу долара. Протягом тижня з 6 по 13 січня середній курс продажу підвищився на 38 копійок, досягнувши 43,05 грн за долар, в той час як курс купівлі зріс на 48 копійок і становить 42,98 грн за долар.

Динаміка курсу євро серед нелегальних обмінників змінювалася практично щодня: то піднімалася, то знижувалася, а потім знову зростала. Найвищий курс був зафіксований у вівторок, 7 січня, і складав 44,50 грн за євро при продажу та 44,25 грн при купівлі. Найнижчі показники спостерігалися у четвер, 9 січня, коли курс продажу знизився до 44,39 грн за євро, а купівельний курс досяг 44,10 грн у понеділок, 6 січня. Станом на неділю, 12 січня, курс трохи знизився до 44,48 грн за євро у продажу та 44,10 грн у купівлі. Таким чином, за тиждень євро подорожчало на 18 копійок у продажу, а в купівлі ціна повернулася до попереднього рівня.

Нацбанк продовжив повільну девальвацію гривні щодо долара: за тиждень з 6 по 12 січня офіційний курс змінився від 42,09 до 42,28 грн/долар (+19 коп.). Такий курс залишився на понеділок, 13 січня.

Офіційний курс євро протягом тижня коливався вгору-вниз від 43,33 до 43,90 грн/євро. На 13 січня регулятор встановив курс 43,57 грн/євро (+24 коп. за тиждень).

Співвідношення долар/євро збереглось на рівні 1,03 долара за євро.

Андрій Шевчишин підкреслив, що в період з 6 по 10 січня на міжбанківському валютному ринку спостерігався підвищувальний тренд. Якщо б не втручання Національного банку з продажем валюти, безготівковий курс міг би перевищити 42,45 грн за долар, що на 12 копійок більше, ніж на початку тижня.

"Продавці стали більш активними, однак попит на готівкову валюту збільшився більш ніж на 25%, - зазначає Андрій Шевчишин. - Це свідчить про те, що деякі громадяни помічають постійний ріст курсу долара і, як зазвичай, прагнуть зберегти свої заощадження, купуючи долари."

Експерт зазначив, що додаткові кошти для купівлі іноземної валюти фізичними особами виникли внаслідок річних виплат у державному та бізнес-секторах. Ці гроші наші співгромадяни оперативно перетворюють на долари, оскільки вважають, що девальвація гривні триватиме.

Андрій Забловський зазначив, що у грудні 2024 року витрати з державного бюджету досягли рекордного рівня, перевищивши 705 млрд грн. Це на 25% більше в порівнянні з груднем 2023 року і на 65% більше, ніж у листопаді 2024 року. Це безумовно додало тиску на валютний ринок, що сприяло подальшому зростанню курсу долара.

Спостереження ТСН.ua за банками та обмінниками в Києві виявило, що невеликі черги за валютою вже почали формуватися. Найбільша активність спостерігається у тих місцях, де курс долара значно перевищує середні показники, а саме — понад 43 гривні за долар.

У тих місцях, де обмінний курс на низькому рівні, валюти вже не залишилось. Працівники каси зазначають, що через зростання попиту долари швидко розійшлись – їх просто розкупили.

Експерти прогнозують, що на поточному тижні гривня дешевшатиме і далі, але їхні думки різні з приводу того, наскільки швидко це відбуватиметься.

"Можливе короткочасне затишшя, оскільки ринок готівки вже встановив середній курс на рівні 43 грн за долар, - зазначає Андрій Шевчишин. - Національний банк здійснює активні заходи, щоб запобігти різкому падінню вартості гривні. Проте це не змінює загальну тенденцію до її девальвації."

А от на думку Андрія Забловського, регулятор мав би діяти рішучіше і не допустити швидкого зниження готівкового курсу долара до 43 гривень.

Андрій Забловський вказує на можливість нового валютного коридору на міжбанківському ринку, який може становити 42,2-45,5 грн за долар. У той же час на готівковому ринку курс перевищує 43 грн за долар. Він зазначає, що, незважаючи на фінансову підтримку з боку міжнародних партнерів, немає суттєвих економічних причин для різкої девальвації гривні. Хоча існують певні спекулятивні фактори, Національний банк має резерви і, сподівається Забловський, використає їх для стримування темпів девальвації. Якщо ситуація розвиватиметься в цьому руслі, курс готівкового долара може стабілізуватися на позначці 43 грн.

Олег Пендзин висловив думку, що в період з 13 по 19 грудня не слід чекати суттєвого зростання курсу долара.

Нагадую, що середньорічний офіційний курс долара запланований на 45 грн, тоді як нинішній показник становить 42,28 грн. Водночас, вартість готівки вже перевищила 43 грн, що є занадто високим показником для початку січня, - зазначає Олег Пендзин. - Національний банк у грудні минулого року стримував зростання офіційного курсу на рівні 42 грн, а з початку січня почав активно компенсувати втрати, що, на мою думку, призвело до збільшення попиту на готівку з боку населення. Це свідчить про панічні настрої. Проте, ймовірно, регулятор на цьому тижні зможе стабілізувати ситуацію. Хоча курс може ще дещо зрости, це буде лише на кілька копійок, не більше.

Експерти висловлюють одностайну думку щодо продажу валюти: робити це не рекомендується без нагальної потреби, тоді як думки про купівлю доларів або євро розрізняються.

Олег Пендзин прогнозує, що у перші три місяці поточного року курс готівкової гривні не досягне 44 грн/долар (+2%), тому гривневі депозити і облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) будуть прибутковішими за інвестиції у купівлю готівкової валюти.

"Наразі численні банки збільшили ставки річних по депозитах. За квартал можна отримати більше 3% від суми гривневого вкладу, а на короткотермінових ОВДП цей показник перевищує 4%," - зазначив Олег Пендзин.

Андрій Шевчишин вважає, що на даний момент інвестиційні інструменти в гривні можуть забезпечити вищий прибуток, ніж придбання готівкової валюти. Проте, у довгостроковій перспективі — протягом року і більше — валютні активи можуть забезпечити дохід, який буде порівнянний, якщо не з ОВДП — фінансовим інструментом, що поки не є звичним для багатьох українців, то щонайменше з гривневими депозитами.

Андрій Шевчишин зазначив, що серед додаткових переваг валютної готівки слід виділити її високу доступність та швидку ліквідність. Це означає, що у будь-який час можна без труднощів обміняти валюту на гривні, а також вигідно розрахуватись на побутовому рівні. Однак, він підкреслив, що інвестувати всі свої кошти лише в валюту було б нераціонально. Можна розглянути таку стратегію: на короткий термін варто зосередитися на гривневих депозитах або облігаціях внутрішньої державної позики (ОВДП), а на довгий - на купівлі валюти. Зараз перевагу слід віддавати долару, який зміцнюється, у той час як курс євро може знизитися до рівня долара в найближчі місяці.

Андрій Забловський нагадав: варто купувати будь-які активи, зокрема й валюту, тоді, коли вона дешевшає. Тому краще взяти паузу, доки не відбудеться зміна президента у Сполучених Штатах. Це, зокрема, прояснить ситуацію зі співвідношенням долара та євро. Поки можна купувати ОВДП і банківські зливки дорогоцінних металів. Експерт додав, що золото не дешевшатиме,але прибуток дасть не раніше, ніж через кілька років.

Также рекомендуем ознакомиться с:

Related posts