Валютні коливання в Україні: раптове зниження долара та "тигровий стрибок" євро – які активи варто купувати, а які – продавати?

Останні дні червня в Україні відзначилися значними коливаннями на валютному ринку. Долар, який, здавалося, почав стабільно підвищуватися в ціні, знову опустився нижче позначки 42 гривні. Тим часом євро різко злетів вгору, досягнувши вартості понад 49 гривень за одиницю.
Чому ринок залишається нестабільним, яке буде коливання курсів двох основних світових валют на цьому тижні, що наразі є більш вигідним — долар, євро чи є інші альтернативи? Дізнайтеся в нашому щотижневому аналітичному огляді на ТСН.ua.
Ви також отримайте інформацію про:
Наші фахівці: Олег Пендзин, експерт Економічного дискусійного клубу, Андрій Забловський, голова секретаріату Ради підприємців при уряді, а також фінансовий аналітик і член Українського товариства фінансових аналітиків Андрій Шевчишин.
Яка ситуація на валютному ринку в Україні?
Згідно з даними спеціалізованих ресурсів finance.ua та minfin.com.ua, курс готівкового долара почав знижуватися з вівторка, 24 червня. На день раніше середня ціна продажу становила 42,10 грн за долар, а купівлі — 41,50 грн. Проте до кінця тижня, в неділю, 29 червня, ціни знизилися до 41,85 грн (-25 коп.) та 41,30 грн (-20 коп.) відповідно.
Найвища ціна продажу долара на тижні була 42 грн (-30 коп. за тиждень), найнижча -- 41,65 грн/долар (-20 коп.). Максимальний курс купівлі становив 41,56 грн (+6 коп.).
За червень готівковий долар подорожчав на 15 коп. як у продажу, так і в купівлі.
Середній курс готівкового євро за тиждень підвищився на 57 коп. у продажу і на 59 коп. у купівлі. В четвер, 26 червня, готівкова євровалюта вперше в історії подолала у продажу 49 грн/євро, а в неділю зміцнилась до 49,20. Середній курс купівлі за тиждень підвищився до 48,47 грн/євро.
Максимальна ціна, за яку продавали євро, досягла 49,50 грн (+50 коп. за тиждень), тоді як мінімальна склала 48,90 грн (також з підвищенням на 50 коп.). Найвищий курс купівлі євро становив 48,85 грн (+55 коп.).
У червні курс готівкового євро зріс на 1,60 грн як при купівлі, так і при продажу.
Згідно з даними сервісу "міняйло" (miniaylo) на сайті finance.ua, на чорному ринку валюти, долар почав знижуватись у ціні з понеділка, 23 червня. Протягом тижня його вартість у продажу зменшилась на 16 копійок, а у купівлі – на 17 копійок. Станом на неділю, 29 червня, курс продажу становив 41,69 грн за долар, а курс купівлі – 41,60 грн.
Курс євро серед нелегальних обмінників, навпаки, швидко зростав і до кінця тижня перевищив відмітку в 49 грн як під час продажу, так і під час купівлі. На неділю, 29 червня, він становив 49,40 грн (+90 коп. за тиждень) при продажу та 49,15 грн/євро (+65 коп.) під час купівлі.
Національний банк протягом минулого тижня активно працював над зміцненням гривні стосовно долара. З 23 по 29 червня офіційний курс знизився з 41,83 до 41,59 грн за долар, що становить зниження на 24 копійки. Проте в понеділок, 30 червня, регулятор трохи ослабив гривню, зафіксувавши курс на рівні 41,64 грн за долар. Таким чином, протягом червня долар зріс у ціні на 11 копійок.
Курс євро коливався різноспрямовано від 48,02 до 48,51 грн/євро, а у п'ятницю, 27 червня, досяг нового історичного максимуму -- 48,64 грн/євро (+44 коп. за тиждень).
На понеділок, 30 червня, регулятор оголосив офіційний курс євро на рівні 48,78 грн, що стало новим рекордом після показника 27 червня. Таким чином, протягом червня євро піднявся в ціні по відношенню до гривні на 1,98 грн, що становить 4,2% зростання.
Співвідношення долар/євро збільшилося з 1,15 до 1,17 долара за євро.
Андрій Шевчишин зазначив, що єдиним методом, яким Національний банк може зупинити зростання вартості євро для українських громадян, є зниження ціни долара. Саме таке рішення було реалізовано на минулому тижні.
Євро продовжує демонструвати активний ріст, і, відповідно, курс долара зазнав корекції через валютні інтервенції на українському міжбанківському ринку, -- зазначає Андрій Шевчишин. -- Національний банк, очевидно, не готовий до сценарію, при якому євро коштуватиме 50 гривень і більше. Протягом тижня євро на світових ринках здорожчало до долара на 1,7%, а з початку року його вартість зросла на 12,5%. Індекс долара знизився на 10% за неповних шість місяців, що не спостерігалося вже протягом 40 років! В Україні в цьому тижні попит на готівкову валюту зріс на 13%, а дефіцит становить 18,5 мільйона доларів щоденно. Це свідчить про те, що українці активно купують доступний долар.
Що слід передбачати щодо валютних курсів?
Фахівці висловили різноманітні оцінки стосовно валютних курсів долара і євро на цей тиждень.
Олег Пендзин роз'яснив, що нещодавнє зниження курсу долара стало наслідком двох зовнішніх негативних факторів. Перший з них пов'язаний із сумнівною фінансовою політикою, яку реалізує нинішня адміністрація США, включаючи торгові конфлікти та зміни в податковій системі. Другий фактор – свіжі дані статистики, що вказують на негативні тенденції в американській економіці.
"Уявіть собі, що високопосадовці США самі ж сприяють падінню долара, -- зазначає Олег Пендзин. -- Наприклад, якщо буде ухвалено зміни до податкового законодавства для великих корпорацій, то федеральний борг США може зрости ще на 3,8 трильйони доларів протягом року. Я схиляюся до думки, що тенденція падіння долара продовжиться, і співвідношення котирувань долара до євро також зросте. Тому не виключено, що вже на початку липня в Україні курс євро сягне 50 гривень."
Андрій Забловський передбачає, що у цьому тижні зниження курсу долара відносно євро має зупинитися.
"Зміцненню долара сприяє підписання 27 червня угоди між США і Китаєм про взаємовигідне економічне співробітництво і припинення "митної війни" між ними, -- аргументував Андрій Забловський. -- Але для українців це означатиме лише те, що євро до гривні не буде так швидко дорожчати. А яким буде курс гривні до долара, як і раніше, визначатиме НБУ. Курсовий коридор розширився до 41,6-41,9 грн/долар, вважаю, що він таким і залишиться, бо регулятор наразі не зацікавлений у помітній девальвації гривні вище за 42 грн/долар".
Андрій Шевчишин зазначив, що в липні зазвичай спостерігається поступене зростання курсу долара.
Цього року зростання курсу долара може бути затримано на деякий час, поки не стане зрозуміло, як Сполучені Штати вирішать питання з підвищенням торгових мит для країн ЄС. Важливий термін спливає 9 липня, після якого можуть з'явитися результати, що дозволять робити економічно обґрунтовані прогнози щодо курсу гривні відносно двох основних світових валют. На мою думку, протягом цього тижня Національний банк буде штучно підтримувати курс долара на теперішньому рівні, адже це можливо завдяки значним золотовалютним резервам. Не виключаю, що вартість готівкового євро на цьому тижні може сягнути 50 гривень, якщо долар і далі падатиме на світових ринках, -- підсумував Андрій Шевчишин.
Продавати чи купувати валюту
Андрій Шевчишин пропонує зосередитись на тактиці поступового накопичування готівкової валюти, розраховуючи на те, що протягом наступного року курс долара може одномоментно значно вирости.
Андрій Забловський радить накопичувати доларові готівкові кошти, поки курс долара знижується, і уникати покупки євро, оскільки його вартість нині на піку. Крім того, експерт зазначив, що, згідно з інформацією Національного банку, в цьому році спостерігається значне зростання попиту на благородні метали, зокрема на золото.
З початку року українці придбали в банках близько 230 кг золотих зливків на загальну суму 22,47 млн доларів. Якщо взяти до уваги, що середня вага одного зливка становить 20 грамів, то можна підрахувати, що було реалізовано приблизно 11 500 зливків. Це не так вже й багато, але свідчить про зміни в тенденціях: минулого року, коли ціни на золото були відносно низькими, українці більше продавали золото та купували долари. Натомість, варто було б вчинити навпаки. За останні шість місяців вартість золота зросла на 25%, -- зазначив Андрій Забловський.
Олег Пендзин також відзначив, що українці все активніше вкладають кошти в золото. Проте, на його думку, цей фінансовий інструмент має два суттєвих недоліки: по-перше, тривалий період для повернення інвестицій, а по-друге, він не є доступним для всіх, адже стартова сума інвестицій починається з 52-55 тис. грн – саме така вартість злитка вагою 10 грамів.
Експерт зазначив, що золото слід купувати за принципом "придбав і забув", причому на термін не менше десяти років. Він рекомендує широкій аудиторії зосередитися на короткострокових фінансових інструментах, таких як банківські депозити на 90-100 днів та облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Долари варто купувати для диверсифікації інвестиційного портфеля, тоді як євро доцільно мати при собі, якщо планується їх використання в найближчому майбутньому, наприклад, під час подорожей до Європи.
Експерти не рекомендують терміново продавати долари. Щодо євро, його можна реалізувати, якщо купівля відбулася не раніше року тому, коли курс становив 40-40,5 грн за євро. У такому випадку продаж принесе прибуток не менше 20% річних, що перевищує доходи від ОВДП та гривневих депозитів.