Масові поховання в Сирії: пошуки близьких після втечі Асада - BBC News Україна

Менше ніж за десять кілометрів від метушливого серця Дамаска, у північно-західному районі Адри, розташована суха територія, обгороджена бетонними стінами.
Бригаду рятувальників гуманітарної організації "Білі шоломи", які шукають масові поховання, можна побачити ще на в'їзді.
Протягом останніх кількох тижнів у мережі з'явилося відео, що показує братські могили в печально відомих в'язницях Сирії, де режим Башара Асада приховував тіла закатованих в'язнів.
У Адрі представники "Білих шоломів" виявили невеличку яму, в якій знаходилося кілька великих білих пакунків. Всередині них виявилися залишки людських тіл.
Напис на мішках вражав простотою: "Сім тіл, восьма могила, невідомі".
Група фахівців вилучила залишки тіл, включаючи черепи та кістки, а також зібрала зразки ДНК. Усе це було упаковано в чорні мішки, призначені для трупів, з метою документування та подальшого дослідження.
Роботи ще багато, розповідає команді BBC Ісмаель Абдулла, один із рятувальників.
"Сотні людей пропали безвісти. Потребується чимало часу, щоб хоча б частково з'ясувати, що сталося з ними," - роз'яснює він.
"Після того, як сьогодні отримали дзвінок про ймовірне масове поховання, ми виявили рештки семи мирних жителів ".
Експерти виконували свої завдання відповідно до встановлених норм, щоб в подальшому мати змогу ідентифікувати жертв. Це одна з обмеженої кількості груп, що пройшла навчання щодо документування правопорушень та збору судових доказів.
Понад сто тисяч осіб зникло безвісти в Сирії з 2011 року.
На минулому тижні повстанське угрупування Хаят Тахрір аш-Шам (HTS), яке усунуло Асада з посади після понад півстолітнього правління його династії, розпочало відкриття в’язниць та центрів утримання по всій території Сирії.
За даними правозахисних організацій, більше 80 тисяч осіб, які зникли безвісти, вже не живі. Ще близько 60 тисяч, ймовірно, стали жертвами катувань до смерті, зазначає Сирійський центр моніторингу прав людини (SOHR), що розташований у Великобританії.
Мешканці регіону повідомляють про зростаючу кількість масових поховань в різних куточках Сирії. Цю інформацію підтверджує американська неурядова організація Сирійська оперативна група з надзвичайних ситуацій (SETF).
Правозахисна група Human Rights Watch вважає, що такі могили слід охороняти та досліджувати.
SETF вважає, що ще одне масове поховання, яке може містити не менше ста тисяч осіб, убитих урядом Асада, знаходиться в місті Кутайфа.
Сили безпеки привозили упаковані тіла в холодильних контейнерах, розповідає місцевий мешканець, що став свідком поховання тіл під час громадянської війни в Сирії.
Спочатку територію засипали тілами, а згодом цю ділянку вирівняли за допомогою бульдозерів, розповів він в інтерв'ю BBC.
Релігійний лідер Кутайфи Абдул Кадір аш-Шейха теж став свідком одного такого масового поховання.
За його словами, таємна поліція попросила його приїхати й організувати церемонію. Він провів релігійні ритуали за померлими і помолився за них.
Чоловік вказує на ділянку 30 квадратних метрів і стверджує, що там поховано не менше ста людей.
Після того разу поліція його більше не кликала.
"Вони вважали їх терористами, які не мають права на поховання. Їм не хотілося, щоб хтось став очевидцем їхніх вчинків," - зазначає чоловік.
Таємна поліція забороняла людям проходити поблизу місць масових поховань, а також спостерігати за самим процесом поховання з вікон, розповів інший свідок, якого примушували бути свідком цих подій.
Чимало таких масових поховань можна знайти в передмісті Дамаска, зазначив він.
В іншому місці в Хусейнії, на шляху до аеропорту Дамаска, супутникові фотографії демонструють різницю в рельєфах територій, де були знайдені масові могили.
Після втечі Асада тисячі сирійських родин кинулися до в'язниць і місць утримання, сподіваючись знайти своїх рідних, які зникли без сліду.
Вони прагнуть вшанувати пам'ять загиблих та забезпечити їм гідні поховання.
У одному з пенітенціарних закладів сотні документів сирійців, які були затримані силами безпеки Асада, безладно лежали на підлозі.
Одна жінка шукала свого брата, який зник безвісти в 2014 році. Батько шукав сина, якого затримали в 2013 році. Ніхто з них все ще не готовий здаватися.
Не так багато сирійців мають навички, щоб виявити масові поховання та ідентифікувати тіла. У цій нелегкій справі Сирія терміново потребує допомоги міжнародних експертів.