З огляду на сумний досвід Будапештського меморандуму, Україна не розглядатиме жодних варіантів, окрім членства в НАТО, - заявило Міністерство закордонних справ.


Цю інформацію повідомляє РБК-Україна, посилаючись на statement Міністерства закордонних справ України.

Заява була випущена на честь тридцятиріччя підписання Будапештського меморандуму всього за два дні до його річниці, яка відзначається 5 грудня.

Будапештський меморандум був укладений для надання Україні гарантій її безпеки, суверенітету та цілісності території в обмін на відмову від третього за величиною ядерного арсеналу у світі. Цей меморандум мав стати важливим кроком у процесі глобального ядерного роззброєння, а також прикладом для інших країн, які прагнуть відмовитися від ядерної зброї.

Однак Росія, будучи одним з гарантів безпеки України, проігнорувала цей документ та в цілому міжнародні норми.

"Порушення Росією Будапештського меморандуму створило небезпечний прецедент, що підірвав довіру до самої ідеї ядерного роззброєння. Натомість бачимо активні спроби різних країн від Індо-Тихоокеанського регіону та Близького Сходу до євроатлантичного простору створити чи розширити наявні ядерні арсенали", - йдеться у заяві.

Міністерство закордонних справ підкреслило, що Будапештський меморандум є символом короткозорості в прийнятті стратегічних рішень у сфері безпеки. Відомство вважає, що цей випадок має слугувати уроком для країн НАТО, нагадуючи про те, що створення системи безпеки на шкоду інтересам України, а не з урахуванням її потреб, неминуче призведе до невдачі.

Відомство підкреслює необхідність виправлення історичної помилки та наголошує на тому, що Україні слід забезпечити ясні, юридично обов'язкові гарантії безпеки.

Україна звертається до США та Британії, які підписали Будапештський меморандум, до Франції та Китаю, які до нього приєдналися, до всіх держав-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, із закликом підтримати надання Україні дієвих гарантій безпеки. Україна вважає, що такою гарантією є повноправне членство в НАТО.

"Враховуючи гіркі уроки Будапештського меморандуму, ми категорично відкидаємо будь-які варіанти, сурогати чи альтернативи повноцінному членству України в НАТО", - підкреслило Міністерство закордонних справ.

У міністерстві додали, що 30-річчя з часу підписання Будапештського меморандуму є слушною нагодою для дієвого кроку до приєднання України до Вашингтонського договору.

Related posts