Меджліс кримськотатарського народу категорично не приймає жодних пропозицій, що стосуються російського статусу Криму.


Меджліс кримськотатарського народу поширив у четвер заяву, у якій відкидає будь-які пропозиції щодо визнання Криму російською територією.

Про це передає Укрінформ з посиланням на офіційну вебсторінку Меджлісу.

Вищий представницький орган корінного кримськотатарського народу України "попереджає, що будь-які спроби визнання тимчасово окупованої території Кримського півострова як російської, ким би та з якою метою вони не робилися, означатиме грубе порушення Статуту ООН, Гельсінського заключного акту, Декларації ООН про права корінних народів, численних резолюцій Генеральної Асамблеї ООН та інших основоположних норм міжнародного права".

Такі спроби означали б посягання на суверенітет і територіальну цілісність України, зневагу та ігнорування невід'ємних прав кримських татар, у тому числі права на самовизначення й участі в усіх процесах з ухвалення рішень, що стосуються їхньої рідної землі, виправдання всіх злочинів, скоєних стосовно кримськотатарського народу в роки колоніального поневолення Криму Російською імперією та заперечення його геноциду, скоєного радянським режимом у 1944 році, наголосили в Меджлісі.

Окрім цього, подібні дії можуть підтримувати політику етноциду кримськотатарського народу, яка наразі реалізується структурами російської окупаційної адміністрації.

У заяві вказано, що Росія з першого дня тимчасової окупації Криму у 2014 році чинить системний тиск на корінний народ та репресії проти жителів Криму, здійснює русифікацію та асиміляцію, знищує культурну спадщину, масово переміщає на територію Криму громадян Росії з метою зміни демографічного та етнічного складу населення півострова.

У документі підкреслюється, що спроби легітимізувати "російський" статус Криму привели б до створення "прецеденту безвідповідальності агресора" і суттєво підривають основи колективної безпеки.

Меджліс підкреслює, що єдиним законним способом завершення війни між Росією та Україною, а також досягнення надійного і справедливого миру в регіоні, є повернення Криму та інших тимчасово зайнятих територій України, а також відновлення територіальної цілісності країни в межах, визнаних міжнародною спільнотою.

Будь-які інші варіанти загрожують наслідками, при яких страждання людей "можуть набути катастрофічних масштабів", ідеться в заяві.

Меджліс звертається до міжнародної спільноти з закликом проявити ще більшу підтримку у боротьбі України та її народу за свободу, незалежність та право самостійно обирати своє майбутнє. Вони закликають до збільшення допомоги Україні та до посилення санкцій проти агресора.

У документі йдеться про Кримську декларацію, опубліковану Державним департаментом США 25 липня 2018 року. Ця декларація слугує "зразком чіткої та зваженої позиції держави, що грунтується на дотриманні міжнародних норм і прагненні до встановлення справедливого миру в конфлікті між Росією та Україною".

У декларації сказано, що "разом із союзниками, партнерами та міжнародною спільнотою США відкидають спробу Росії анексувати Крим та зобов'язуються зберігати цю політику до відновлення територіальної цілісності України".

У документі підкреслюється, що позиція Меджлісу кримськотатарського народу залишається стабільною. Вона включає в себе непохитну відданість справі відновлення територіальної цілісності України, а також підтримку права кримськотатарського народу на самовизначення через створення національно-територіальної автономії Криму в межах незалежної української держави.

Меджліс рішуче відкидає будь-які намагання визнати Крим частиною Росії, як у фактичному, так і в юридичному сенсі.

"Кримські татари - корінний народ Криму та України і невід'ємна частина української політичної нації!" - ідеться в заяві.

В четвер голова Меджлісу Рефат Чубаров у коментарі для Укрінформу підкреслив, що кримськотатарський народ рішуче заперечує будь-які спроби визнання Криму частиною Російської Федерації.

Чубаров наразі знаходиться в Нью-Йорку, де триває 24-й Постійний форум ООН, присвячений питанням корінних народів.

Related posts