"Мельпомена Таврії": унікальні аспекти фестивалю в умовах Великої війни


Які найцікавіші вистави знакового театрального фестивалю покажуть у шелтерах-укриттях та театрах Херсона, Миколаєва та Києва

Один із найстаріших українських міжнародних театральних фестивалів "Мельпомена Таврії" (трохи довшу історію має тільки львівський "Золотий лев") цього року розпочне свою програму 7 вересня показом трьох вистав у Херсоні та Миколаєві. Закриття - 16-го вересня на київській сцені Національного драматичного театру імені Івана Франка.

Загалом заплановано провести 30 вистав у трьох містах. Основна частина відбудеться у Миколаєві, а не в Херсоні, як це було до початку повномасштабної війни.

З різних міст України, таких як Львів, Одеса, Мукачево, Київ, Дніпро, Луцьк, Кривий Ріг та Запоріжжя, приїдуть театральні колективи зі своїми виставами. Не залишиться осторонь і маріупольський театр, який також представить свою постановку. У форматі онлайн відбудеться зустріч з американським драматургом Доном Нігро, а в змішаному режимі пройде круглий стіл, організований спільно з Єльським університетом (США) на тему "Театр України: мистецтво під обстрілами".

Укрінформ розповідає про найцікавіше з фестивальної програми. А також про те, як працює незмінний організатор "Мельпомени Таврії" - Херсонський театр імені Миколи Куліша, коли донині частина області знаходиться в тимчасовій російській окупації, та його миколаївські партнери, до яких 70 км доїзду (повз відому всім з 2022 року Чорнобаївку).

ЯКИМ ЧИНОМ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ФЕСТИВАЛЬ, ОРГАНІЗОВАНИЙ ХЕРСОНСЬКИМ ТЕАТРОМ

Щоб зрозуміти масштаби фестивалю "Мельпомена Таврії" до початку Великої війни, варто згадати події 2021 року. Тоді фестиваль зібрав понад 15 тисяч глядачів, які відвідали численні заходи протягом 9 днів. Вистави та інші активності проходили на більш ніж двадцяти локаціях у Херсоні, Миколаєві та Новій Каховці. Особливу увагу привернув унікальний проект "30 із 40", який був реалізований у Олешківській пустелі за участю етногурту "ДахаБраха" та у співпраці з фестивалем "ГогольFest". Цей виступ став нагадуванням про те, що відповідно до Старого Заповіту, українцям потрібно ще 10 років, щоб остаточно позбутися залежності та рабської психології.

Театр ім. Миколи Куліша в Херсоні завжди відзначався своєю проукраїнською позицією. Тож, коли розпочалася повномасштабна війна, його працівники стали одними з перших, хто виходив на мітинги, протестуючи проти російської агресії та окупаційних сил. 23 березня 2022 року загарбники прибули на військовій техніці до будинку художнього керівника театру Олександра Книги в Олешках, де провели обшук і вивезли його до Херсона, намагаючись змусити до співпраці.

Швидке поширення інформації в численних медіа, фактично стосовно викрадення, сприяло звільненню Олександра Книги. З часом деяким співробітникам театру, переважно через численні труднощі, вдалося втекти з тимчасового російського контролю.

Отже, навіть у 2022 році, коли до 11 листопада Херсон залишався під тимчасовою російською окупацією, фестиваль "Мельпомена Таврії" відбувся в червні в новому форматі. Це була перша і остання подія без традиційних фестивальних заходів у рідному місті. Проте 64 театри з 34 міст у 11 країнах світу представили свої вистави, підкреслюючи, що таким чином вони підтримують міжнародний фестиваль у Херсоні та висловлюють солідарність з Україною, яка потерпає від агресії Російської Федерації. Серед учасників були театри з Португалії, Чехії, Польщі, Туреччини, Грузії, Німеччини, Румунії, Франції, а також вперше — з Японії та США! Таким чином, у часи Великої війни "Мельпомена Таврії" стала представником української Херсонщини та продовжує виконувати цю роль.

У минулому році відбувся ювілейний XXV фестиваль, який тривав 9 днів під девізом "Ми вдома!" і частково проходив у Херсоні. У заході взяли участь представники 74 театрів з 12 країн світу. Відкриття фестивалю здійснили одночасно 25 театрів у різних містах.

Зараз триває підготовка до XXVI Міжнародного театрального фестивалю "Мельпомена Таврії", який відбудеться з 7 по 16 вересня. Глядачі та учасники зможуть насолодитися виставами у містах Херсон, Миколаїв та Київ.

ХЕРСОНСЬКИЙ ТЕАТР ЗАПРОШУЄ У ШЕЛТЕРИ ТА В МИКОЛАЇВ

Наразі, у зв'язку з безпековою ситуацією, велика будівля Херсонського театру, що має кілька сцен, рідко використовується для вистав. Цю споруду відкрили у 1962 році, і вона була збудована за аналогічним проектом, як і театр у Маріуполі. На жаль, у 2022 році, внаслідок злочинного бомбардування з боку російських військ, загинули сотні мешканців Маріуполя. "Театр виявився в зоні, куди, на жаль, продовжують долітати російські дрони," - зазначає Олександр Книга. Він також згадує, що в листопаді минулого року, під час чергового обстрілу Херсона, 64 вікна театру отримали пошкодження.

Генеральний директор - художній керівник Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша і президент Міжнародного театрального фестивалю "Мельпомена Таврії" каже, що певним "пряником" для роботи в умовах невеликої відстані до позицій ворога є майже безперебійне електропостачання, за винятком періодів, коли "прилітає" ворожа зброя по всій інфраструктурі.

Він розповідає: "Ми працюємо щодня. Здається, я зовсім забув, коли у нас були вихідні: то репетиції, то вистави, то проекти з дітьми, то приїзд журналістів або надходження "гуманітарної" допомоги... І часом це стає порятунком, адже дозволяє не зациклюватися на жахах війни, хоча ми завжди пам'ятаємо про неї. Я свідомо у соціальних мережах не публікую фотографії зруйнованих будівель, оскільки хочу, щоб Херсон залишився в пам'яті як красиве і квітуче місто, яким воно було до початку Великої війни. Ми все відновимо. Ми, херсонці, у цьому абсолютно впевнені."

На даний момент вдалося зібрати частину колективу - 110 осіб із загального числа близько 250. Більшість членів команди мешкає безпосередньо в Херсоні. Ті, хто з родинами, переїхали на 80 км далі, у Миколаїв, шукаючи більш безпечні умови (знайти житло там останнім часом через ці внутрішні переселення вкрай складно). А деякі оселяються навіть в Одесі та Запоріжжі, що знаходяться на відстані 200-240 км.

У Миколаєві активно втілюються масштабні спільні проєкти з місцевим академічним художнім театром. У Херсоні організовують камерні вистави в укриттях, розташованих по всьому місту. "Зараз у нас збудовано багато укриттів, - зазначає Олександр Книга. - І ми прагнемо їх використовувати. Місцеві жителі неохоче переміщуються в інші райони, намагаючись убезпечити себе і не зловживати часом на вулиці".

Артем Свистун, художній керівник Миколаївського академічного театру драми, поділився з Укрінформом інформацією про співпрацю з Херсонським театром. До початку повномасштабної війни вони організовували гастролі, а з 2022 року почали приймати своїх колег на сцені в укритті. У 2023 році театри підписали меморандум про співтворчість, який включає спільну роботу над трьома постановками: "Котигорошко проти вікінгів", "Катерина" та "Перевізник".

Усі три ввійшли у програму 26-ї "Мельпомени Таврії". А розпочалася фестивальна співпраця двох театрів ще з 1990-х років.

Зауважимо, що Миколаївський драматичний театр, який працював і як волонтерський хаб, теж зазнав руйнувань - 22 вересня 2022 року, коли на майданчик біля приміщення прилетіла ворожа ракета С-300. Були вибиті шибки, пошкоджені внутрішні приміщення, зокрема, гримерки. Після того, через брак коштів, мала сцена досі залишається в стані відновлення.

"Це не зламало нас, - пригадує Артем Свистун. - Вже наступного дня після прильоту ми відновили вистави в нашому укритті і продовжуємо це робити навіть під час повітряних тривог. Наразі ми знову працюємо на кількох сценах. Біля літнього майданчика залишився уламок ворожої ракети, застряглий у стовбурі дерева, як символ спроб країни-агресора знищити українську культуру. Ми - незламні українці. Завдяки хлопцям і дівчатам зі Збройних сил України, ми маємо можливість влаштовувати вистави. Шестеро співробітників театру стали захисниками, троє з яких - провідні актори."

Артем Свистун акцентує увагу на тому, що співпраця українських театрів є звичною практикою. "Коли наш театр зазнавав труднощів у 2022 році через російську агресію, нам надали фінансову допомогу та підтримку театри з Рівного, Вінниці та Хмельницького, що допомогло зберегти нашу архітектурну пам'ятку, зведену в 1881 році".

Артем Свистун прокоментував ситуацію з повітряними тривогами у Миколаєві, зазначивши: "Вважаю, що більшість сигналів тривоги пов’язані з ворожими ракетами, які пролітають над Миколаївською областю, коли їх запускають з тимчасово окупованого Криму. Тому ми змушені часто зупиняти вистави та запрошувати глядачів до укриттів, якщо захід не проходить у безпечному місці. Безпека людей для нас є найголовнішою".

В Миколаєві глядацькі приміщення кількох закладів збиратимуть від 40 до кількох сотень глядачів на вистави фестивалю "Мельпомени Таврії". "Основна мета кожного фестивалю полягає в тому, щоб збирати та демонструвати творчі досягнення; сприяти популяризації української культури та традицій; через мистецтво прокладати шлях до Європи. Як зазначав Лесь Курбас, театр повинен йти в авангарді та формувати наше майбутнє суспільство. Театр повинен допомогти українцям остаточно відірватися від радянського минулого", - підкреслює Артем Свистун.

КОТИГОРОШКО, ШЕВЧЕНКОВА КАТЕРИНА, МАРІЯ З МАРІУПОЛЯ ТА ІНШІ

У рамках 26-ї "Мельпомени Таврії" заплановано 27 вистав (одна з них була скасована в останні дні через проблеми у одного з акторів). У Херсоні відбудеться 5 постановок, тоді як у Миколаєві – цілих 21, з яких дві також покажуть у Києві. Крім того, Театр імені Моджеєвської з Легниці, Польща, представить на фестивалі виставу "Гамлет, принц Данський".

У день відкриття в Миколаєві буде представлено виставу "Катерина", створену за мотивами поеми Тараса Шевченка, де звучать слова: "Бо москалі - чужі люде, // Роблять лихо з вами...". Режисер Сергій Павлюк адаптує цю історію про українську жінку, яка, незважаючи на попередження, закохується в російського військового. Чоловік вирушає на війну, обіцяючи повернутися, але, як можна було очікувати, не стримує обіцянки. Поки він завойовує нові території, Катерина народжує сина й стає вигнанкою у своєму рідному селі та батьківському домі. Спеціальна постановка Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша та Миколаївського академічного художнього драматичного театру відтворює українські традиції, обряди, а також соціальні утиски, з якими стикається жінка-покритка і дитина без батька. Цю ж виставу буде представлено на закритті фестивалю в київському Театрі імені Івана Франка.

Так само - у Миколаєві та Києві зіграють спільну виставу двох театрів "Котигорошко проти вікінгів". Авторкою мюзиклу для сімейного перегляду стала Альона Мовчан. Автор ідеї та режисер вистави Сергій Павлюк. Це історія про звичайного хлопчика, який не вирізняється фізичною силою, проте має напрочуд добре серце, міцний дух і врешті стає справжнім героєм, який рятує кохану Зоряну, сестер, маму та інших жінок. Його побратимами стали Вернидуб, Вернигора та Крутивус.

Режисер Сергій Павлюк зателефонував мені з цікавою пропозицією — написати п'єсу про Котигорошка, - зазначила в інтерв'ю Укрінформу Альона Мовчан. - За його ідеєю, ми повинні були з’єднати текст із різними куточками України, представляючи Котигорошка з центрально-західної частини, лісоруба Вернидуба з півночі, шахтаря Вернигору зі сходу та пастуха Крутивуса з півдня. Ми вісім разів вдосконалювали нашу постановку, а потім додали яскравості завдяки артистам. Наприклад, Сергій Михайловський привніс народну мудрість через персонажа Сіроборода. Найважливіше в цій виставі — те, що добро, врешті-решт, перемагає.

Альона Мовчан також написала для вистави більш як 10 пісень. Музику створив керівник музичної частини Херсонського театру Олексій Пономарьов.

У Миколаєві заплановано покази фестивальних вистав на різних сценах, серед яких Академічний художній драматичний театр (найбільший), Національний академічний український театр драми і музичної комедії, Академічний обласний театр ляльок, ДОФ-центр і Миколаївський фаховий коледж культури та мистецтв обласної ради.

Херсон отримає чудову можливість насолодитися поетично-пластичною виставою "Копай", представленою київським тілесно-орієнтованим "Тотеатром". Ця непересічна постановка, в основі якої лежать вірші Марини Пономаренко, розкриває поетичну історію про Марію з Маріуполя, водійку тролейбуса Ліду, її "керівника" та дідуся. У ній також звучать слова чоловіка в камуфляжі з забрудненими берцями, який на сповіді говорить: "Бога немає"...

Цей творчий колектив був заснований три роки тому під час карантину, пов’язаного з пандемією COVID-19. Його мета полягає у популяризації сучасної української культури не лише через її національність, а завдяки високій якості представлених продуктів. "Тотеатр" раніше організовував терапевтичні майстер-класи в Херсоні та на Харківщині. Режисерка Оленка Вахрамєєва розповість про тілесні практики в театрі — один із методів психотерапії, що допомагає людям знайти зв'язок із собою та відновити внутрішню гармонію — в рамках освітньої платформи "Мельпомени Таврії".

З повною програмою фестивалю можна ознайомитися, перейшовши за цим посиланням.

Театральна спільнота переконана, що безперервне продовження фестивальної традиції є мистецьким спротивом ворогу у період російсько-української війни.

Валентина Самченко. Місто Київ.

Related posts